Operace Silver A (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Operace Silver A
ZeměČesko
Jazykčeština / němčina
Délka150 minut (73 + 77 minut)
Žánrdrama / válečný
NámětLucie Konášová
Josef Konáš
ScénářLucie Konášová
Josef Konáš
RežieJiří Strach
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleKlára Issová
Tatiana Vilhelmová
Jiří Dvořák
David Švehlík
Ivan Trojan
ProdukceVladimír Kořínek
HudbaZbyněk Matějů
KameraMartin Šec
StřihZdenek Patočka
Výroba a distribuce
Premiéra15. dubna 2007
DistribuceČeská televize
Operace Silver A na ČSFDFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Operace Silver A je český dvoudílný televizní film z roku 2007, inspirovaný skutečnou stejnojmennou válečnou operací ze začátku roku 1942. Přestože ve filmu vystupují skutečné postavy (pod svými pravými jmény, pouze jména manželů Krupkových a Hladěnových jsou změněna na Kroupovi a Hladíkovi), označuje ho Stanislav Kokoška, historik, který děj konzultoval se scenáristy, za volnou rekonstrukci skutečných událostí.[1] Více než na práci parašutistů z Operace Silver A se film zaměřuje na osobní vztahy mezi odbojáři a vnitřní svět dvou hlavních hrdinek, Hany Kroupové (Klára Issová) a Táni Hladíkové (Tatiana Vilhelmová). Právě líčení osobních vztahů odbojářů vyvolalo pobouření mezi žijícími účastníky protinacistického odboje a členy Českého svazu bojovníků za svobodu.[1] Asi nejvíce kontroverzní je obraz velitele skupiny Alfréda Bartoše jako sukničkáře a člověka, který během operace udělal několik osudných chyb. Podle herce Jiřího Dvořáka, který ho ve filmu ztvárnil, by ale tento obraz mohl být k pravdě blíž, než Bartošova přílišná heroizace.[2]

Podle publicistů Miloše Doležala, Jaroslava Čvančary a historika Vojtěcha Šustka film připomíná nacistickou i komunistickou propagandu. Film podle nich obsahuje řadu nesmyslů a zkomolenin, například: parašutisté se nikdy nepředstavovali pravým jménem; zatýkání Bartoše a následná honička probíhala jinak; Potůček byl zastřelen po štvanici, kdy usnul vyčerpáním na okraji lesa; identifikace mrtvých parašutistů vypadala jiným způsobem. Především jim vadí celkové vyznění postav parašutistů Bartoše a Potůčka: „… vypadají ve filmu jako bezcharakterní floutci. Ovšem pokud by se parašutisté takto chovali, nezískali by si nikdy důvěru a přirozenou autoritu u desítek svých spolupracovníků na Pardubicku, nevydrželi by měsíce dlouhých stresů a nezemřeli by v boji. Dodnes žijí pamětníci těchto mužů - tvůrci filmu tak měli možnost zjistit, kým ve skutečnosti parašutisté byli. Neudělali to. A to, že se ve filmu některé postavy jmenují podle reálných postav a některé tak trochu jinak (Krupkovi - Kroupovi), ukazuje zbabělost i schizofrenii tvůrců pravdivě se s celým příběhem vypořádat.“[3]

Film získal čtyři ceny Elsa. Uspěl v kategorii „nejlepší pořad v oblasti původní dramatické tvorby“ a ceny získali i režisér Jiří Strach, herečka Klára Issová a scenáristé Lucie a Josef Konášovi.[4]

Film se natáčel v autentických lokacích v Pardubicích a v Praze.

Ve filmu několikrát zazní píseň Slunečnice v podání Inky Zemánkové a Lišáků (z filmu Hotel Modrá hvězda, 1941), kterou složil Sláva E. Nováček (hudba) a Josef Gruss (text). Hudbu nahrál Orchestr Karla Vlacha.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj začíná na silvestra roku 1941. Zatímco v pardubickém podniku Veselka slaví skupina Čechů příchod nového roku (Kroupovi (David Švehlík a Klára Issová), Hladíkovi (Ivan Trojan a Tatiana Vilhelmová), Žáčkovi (Radek Holub a Klára Sedláčková-Oltová), Pavlasovi (Martin Myšička a Lenka Krobotová) a domácí hoteliér Arnošt Košťál (Miroslav Táborský) se svou ženou (Barbora Munzarová)), nedaleko města seskočí několik parašutistů z Operace Silver A (Alfréd Bartoš (Jiří Dvořák), Jiří Potůček (Matěj Hádek)). Skupina, která slaví ve Veselce, patří ke smetánce města. Kamarádky Hanka Kroupová (Klára Issová) a Táňa Hladíková (Tatiana Vilhelmová) sní o kariéře filmových hereček a nechaly se kvůli tomu vyfotografovat v ateliéru. Košťál vede prosperující podnik, František Hladík (Ivan Trojan) pracuje jako odhadce zabavených aut po Židech a má z toho slušný příjem (Hladíkovi žijí dokonce ve vile a zaměstnávají služku Andělu (Taťjana Medvecká)), Václav Kroupa (David Švehlík) pracuje v kanceláři továrny na výbušniny, to ho ale nenaplňuje, protože před válkou byl důstojníkem a po obsazení se mu nepovedlo uprchnout do zahraničí.

Ještě té noci za Košťálem dorazí parašutista Josef Valčík (Aleš Háma) a nechá se u něho zaměstnat jako číšník. V kavárně se s Valčíkem setká jeho šéf Alfréd Bartoš a společně s Jiřím Potůčkem se zkontaktují s Košťálem a Hladíkem, později i s Kroupou (do Košťálova podniku se chodí bavit gestapáci, dělá tedy protiněmeckého zpravodaje, Hladík má poukázky na benzín a tak pomáhá jako kurýr). Fredu Bartoše si vezme Hladík k sobě na byt a před ženou i Hanou Kroupovou ho vydává za svého bratrance. Po chvíli si ale Táňa Hladíková všimne ve Fredově pokoji nějakých dokumentů a nábojů, a tak společně s Hankou zjistí, že jejich muži pracují pro odboj a jsou dotčeny, že to před nimi tajili. Když se odbojáři snaží u Hladíků v domě opravit vysílačku zvanou Libuše poškozenou při seskoku, Táňa s Hanou se i přes nelibost svých manželů k nim přidají.

S odbojovou skupinou začnou spolupracovat i rodiče Kroupovi (Alois Švehlík a Dana Syslová), kteří bydlí na vsi nedaleko Pardubic. Ti nemají příliš dobrý vztah s Hanou, ale poté, co se i ona začne podílet na odboji, začnou si ji vážit a jsou na svého syna i jeho ženu hrdí. Otec Kroupa nabídne pro vysílání z Libuše srub v lesích blízko Ležáků. Skupinu kontaktují také Karel Čurda (Radim Špaček) a Adolf Opálka (Jaroslav Plesl), přespí u Kroupů a pak odjedou do Prahy v doprovodu Hany a Táni. Hana s Táňou potom v Praze zajdou do filmového klubu Lucerna (mezi dveřmi zahlédnou herečku Hanu Vítovou) a u vedlejšího stolu sedící vysoce postavený pražský gestapák Wilhelm Schultze (Viktor Preiss) jim objedná pití.

František Hladík má dilema, protože mu Gerhard Clages nabízí říšské občanství a on neví, jak to má odmítnout. Freda, o kterém jeho kolegové říkají, že má ve Francii dvě snoubenky, si počíná čím dál méně opatrně, chodí po Pardubicích a místní ho začínají poznávat a začne si románek s Táňou (poté co to surově zkouší na Hanu, ale ta ho odmítne). Táňa je nervózní ze své služebné, která by to na ni mohla povědět a tak je na ni stále přísnější a pak ji dá okamžitou výpověď. Je zamilovaná do Fredy, počíná si neopatrně a také nevhodně vůči své kamarádce Haně.

Na začátku druhého dílu filmu je tento plakát (ovšem s fotkou Aleše Hámy) rozvěšen po celých Pardubicích. (Ve skutečnosti se plakáty vyvěšovaly v Praze až druhý den po atentátu na Heydricha.)

Němci začnou usilovně pátrat po Josefu Valčíkovi. Ten se to ale rychle dozví a se svým zaměstnavatelem Košťálem zahrají připravenou scénu, během které Valčíkovi vyklouzne z rukou celá náruč talířů a rozzlobený Košťál ho hned vyhodí. Valčík prchá do Prahy. Hladík s Kroupou spěchají varovat Fredu, najdou ho ale s Táňou in flagranti. Hladík se rozzuří, vezme i do ruky pistoli a míří na Fredu a potom dokonce vyhrožuje Fredovi gestapem. S odbojem už nechce mít nic společného, ale Táňa ho nakonec přemluví, aby dál působil jako řidič. Kroupa Fredu ubytuje zatím u sebe, i když s tím Hana příliš nesouhlasí. Táňa, která má od svého muže zakázáno dále se stýkat s odbojovou skupinou, je tak zamilovaná do Fredy, že s Hankou domluví jejich poslední setkání u Kroupů doma. Tam se s Fredou vyspí (na což málem přijde domovnice Nohýnková (Jana Hlaváčová)) a Hanka Táňu vyhodí. Freda s Potůčkem se potom ve srubu v lesích pomocí vysílačky snaží navázat spojení se svými veliteli a rozmluvit jim plán atentátu na Heydricha, protože se bojí důsledků. Hanka dále udržuje spojení s uprchlým Valčíkem a jezdí za ním do Prahy. Freda onemocní a leží u Kroupů, Táňa mu píše milostné dopisy. Po atentátu na Heydricha dojde k rychlému zatýkání. Freda chce s Kroupovými prchnout do Rakouska a Švýcarska, ale musí počkat, dokud nebude úplně zdravý – na čas se rozdělí a Kroupovi jedou do hotelu do Police nad Metují. Karel Čurda zatím nahlásí Schultzemu všechna jména a adresy, gestapo najde byt Kroupů prázdný, ale objeví v něm Fredovi dokumenty a dopisy od Táni (také právě došlou a nevyzvednutou pozvánku od filmařů ke kamerovým zkouškám). Kroupovi jsou hned poté zatčeni v Polici, Hladíkovi doma ve své vile, Košťálovi ve Veselce, také Žáčkovi a další. Wilhelm Schultze vyslýchá Hanu a chce vědět, kde je Freda a kde má vysílačku. Hana říká, že ho nezná, ale když jí ukážou zmláceného Václava a před jejími zraky vypovídá i Čurda, slíbí spolupráci a identifikuje těla zastřelených (např. Valčíka). Schultze, který si vzpomene, že viděl Hanu v Lucerně, slíbí jí i jejímu muži záchranu života, když se s ním Hana vyspí a Hana souhlasí.

Hana Kroupová vypoví, kdy se mají s Fredou potkat u nich doma a gestápaci tam s ní jedou na něj počkat. Hana ho však varuje pohledem z okna a Freda utíká. Je ale pronásledován a po honičce ulicemi Pardubic se v bezvýchodné situaci zastřelí. Hana se ještě potká v cele s Táňou a vzájemně si odpustí. Františka gestapáci rozzuření tím, jak s nimi vycházel a popíjel a přitom zároveň pracoval pro odboj, umlátí a pak vyhodí z okna do zahrady. Ostatní jsou vyvezeni autem za město a zastřeleni, pouze Hana s Václavem přežijí, Schultze dodrží slovo.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Klára Issová Hana Kroupová
Tatiana Vilhelmová Táňa Hladíková
Jiří Dvořák Alfréd Bartoš
Ivan Trojan František Hladík
David Švehlík Václav Kroupa
Miroslav Táborský Arnošt Košťál
Aleš Háma Josef Valčík
Matěj Hádek Jiří Potůček
Marek Taclík Hubert Freylach
Viktor Preiss Wilhelm Schultze
Jan Vondráček Gerhard Clages
Jana Hlaváčová Nohýnková
Taťjana Medvecká Anděla
Alois Švehlík Kroupa, otec Václava
Dana Syslová Kroupová, matka Václava
Radim Špaček Karel Čurda
Jaroslav Plesl Adolf Opálka
Táňa Fischerová Bočková
Bára Munzarová Košťálová
Radek Holub Žáček
Klára Sedláčková-Oltová Žáčková
Lenka Krobotová Pavlasová
Martin Myšička Pavlas
Oldřich Vlach četník
Robert Jašków gestapák
Michael Hofbauer gestapák
Martin Zahálka gestapák
Petr Puha gestapák

Dále hrají Leopold Běhan, Václav Dušek, Alexander Pastier, Irena Šmídová, Jiří Wohanka, Daniel Wiesner

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b RYCHETSKÝ, Jan: Odbojáři si stěžují na inscenaci ČT Operace Silver A. Novinky.cz 24. května 2007. Dostupné online.
  2. KOULOVÁ, Gabriela: Historie a fantazie Jiřího Dvořáka. Rozhovor s Jiřím Dvořákem. ČT+, Česká televize. Dostupné online.
  3. Miloš Doležal, Jaroslav Čvančara a Vojtěch Šustek: Tvrdá, ale pravdivá recenze http://www.bojovnici.cz/?page=clanek&idc=3
  4. ČTK: Elsa má jasného vítěze. Je jím film Operace Silver A. Týden.cz, 16. prosince 2007. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]