Česká tisková kancelář

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Česká tisková kancelář (zkratka ČTK, anglicky Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura (dříve tisková agentura nebo tisková kancelář), jedna z národních zpravodajských agentur.

Vznikla v roce 1992 jako veřejnoprávní instituce (zřízena zákonem č. 517/1992 Sb., o České tiskové kanceláři) jako následnická organizace Československé tiskové kanceláře (ČTK nebo „Četka“) založené 28. října 1918. Od roku 1996 ČTK není dotována ze státních prostředků.

ČTK má 14 poboček v České republice a zahraniční zpravodaje ve třech zemích. Zpracovává také zprávy světových agentur jako Reuters, AFP, AP, ITAR-TASS, DPA, ANSA, EFE a spolupracuje i s řadou dalších národních agentur.

K 1. 1. 2015 měla ČTK 273 zaměstnanců, z toho 194 redakčních pracovníků (redaktorů, zpravodajů, fotoreportérů, kameramanů …). Její multimediální produkce zahrnuje slovní zpravodajství v češtině a v angličtině, obrazové a zvukové zpravodajství, infografiku, videozpravodajství a další servisy. ČTK denně poskytuje v průměru 700 textových zpráv, 400 fotografií, 35 zvukových záznamů a zhruba 200 video reportáží měsíčně. Provozuje vlastní zpravodajský portál CeskeNoviny.cz.

Poslání ČTK[editovat | editovat zdroj]

Poslání agentury definuje zákon o ČTK[1] ve svém druhém paragrafu takto: „Posláním tiskové kanceláře je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Tisková kancelář poskytuje službu veřejnosti šířením slovního a obrazového zpravodajství z České republiky a ze zahraničí. Stejnou službu poskytuje tisková kancelář i do zahraničí.

Zákon současně stanoví, že stát sice může agentuře poskytnout účelovou dotaci, ta ale nesmí být použita ke krytí ztráty z hospodaření (poslední dotaci od státu dostala agentura v roce 1995), od roku 1996 o ně už nežádala.

Zpravodajství agentury se řídí také Kodexem,[2] který přijala zhruba v roce 1993.

Fotoarchiv ČTK[editovat | editovat zdroj]

Obsahuje kolem 5 miliónů fotografií, podle ČTK představujících nejúplnější a nejpřehlednější kolekci snímků dokumentujících vývoj našich států i společnosti od počátku minulého století. Kolem 700 000 snímků je v digitální podobě jako součást Infobanky ČTK.

Infobanka ČTK[editovat | editovat zdroj]

Obsahuje zpravodajství ČTK v češtině a v angličtině, dokumentační databáze, archiv všech deníků a dalších periodik vycházejících v České republice, jakož i další textové, obrazové i zvukové informace.

Dokumentační databáze[editovat | editovat zdroj]

Dokumentační databáze (například údaje o zemích světa, o Evropské unii, biografie významných lidí, databáze českého fotbalu) jsou součástí Infobanky ČTK. Jsou stejně jako ona přístupné na internetu za poplatek předplatitelům. V elektronické podobě začaly vznikat po roce 1993. Z doby před tím roky existují archivy papírové, případně mikrofišové (mikrofiche).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Agenturní zpravodajství vzniklo v Českých zemích někdy počátkem 19. století spolu s rozvojem tiskového zpravodajství denního tisku. Zpočátku v němčině, s rozvíjejícim se češstvím na přelomu 19. a 20. století i v češtině.

Původní rakouská státní tisková agentura k.k. Telegraphen-Korrespondenz-Bureau (Korrbyro), první státní tisková agentura na světě, soustředila po Rakousko-uherském vyrovnání svou činnost v Předlitavsko. A tak zároveň s Rakouskem-Uherskem vznikla v Praze v roce 1867 první agenturní odbočka v Českých zemích. Samostatné maďarské zpravodajství v Uhrách vedlo v roce 1883 k založení oficiální maďarské agentury MTI.

Po Praze vznikaly v Českých zemích postupně i další agenturní odbočky – brněnská a ostravská (obě 1894), olomoucká, plzeňská a další. Zpravodajská korespondence probíhala v němčině. Česká redakce vznikla teprve v roce 1906 v pražské odbočce Korrbyra.

Zkratka ČTK se objevila už na začátku první války, kdy ve Washingtonu představitelé českého exilu založili samostatnou zpravodajskou agenturu Českou tiskovovou kancelář. Stejně se jmenovala i národní agentura založená v roce 1916 v Londýně na podnět T. G. Masaryka.

Československá tisková kancelář vznikla 28. října 1918, spolu s Československou republikou. K jejím prvním českým agenturním novinářům patřili Karel Mečíř, Jan Hajšman, Cyril Dušek. Německé zpravodajství patřilo i nadále až do počátku nacistické okupace k jedněm z nejkvalitnějších.

Tehdejší „fotografické oddělení“ se začalo rozvíjet od poloviny 20. let. Rozsáhlý fotoarchiv přežil ve válečném vinohradském „exilu“ bombardování hlavní budovy agentury.

Za nacistické a komunistické totality byla podrobena cenzuře a obsah zpravodajství byl podřizován potřebám režimu.

Agentura sama shrnuje svou historii na svých stránkách.[3]

Kritika a ocenění[editovat | editovat zdroj]

Český klub skeptiků Sisyfos udělil v roce 2006 ČTK zlatý Bludný balvan v kategorii družstev za „podporu propagace okultních nauk“.[4]

V roce 2009 získal technický ředitel ČTK Jan Kodera cenu Evropské aliance EANA za svoji vůdčí roli při vývoji a zavedení nového Multimediálního redakčního systému agentury (MRS), který převzala a dále rozvíjí např. německá nezávislá tisková agentura dpa.

Fotoreportér ČTK Roman Vondrouš získal v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo 2013 první cenu v kategorii sportovních akcí. Roman Vondrouš je již řadu let pravidelně oceňován i v domácí soutěži Czech Press Photo. Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2013 dostal fotoreportér České tiskové kanceláře (ČTK) Michal Kamaryt za snímek bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha obžalovaného z korupce.

V Czech Press Photo 2014 fotografové ČTK opět bodovali: Roman Vondrouš - 1. a 3. místo v kategorii Sport a Michal Kamaryt – 3. místo v kategorii Umění a zábava. Roman Vondrouš si dále odnesl cenu Nikon Sport Awards za výjimečnou fotografii vypjaté sportovní akce. Úspěchy četkařů uzavřrel Tomáš Binter s cenou Canon Junior Awards.ČTK také udělila v rámco soutěže Cenu ČTK, kterou získal Karel Cudlín.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zákon o České tiskové kanceláři
  2. Kodex ČTK
  3. http://www.ctk.cz/o_ctk/historie/
  4. Zlatý Bludný balvan za rok 2005 - Česká tisková kancelář (ČTK) [online]. Český klub skeptiků Sisyfos, 2006-08-02, [cit. 2011-07-31]. Dostupné online.  
  5. http://www.ctk.cz/novinky/?id=2337 [online]. .  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]