Alfréd Bartoš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alfréd Bartoš
Narození 23. září 1916
Úmrtí 22. června 1942 (ve věku 25 let)
Pardubice
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Pamětní deska na domě čp. 405, Smilova ulice, Pardubice, v místě, kde byl Bartoš dopaden Gestapem.

Alfréd Bartoš (23. září 1916, Vídeň22. června 1942, Pardubice) byl československý voják, příslušník československého protinacistického odboje za 2. světové války. V letech 1941 až 1942 byl velitel diverzní skupiny Silver A, která mj. spolupracovala se skupinou Anthropoid při atentátu na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha. Objevení vysílačky této skupiny mělo za následek vyhlazení obce Ležáky.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 23. září 1916 ve Vídni v rodině krejčího Adolfa Bartoše a Antonie Bartošové, rozené Kuželové. Po skončení 1. světové války se rodina přestěhovala do Sezemic u Pardubic, kde jeho otec začal pracovat jako pekař.

Vystudoval měšťanskou školu v Sezemicích a od roku 1930 pokračoval ve studiu na reálném gymnáziu v Pardubicích, kde patřil k nejlepším žákům. Maturitní zkoušku složil v roce 1935 s vyznamenáním.

Vojenská služba[editovat | editovat zdroj]

1. října 1935 nastoupil základní vojenskou službu v Pardubicích. 23. prosince 1935 byl povýšen do hodnosti svobodníka a 25. července 1936 do hodnosti desátníka . 5. září 1936 nastoupil ke studiu ve Vojenské akademii v Hranicích na Moravě. Na škole opět patřil k nejlepším a ukončil ji s hodností poručíka jezdectva. Do okupace 15. března 1939 působil u jezdeckého pluku v Pardubicích.

Útěk z protektorátu[editovat | editovat zdroj]

V roce 1939 legálně vycestoval do Francie, kde nejprve pomáhal na československém konzulátu v Paříži a od 8. června vstoupil do Cizinecké legie. Do začátku druhé světové války sloužil v Tunisku, poté se vrátil do Francie a 16. listopadu nastoupil k 2. československému pluku jako druhý pobočník velitele. Po porážce Francie se dostal 13. července 1940 na lodi Rod el Farag do Anglie, kde se stal velitelem 1. čety 1. roty 2. pěšího praporu.

Pobyt ve Velké Británii[editovat | editovat zdroj]

Na jaře 1941 se dobrovolně přihlásil k výcviku pro plnění zvláštních úkolů v nepřátelském týlu. Po absolvování výcviku byl jmenován velitelem skupiny Silver A.

Výsadek v Protektorátu Čechy a Morava[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Operace Silver A.

Hlavním úkolem Operace Silver A bylo udržování spojení s Anglií a předávání důležitých zpráv o dění v protektorátu prostřednictvím vysílačky (krycí jméno Libuše). Po několika nezdařených pokusech 29. října, 7. listopadu a 30. listopadu byl výsadek proveden společně s účastníky skupin Anthropoid a Silver B v noci z 28. na 29. prosince 1941. Vysazen byl společně s Josefem Valčíkem a Jiřím Potůčkem u Senic nedaleko Poděbrad (místo původně plánovaného Heřmanova Městce).

V odbojové činnosti mu pomáhal mj. pardubický hoteliér Arnošt Košťál. Jednou z hlavních Bartošových aktivit bylo předávání zpráv do Londýna o situaci v protektorátu. Důležitou novou informací pro exilovou vládu bylo jeho sdělení, že na kontaktní adresy, které výsadkáři dostali před výsadkem, se nelze spolehnout, protože gestapu se podařilo odbojovou síť rozvrátit.

Po prozrazení byl Bartoš pronásledován gestapem, 21. června 1942 padl do léčky a při útěku se pokusil o sebevraždu; svým zraněním podlehl v noci následující den.[1]

Po válce[editovat | editovat zdroj]

Roku 2007 mu byl v jeho domovských Sezemicích odhalen pomník.[2][3] Též v Pardubicích na rohu ulic Smilovy a Sladkovského připomíná pamětní deska místo, kde prchající kpt. Bartoš v bezvýchodné situaci obrátil zbraň proti sobě. Po kpt. Bartošovi je pojmenována i jedna z významných ulic v pardubické čtvrti Polabiny.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GROMAN, Martin. Z pekla smůla. Respekt. 10. leden 2011, s. 71–73. ISSN 0862-6545.  
  2. Ministerstvo obrany - Pocta veliteli paradesantu z roku 1942 [online]. . Dostupné online.  
  3. Město Sezemice: Fotogalerie města: Odhalení sochy kpt. Alfréda Bartoše [online]. . Dostupné online.  
  4. http://forum.valka.cz/viewtopic.php/highlight/alfr%E9d+barto%9A/t/25560/title/Bartos-Alfred