Malajsie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Malaysia
马来西亚
மலேசியா
Vlajka Malajsie
Vlajka
Znak Malajsie
Znak
Hymna: Negaraku (Má země)
Geografie

Malaysia (orthographic projection).svg Poloha Malajsie

Hlavní město: Kuala Lumpur
Rozloha: 329 750 km² (66. na světě)
z toho zanedbatelné % vodní plochy
Nejvyšší bod: Gunung Kinabalu (4 100 m n. m.)
Časové pásmo: +8
Poloha: 2°19′ s. š., 111°32′ v. d.
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 28 859 154 (46. na světě, odhad 2011)
Hustota zalidnění: 84 ob. / km² (124. na světě)
HDI: 0,823 (vysoký) (63. na světě, 2007)
Jazyk: malajština (úřední), angličtina, čínština (různé dialekty kantonština, standardní čínština, min-nan, hakka, min-tung), tamilština, telugština, malajálamština, paňdžábština, thajština
Náboženství: muslimové, buddhisté, taoisté, hinduisté, křesťané, sikhové; šamanisté (ve východní Malajsii)
Státní útvar
Státní zřízení: federativní volená konstituční monarchie
Vznik: 31. srpna 1957 (nezávislost na Velké Británii)
Hlava státu: nadřazený vládce Abdul Halim
Hlava vlády: premiér Najib Razak; vicepremiér Muhyiddin Yassin
Měna: malajsijský ringgit (MYR)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1: 458 MYS MY
MPZ: MAL
Telefonní předvolba: +60
Národní TLD: .my
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Malajsie je volená federativní konstituční monarchie v jihovýchodní Asii, rozkládající se na jihu Malajského poloostrova a na severu ostrova Borneo. Jejími sousedy jsou Indonésie, Brunej, Singapur a Thajsko. Od Filipín ji oddělují dva úzké průlivy a Suluské moře mezi nimi. Co se týče státního zřízení (federace republik a monarchií), je velmi podobná EU, s tím rozdílem, že hlavou státu je monarcha (na rozdíl od evropského prezidenta).[zdroj?]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Portugalská pevnost A Famosa z 16. století

Nejstarší obyvatelé přišli 300 př. n. l. z jižní Číny. Do konce 1. století vytvořili prosperující obchodní společnost, která byla ve spojení s Indií i Čínou. Roku 1509 byla Malaka dobyta Portugalci, čímž začala evropská nadvláda nad zemí. Brzy se stala centrem výnosného obchodu s kořením. Roku 1614 byli vystřídáni Nizozemci, kteří v zemi zůstali na 200 let. S Nizozemci začal upadat obchod s kořením. V 17. století byl poloostrov sjednocen. Roku 1795 Britové získali Malaku a roku 1819 přístav Singapur. Roku 1824 převzali nad celým Malajskem (část Malajsie rozprostírající se na Malajském poloostrově - tzv. Britské Malajsko sestávající z Průlivových osad, federizovaných a nefederizovaných států) správu Britové. Na severu Bornea založil anglický dobrodruh James Brooke roku 1841 dynastii bílých rádžů ze Sarawaku, jež vládla oblasti 100 let. Za druhé světové války byla po bitvě o Malajsii celá Malajsie okupována Japonci.

Po válce začíná malajská válka za nezávislost a sjednocení. Na poloostrově vznikla Malajská komunistická strana, která pod vedením komunistické Číny bojovala s Brity. V reakci na nástup komunistů na poloostrově vznikla antikomunistická a antikoloniální koalice, která komunisty porazila a ve volbách v roce 1955 získala většinu. Roku 1957 dosáhla nezávislosti. Roku 1963 byly připojeny ostrovní státy Sarawak a Sabah na Borneu. Roku 1965 opustil federaci ostrov Singapur a prohlásil se nezávislým městským státem, čímž získala Malajsie dnešní hranice. V květnu 1969 Malajsie zažila rasové nepokoje mezi Malajci a Číňany. Malajsie je člen OSN a Commonwealthu.

Správní členění[editovat | editovat zdroj]

Mapa malajsijských spolkových států a teritorii

Malajsie se člení na 13 spolkových států a 3 spolková teritoria. Státy jsou následující:

Devět z nich jsou monarchie (vládce Perlisu má titul rádža, vládce Negeri Sembilanu titul „Yang Di-Pertuan Besar“, ostatní jsou sultanáty); Sabah, Saravak, Malaka a Penang jsou republikami.

Federální teritoria jsou následující:

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Pevninská část státu je hornatá. Pohoří se směrem na jih snižují. Na jihu země převládají nížiny. Ostrovní Malajsie má bažinaté pobřeží a ve vnitrozemí vysoké hory. Podnebí je rovníkové s vysokými teplotami a vysokou vlhkostí po celý rok. Monzuny přinášejí každý rok hojné srážky. Horské oblasti jsou pokryty tropickým pralesem. Mezi nejvzácnější živočichy patří orangutan, tygr či nosorožec.

Obyvatelstvo a náboženství[editovat | editovat zdroj]

Malajsie má 28 859 154 obyvatel, které je tvořeno pestrou směsicí ras. Přibližně 52 % jsou Malajci, 27 % Číňané a 9 % Indové. Původní domorodí obyvatelé tzv. Orang Asli tvoří 0,5% obyvatel a dělí se na Protomalajce, kteří do oblasti přišli v období asi 1500 př. n. l., a na Negrity, kteří se odlišují malým vzrůstem a tmavou pletí a jsou nejstarší obyvatelé Malajsie vůbec.

Politickou moc v zemi mají v rukou Malajci, ale Číňané ovládají hospodářství. Hlavním náboženstvím je islám (55 % obyvatel). V zemi jsou četné menšiny buddhistů (17 %) lidí, kteří vyznávají některé z čínských náboženství (12 %), hinduistů (7 %) a křesťanů (6 %). Podle neziskové organizace Privacy International mají obyvatelé Malajsie světově nejnižší tzv. index soukromí (ukazatel reflektující dodržování osobních práv, zejména práva na soukromí).

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Petronas Towers v noci.

V posledních 25 letech prožívá Malajsie rozkvět, který ji umožnil se změnit ze země třetího světa závislé na vývozu kaučuku a cínu v převážně průmyslovou zemi. V době ekonomického růstu dodržovala přibližně 8% růst HDP. Po asijské finanční krizi v roce 1997 se tempo růstu snížilo. HDP na hlavu (PPP) se pohybuje na úrovni Ruska či Chorvatska.

Mezi hlavní hospodářské produkty země patří rýže, palmový olej, kaučuk, dřevo, kakao, pepř, ananas a ryby. Důležitá je těžba ropy, zemního plynu, cínové rudy, železa a mědi.

Mezi hlavní průmyslová odvětví země patří zemědělství, těžba ropy, hornictví, potravinářský průmysl, výroba pneumatik a cementu, elektronika, chemický a textilní průmysl.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ZBOŘIL, Zdeněk. Dějiny Malajsie, Singapuru a Bruneje. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2009. ISBN 978-80-7106-501-2.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]