Massachusettský technologický institut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Massachusettský technologický institut
Massachusetts Institute of Technology
Logo univerzity
Logo
Kampus MIT - Ray a Maria Stata centrum
Motto
Mens et Manus
Zkratka MIT
Rok založení 1861
Typ školy soukromá
Vedení
Prezident (CEO) Susan Hockfield
Počty akademiků (k roku 2009)
Počet bakalářských studentů 4232[1]
Počet magisterských studentů 6152[1]
Počet studentů 11 574 (2018)
Počet akademických pracovníků 1009[2]
Další informace
Sídlo Cambridge (Massachusetts)
Adresa Cambridge, USA
Zeměpisné souřadnice
Členství NEASC, AAU, COFHE, NASULGC
http://web.mit.edu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Massachusettský technologický institut (Massachusetts Institute of Technology, MIT, česky někdy Massachusettský technický institut) je soukromá koedukovaná výzkumná univerzita ve městě Cambridge amerického státu Massachusetts. Komplex MIT má pět škol a jednu vysokou školu s 32 akademickými odděleními, se silným důrazem na teoretický, aplikovaný, mezidisciplinární vědecký a technologický výzkum. MIT je jedna ze dvou soukromých univerzit podporovaných státem. Grant dostává i ze dvou amerických grantových programů, spjatých s výzkumem moře a výzkumem vesmíru.

Historie[editovat | editovat zdroj]

MIT byla založena Williamem Bartonem Rogersem v roce 1861. Byť byla založena na evropských modelech technologických institutů, grantová filosofie „učení skrze činy“ z ní udělala průkopníka laboratorního učení, univerzitního výzkumu a pokrokových architektonických stylů. Během druhé světové války vědci z MIT a tehdejšího ad hoc výzkumného a vývojového střediska vyvíjeli obranné technologie, které se později staly integrálními součástmi počítačů, radarů a gyroskopické navigace (využívané v námořnictví, letectví a kosmonautice). Po válce se MIT profiloval ve kosmickém výzkumu, charakteristickém pro období studené války. Věhlas institutu se rozšířil z úzkých okruhů v oblasti strojírenství a vědy do společenských věd včetně ekonomie, lingvistiky, politických věd a managementu.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Dotace a každoroční výzkumné výdaje jsou mezi největšími z amerických univerzit. Absolventi MIT jsou středem zájmu pro svoji technickou bystrost (např. 76 laureátů Nobelovy ceny),[3] podnikatelského ducha (agregované výnosy společností založených lidmi z prostředí s MIT by tvořily 24. největší ekonomiku na světě), ale též nedostatek konformity a vážnosti (oblíbená praktika vypracovávání žertovných elaborátů, hacking a antiautoritářský podtext).

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b MIT, OFFICE OF THE REGISTRAR. Enrollment statistics: Fall term 2009–2010 [online]. 9 October 2009 [cit. 2010-09-08]. Dostupné online. 
  2. MIT facts 2009: Faculty and staff.. MIT Bulletin. 2009, January, roč. 144, čís. 4. Dostupné online. 
  3. Awards and Honors [online]. Institutional Research, Office of the Provost [cit. 2010-09-08]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]