Jan Vondráček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jan Vondráček
Narození 16. srpna 1966 (51 let)
Praha
Československo Československo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Vondráček (* 16. srpna 1966 Praha) je český herec a dabér. Jeho hlas se stal v poslední době známý díky seriálu Mentalista, kde mluví hlavní postavu Patrika Janea. V roce 2010 obdržel za tento dabérský výkon diváckou Cenu Františka Filipovského. Mimo to ale Vondráček namluvil desítky dalších postav v nejrůznějších filmech a seriálech.

Kromě toho, že umí střídat několik odlišných hlasů a je profesionální dabér, umí také dobře zpívat (navíc se změněným hlasem), což dokázal při namluvení audiokazety od Supraphonu- Hobit, podle předlohy J. R. R. Tolkiena, kde je mnoho písní i postav, přesto ji ale Vondráček zvládl namluvit i nazpívat sám.

Dabuje například herce jako Chris O'Dowd nebo Bradley Cooper. Jinak jsme ho mohli slyšet mimo mnoho dalších filmů ve snímcích Kmotr II, Liška a pes, Bídníci, Kajínek nebo Merlin. Ze seriálů jsou mimo Mentalisty známí Ztraceni, Ned a Stacey, nebo Pohotovost.

Kromě dabingu se věnuje také filmovému (např. Báječná léta pod psa nebo Operace Silver A; v roce 2011 si zahrál ve filmu Lidice) a divadelnímu herectví (Divadlo v Dlouhé).

Také dabuje postavu ze seriálu Simpsonovi Vočka Szyslaka a Postavu Stewieho Griffina v seriálu Griffinovi.

Získal Cenu Alfréda Radoka za postavu Lelia v Goldoniho Lháři (Divadlo v Dlouhé).

Rozhlasové role[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. William Shakespeare: Sen noci svatojánské [online]. Český rozhlas, 2016-12-24 [cit. 2016-12-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]