Divadlo v Dlouhé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vstup do Divadla v Dlouhé

Divadlo v Dlouhé je repertoárové divadlo se stálým hereckým souborem, vzniklé v roce 1996 jako scéna dotovaná pražským magistrátem. V čele divadla stojí ředitelka Daniela Šálková a umělecké vedení ve složení: dramaturg Štěpán Otčenášek a režisérka Hana Burešová. Zakládajícím členem vedení a kmenovým režisérem byl také Jan Borna, který v divadle působil až do roku 2017, kdy zemřel. Herecký soubor je složen z absolventů Divadelní fakulty Akademie múzických umění, část herců absolvovala na této akademii katedru alternativního a loutkového divadla. Soubor je velmi dobře disponován pohybově i pěvecky. To umožňuje režisérům použít v inscenacích kromě živé hudby a zpěvu i prvky loutkového a pohybového divadla.

Divadlo v Dlouhé nelze zařadit do žádných žánrových šablon: na repertoáru má velký dramatický příběh stejně jako frašku, netradičně pojatý kabaret nebo písničkové představení pro děti. Dětským divákům se věnuje pravidelně, každoročně pořádá pod záštitou primátora hlavního města Prahy festival Dítě v Dlouhé, kde představuje nejzajímavější inscenace českých divadel pro děti.

Kmenoví režiséři Divadla v Dlouhé[editovat | editovat zdroj]

Terry Pratchett, Hana Burešová a herci Divadla v Dlouhé, derniéra inscenace Maškaráda čili Fantom opery

Hana Burešová se řadí k předním českým režisérům střední generace. V roce 1992 získala inscenace Don Juan a Faust v režii Hany Burešové cenu za nejlepší českou inscenaci roku a od té doby se inscenace této režisérky v nominacích na tuto nejprestižnější českou cenu objevují pravidelně. Kromě stálého angažmá v Divadle v Dlouhé hostuje režisérka Burešová v českých divadlech (včetně Národního divadla) i v zahraničí (například v Dubrovníku).

Režijní tandem SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) se od sezony 2016-17 stal součástí uměleckého vedení Divadla v Dlouhé.

Repertoár Divadla v Dlouhé[editovat | editovat zdroj]

Repertoár Divadla v Dlouhé je soustředěn pro všechny věkové kategorie a obsahuje v současné době celkem 15 inscenací. Z nichž nejúspěšnější je Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka v režii Jana Borny, která dosáhla již téměř 350 repríz. Dalšími úspěšnými inscenacemi jsou například Soudné sestry Terryho Pratchetta, které se pyšní téměř 170 reprízami. Dále Lhář Carla Goldoniho s Janem Vondráčkem v hlavní roli Lelia, jenž byl za tuto roli odměněn cenou Alfréda Radoka, s počtem téměř 120 repríz. Z novějších inscenací jmenujme například Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách, se sto třiceti reprízami, a hru Ireny Douskové Oněgin byl Rusák s 90 reprízami. V sezoně 2011/2012 divadlo obohatilo svůj repertoár o Čechovovy Tři sestry v režii Martina Františáka, hru Láska a peníze v neobvyklé režii Jana Mikuláška, atypicky klasické Hráče Nikolaje V. Gogola v režii Jana Borny a Tři mušketýry v režii Hany Burešové. V Divadle v Dlouhé hostují i jiné soubory, které se zaměřují především na inscenace pro dětské publikum.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • divadlo využívá prostory někdejšího Divadla Jiří Wolkera, což bylo divadlo zaměřené především na dětského diváka a kam kdysi dobrovolně/povinně pravidelně chodily na představení všechny pražské děti v rámci tzv. školních představení – jedná se svým způsobem o značně legendární divadelní prostory
  • divadlo se v roce 2008 stalo iniciátorem petice Za Prahu kulturní,[1] ve které se spolu s dalšími významnými pražskými divadly a uměleckými festivaly snaží postavit proti politice pražského magistrátu, jmenovitě reaguje na postup radního pro kulturu Ing. Milana Richtera (ODS)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.tydenika2.cz/petice/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]