Kybernetický útok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kybernetický útok (Cyber Attack) je možné definovat jako jakékoli úmyslné jednání útočníka v kyberprostoru, které směřuje proti zájmům jiné osoby.[1]

Může to být útok jedince nebo skupiny hackerů. Může mít celou řadu motivací; ať už se může jednat o pouhou snahu dokázat, že lze nějakou úroveň zabezpečení různých on-line systémů prolomit, přes kriminální činy, až k organizovaným akcím různých vlád. Pro kriminální účely se často páchají tyto útoky například prostřednictvím tzv. zombie botů, tedy na dálku ovládaných sítí nakažených počítačů. Kybernetické útoky mohou být páchány často skrytě a vypátrání či usvědčení viníků může být složité.[zdroj?] Zásahy proti kybernetickým útokům mohou být také skryté.[2]

Rozdělení[editovat | editovat zdroj]

Kybernetické útoky lze rozdělit na:

Další dělení je na:

  • Vnitřní útok - autorizovaná osoba systém nepoužívá správně (například když zaměstnanec i nevědomky spustí malware)
  • Vnější útok - útok zvenčí systému (sítě), který způsobují amatérští hackeři, teroristé (kyberterorismus), vlády (Vault 7)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BAŠTA, Pavel; KOLOUCH, Jan, et al. CyberSecurity. 1. vyd. Praha: CZ.NIC, 2019. 556 s. Dostupné online. ISBN 978-80-88168-34-8. S. 82. 
  2. https://www.itbiz.cz/clanky/maji-statni-organy-vstupovat-do-soukromych-internich-systemu-/ - Mají státní orgány vstupovat do soukromých interních systémů?