Mentalista

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mentalista
Symbol Rudého Johna
Základní informace
Původní název The Mentalist
Žánr drama / krimi
Formát seriál
Námět Bruno Heller
Režie Chris Long
David Nutter
Hrají Simon Baker
Robin Tunney
Tim Kang
Owain Yeoman
Amanda Righetti
Rockmond Dunbar
Země původu USAUSA USA
Jazyk angličtina
Počet řad 7
Počet dílů 151 (seznam dílů)
Obvyklá délka cca 43 minut
Produkce a televizní štáb
Hudba Blake Neely
Premiérové vysílání
TV stanice CBS
Vysíláno 23. září 2008 18. února 2015
Oficiální webové stránky
Mentalista na ČSFD IMDb TV.com

Mentalista (anglicky The Mentalist) je americký dramatický televizní seriál z policejního prostředí, který byl vysílán v letech 2008–2015. Ústřední postavou je Patrick Jane (Simon Baker), konzultant Kalifornského úřadu pro vyšetřování (California Bureau of Investigation, zkráceně CBI), který dokáže vyčíst mnoho poznatků z řeči těla a chování lidí kolem sebe. Dalšími postavami jsou ostatní členové týmu. Děj seriálu je propojen snahou o dopadení sériového vraha Rudého Johna (anglicky Red John), který zabil Patrickovu ženu a dceru.

Styl[editovat | editovat zdroj]

Seriál se odehrává v prostředí podobném například Kriminálce Miami, nezobrazuje ale vědecké vyšetřovací metody a detektivy mezi mikroskopy, tento prvek je nahrazen schopnostmi Patricka Janea, proto jej lze zároveň přirovnat k Dr. Housovi nebo Monkovi. Oproti Gregu Housovi chybí velká míra arogance hlavní postavy, byť možná až přílišná sebejistota se odepřít nedá, není však rozhodně tak zakřiknutý a puntičkářský jako Monk. Vzhledem k umístění do Kalifornie se v žádném dílu nevyskytuje sníh, je vždy velmi teplo.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Patrick Jane[editovat | editovat zdroj]

Patricka Jana hraje Simon Baker. Konzultant CBI se znalostmi řeči těla a chování. Každý případ je velkou měrou uzavřen právě díky jeho schopnostem.V mládí Patrick kočoval spolu se svým otcem po poutích, kde se živili jeho schopnostmi „zázračného chlapce“. Později pracoval jako okultista, předstíral lidem kontakt se záhrobím a podobně. Takto se dostal i do televizní show, kde nazval sériového vraha Rudého Johna malým smutným mužem. Po návratu domů objevil zavražděnou ženu a dceru. Od té doby se nezaplétá s ženami, pouze v první sérii ho na krátkou dobu okouzlí jedna pachatelka. Později se seznámil s Kristinou Fryovou, jenž se živí jako "médium". V průběhu 7. série začne chodit s Teresou Lisbonovou a v posledním - 13. díle série (Bílé orchideje) se s ní ožení. Jeho životním cílem je pomsta, veřejně tvrdí, že až bude Rudý John dopaden, osobně ho zabije a nepřenechá ho policii. Velice rád pije kvalitní čínský čaj, zejména Lapsang souchong a různé druhy Oolongu. Je silný ateista a odmítá jakékoliv nadpřirozené a nevysvětlitelné jevy.

Teresa Lisbonová[editovat | editovat zdroj]

Teresu Lisbonovou hraje Robin Tunney. Vedoucí týmu, dříve pracovala v týmu agenta Bosca. Potrpí si na dodržování služebních postupů a profesionalitu, což je v rozporu s Patrickovým přístupem. Její otec byl alkoholik, matka zahynula při automobilové nehodě. Jejím velkým úkolem je držet na uzdě Patricka; jako jediná z týmu dokáže odolávat jeho vyšetřovacím zkratkám. Několikrát byly naznačeny její možné problémy s alkoholem.

Kimball Cho[editovat | editovat zdroj]

Kimballa Cho hraje Tim Kang. Člen týmu Teresy Lisbonové, má nejbližší vztah s Patrickem. Dříve byl členem gangu Avon Park Playboys, po odsouzení nejbližšího přítele za nedovolené držení zbraní vstoupil do armády, poté se stal policistou. Jeho typickým rysem je tvrdý a chladný postoj při výsleších.

Wayne Rigsby[editovat | editovat zdroj]

Wayna Rigsbyho hraje Owain Yeoman. Člen týmu Teresy Lisbonové, dříve člen jednotky zabývající se žhářstvím. Zamilován do Grace Van Peltové, od druhé série mezi sebou mají vztah, který je ovšem veřejným tajemstvím, protože je to v rozporu s pravidly jednotky. Přátelí se s Kimballem, probírá s ním vztah s Grace. Wayne chce nakonec ve vztahu pokračovat, ale kvůli Grace vztah přeruší. Seriál si často dělá legraci z jeho posedlosti jídlem, často jí v autě nebo tam jídlo hledá.

Grace Van Peltová[editovat | editovat zdroj]

Grace Van Peltovou hraje Amanda Righetti. Nejnovější členka týmu, často zůstává v centru CBI a provádí rešerše. Je velmi cílevědomá, snaží se získat uznání. Je řadovou členkou týmu. Má poměr s Rigsbym. Věří v mnoho okultních záležitostí, je duchovně založená, z čehož si Patrick často dělá legraci.

Rudý John[editovat | editovat zdroj]

Rudý John, sériový vrah, vždy promlouvá buď písemně nebo přes prostředníka. Zabil Patrickovu ženu a dceru. Své oběti typickým způsobem podřezává, vždy k nim má nějaký emocionální vztah. Na stěně místnosti, v níž se nachází mrtvola, zanechává smajlíka nakresleného krví oběti a to tak, aby byl prvním, co nálezce uvidí. Dokáže manipulovat lidmi, kterým dává pocit lásky, důvěry a bezpečí. Tým již byl několikrát velmi blízko jeho identifikaci, Rudý John však vždy těsně upláchl a jeho komplic zahynul, takže neexistuje nikdo, kdo by znal jeho identitu. Na konci druhé řady je Patrick málem zabit studenty, jenž imitují Rudého Johna, kvůli natočení amatérského filmu. Těsně před jeho zabitím se objevuje maskovaný Rudý John a studenty zabije. Poté přijde k Patrickovi, který je přivázán k židli, se slovy: "Tygře, tygře, rudě žhnoucí, lesem, černým za noci, čí ruka nesmrtelná, tu tvou hrůznou krásu stvořila?", následně Rudý John odchází. V posledním díle 3. série se zobrazuje Rudý John tváří v tvář s Patrickem Janem. Ve 4. sérii se však ukáže, že nešlo o Rudého Johna. Na konci této série se Patrick seznámí s Lorelei, která se ukáže jako kumpánka Rudého Johna. Po spletitém vyšetřování a nástrahám, které Red John připraví, je zabit šéf Lisbonové, zato Lorelei je dopadena. V páté sérii se Red John pokusí Lorelei odklidit od Janeova dosahu. Patrick však Lorelei dostane z Federal County Jail (okresní federální věznice) a je s ní na útěku. Postupně zjistí, že Red John zabil Loreleinu sestru. A tak nechá Lorelei jít se slovy: "Až si sama uvědomíš pravdu, víš, kde mě najít." Také se dozví, že se s Rudým Johnem už setkal, dokonce že si potřásli ruce. V díle "Red John" se dozvídáme že Rudý John je šerif Thomas McAllister, Patrick se s ním setkává tváří v tvář a zabije ho.

Virgil Minelli[editovat | editovat zdroj]

Virgila Minelliho hraje Gregory Itzin. Do druhé série je nadřízeným Lisbonové, poté, co Red John zabije Sama Bosca a jeho tým, odchází do důchodu. Má velmi pragmatický přístup, proto toleruje Patrickovy okliky. Velmi důvěřuje Lisbonové. Nemá rád média.

Sam Bosco[editovat | editovat zdroj]

Sama Bosca hraje Terry Kinney. Bývalý nadřízený Lisbonové, šéf konkurenčního týmu CBI, který přebere případ Rudého Johna. Jane chce, aby ho Bosco o průběhu případu informoval, ten ale důrazně odmítá. Celý Boscův tým je Rudým Johnem a jeho komplickou vyvražděn, protože Rudý John chce, aby případ opět měl v rukou Patrick. Bosco je smrtelně zraněn a zanedlouho umírá v nemocnici. Je ženatý, přesto miluje Lisbonovou, přizná to ale až na smrtelné posteli. Nijak se netají odporem k Patrickovu stylu práce.

Dennis Abbott[editovat | editovat zdroj]

Dennise Abbotta hraje Rockmond Dunbar. Abbott se v seriálu poprvé objevil v 6. sérii v díle Velký rudý drak, kde nechal rozpustit CBI. Pár let poté vede vyšetřovací tým FBI, jehož součástí jsou Kim Fischerová, Kimball Cho, Teresa Lisbonová, Patrick Jane, Jason Wylie a Michelle Vega. V 7. sérii odchází a jeho místo přebírá Kimball Cho.

Epizody[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam dílů seriálu Mentalista.

V rámci prvních čtyř řad bylo v letech 2008 až 2012 natočeno 94 dílů – první dvě řady po 23 a další dvě po 24 dílech. Od roku 2012 pokračovalo vysílání páté a šesté řady, každé po 22 dílech. Poslední (sedmá) řada má 13 dílů.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Většina dílů seriálu má ve svém (originálním, obvykle i českém) názvu slovo červený (red) nebo něco rudé barvy jako krev nebo oheň. Odkazuje to na propojení s Rudým Johnem.
  • Kimball Cho často nosí krátké rukávy, přestože má oblek s kravatou.
  • V seriálu jsou vícekrát zmiňovány básně Williama Blakea[1] Tygr[2] a Ukolébavka.

Národní vysílání[editovat | editovat zdroj]

Stát Stanice Vysíláno od
Arabský svět MBC Action duben 2009
ArgentinaArgentina Argentina Warner Channel 6. listopadu 2008
AustrálieAustrálie Austrálie Nine Network 5. října 2008
BelgieBelgie Belgie VT4 (nizozemsky)
BeTV / La Une (francouzsky)
4. února 2009
18. května 2009 / září 2009
BrazílieBrazílie Brazílie Warner Channel 6. listopad 2008
BulharskoBulharsko Bulharsko PRO.BG 22. září 2009
Česká republikaČeská republika Česká republika TV Nova 30. listopadu 2009
DánskoDánsko Dánsko TV 3 2. února 2009
EstonskoEstonsko Estonsko Kanal 2 8. března 2010
FidžiFidži Fidži Mai TV
FilipínyFilipíny Filipíny C/S 9 15. června 2009(?)
FinskoFinsko Finsko MTV3 3. září 2009
FrancieFrancie Francie TPS Star / TF1 20. dubna 2009 / 6. ledna 2010
HongkongHongkong Hongkong TVB Pearl 15. července 2009[3]
ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko RTL Televizija 4. března 2009
IndieIndie Indie WB 2010
IrskoIrsko Irsko RTÉ One 16. dubna 2009
ItálieItálie Itálie Joi
Italia 1
28. dubna 2009
2. září 2009
IzraelIzrael Izrael Yes Stars Action 16. listopadu 2009
Jihoafrická republikaJihoafrická republika Jihoafrická republika M-Net 14. ledna 2009
Jižní KoreaJižní Korea Jižní Korea tvN 6. dubna 2009
KanadaKanada Kanada A Channel (anglicky)
CTV (anglicky)
V (francouzsky)
23. září 2008
9. ledna 2009
2. září 2009
Latinská Amerika Warner Channel listopad 2008
LitvaLitva Litva LNK 3. března 2010[4]
MaďarskoMaďarsko Maďarsko RTL Klub 2. února 2009
MalajsieMalajsie Malajsie NTV7 11. července 2009
NěmeckoNěmecko Německo Sat. 1 1. března 2009
NizozemskoNizozemsko Nizozemsko SBS 6 1. ledna 2009
NorskoNorsko Norsko TV3 7. září 2009
Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland TV2 10. srpna 2009
PolskoPolsko Polsko N
Canal+ Poland
3. prosince 2008
16. dubna 2009
PortugalskoPortugalsko Portugalsko RTP2
AXN
12. května 2009
19. září 2009
RakouskoRakousko Rakousko ORF 1 1. března 2009
ŘeckoŘecko Řecko Star Channel 2010
SingapurSingapur Singapur Channel 5 28. července 2009
SlovenskoSlovensko Slovensko TV Markíza 4. ledna 2010
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko La Sexta / TNT leden 2009
ŠvédskoŠvédsko Švédsko TV3 17. února 2009
ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko TSR 1 (francouzsky)
3 Plus TV (německy)
La1 (italsky)
2. září 2009
23. března 2009
26. srpna 2009
ThajskoThajsko Thajsko True Series 9. července 2009
TureckoTurecko Turecko DiziMax únor 2009
Spojené královstvíSpojené království Spojené království Five / Five USA 26. března 2009

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://thementalist.wikia.com/wiki/William_Blake
  2. http://www.cesky-jazyk.cz/citanka/william-blake/tygr-the-tiger.html
  3. The Mentalist na TVB Pearl
  4. LNK (Litva)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]