Divadlo v Dlouhé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Divadlo v Dlouhé
Divadlo v Dlouhé - vstup.jpg
Budova
Kód památky 38754/1-378 (PkMISSezObr)
Další informace
Souřadnice
Adresa Dlouhá, Praha, 110 00, Česko (U tří jetelových lístků)
Oficiální web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Divadlo v Dlouhé je repertoárové divadlo se stálým hereckým souborem pod záštitou pražského magistrátu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Divadlo bylo založeno v roce 1996. V čele divadla stojí ředitelka Daniela Šálková a umělecké vedení ve složení: dramaturg Štěpán Otčenášek a režisérka Hana Burešová. Zakládajícím členem vedení a kmenovým režisérem byl také Jan Borna, který v divadle působil až do své smrti v roce 2017. Herecký soubor je složen z absolventů Divadelní fakulty Akademie múzických umění, část herců absolvovala na této akademii katedru alternativního a loutkového divadla. Soubor je velmi dobře disponován pohybově i pěvecky. To umožňuje režisérům použít v inscenacích kromě živé hudby a zpěvu i prvky loutkového a pohybového divadla.

Repertoár Divadla v Dlouhé je žánrově široký, uvádí jak velké dramatické inscenace, tak veselohry, netradičně pojatý kabaret či písňová představení pro děti. Dětským divákům se věnuje pravidelně, každoročně pořádá pod záštitou primátora hlavního města Prahy festival Dítě v Dlouhé, kde představuje nejzajímavější inscenace českých divadel pro děti.

Kmenoví režiséři Divadla v Dlouhé[editovat | editovat zdroj]

Terry Pratchett, Hana Burešová a herci Divadla v Dlouhé, derniéra inscenace Maškaráda čili Fantom opery

Hana Burešová se řadí k předním českým režisérům střední generace. V roce 1992 získala inscenace Don Juan a Faust v režii Hany Burešové cenu za nejlepší českou inscenaci roku a od té doby se inscenace této režisérky v nominacích na tuto nejprestižnější českou cenu objevují pravidelně. Kromě stálého angažmá v Divadle v Dlouhé hostuje režisérka Burešová v českých divadlech (včetně Národního divadla) i v zahraničí (například v Dubrovníku).

Režijní tandem SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) se od sezony 2016–17 stal součástí uměleckého vedení Divadla v Dlouhé.

Repertoár Divadla v Dlouhé[editovat | editovat zdroj]

Repertoár Divadla v Dlouhé je soustředěn pro všechny věkové kategorie a obsahuje v současné době[kdy?] celkem 15 inscenací. Z nich nejúspěšnější je Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka v režii Jana Borny, která dosáhla již téměř 350 repríz[kdy?]. Dalšími úspěšnými inscenacemi jsou například Soudné sestry Terryho Pratchetta s téměř 170 reprízami. Dále Lhář Carla Goldoniho s Janem Vondráčkem v hlavní roli Lelia, jenž byl za tuto roli odměněn cenou Alfréda Radoka za rok 2005, s počtem téměř 120 repríz. Z novějších inscenací jmenujme například Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách, se sto třiceti reprízami, a hru Ireny Douskové Oněgin byl Rusák s 90 reprízami. V sezoně 2011/2012 divadlo obohatilo svůj repertoár o Čechovovy Tři sestry v režii Martina Františáka, hru Láska a peníze v neobvyklé režii Jana Mikuláška, atypicky klasické Hráče Nikolaje V. Gogola v režii Jana Borny a Tři mušketýry v režii Hany Burešové. V Divadle v Dlouhé hostují i jiné soubory, které se zaměřují především na inscenace pro dětské publikum.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • divadlo využívá prostory někdejšího Divadla Jiří Wolkera, což bylo divadlo zaměřené především na dětského diváka a kam kdysi dobrovolně/povinně pravidelně chodily na představení všechny pražské děti v rámci tzv. školních představení – jedná se svým způsobem o značně legendární divadelní prostory
  • divadlo se v roce 2008 stalo iniciátorem petice Za Prahu kulturní,[1] ve které se spolu s dalšími významnými pražskými divadly a uměleckými festivaly snaží postavit proti politice pražského magistrátu, jmenovitě reaguje na postup radního pro kulturu Ing. Milana Richtera (ODS)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.tydenika2.cz [online]. [cit. 2008-05-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-04-30. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]