Frederick Hauck

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frederick Hamilton Hauck
Hauck-fh.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnost USA USA
Datum narození 11. dubna 1941 (80 let)
Místo narození Long Beach, Kalifornie, USA
Předchozí
zaměstnání
Testovací pilot
Hodnost Kapitán US NAVY
Čas ve vesmíru 18 dní, 3 hodiny a 7 minut
Kosmonaut od 1978
Mise STS-7, STS-51-A, STS-26
Znaky misí Sts-7-patch.png Sts-51-a-patch.png Sts-26-patch.png
Kosmonaut do 1989
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frederick Hamilton Hauck (* 11. dubna 1941 v Long Beach, Kalifornie, USA)[1] je bývalý americký armádní letec a astronaut, který se zúčastnil letů s raketoplány Space Shuttle.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole absolvoval vysokou školu Tufts University a v roce 1962 získal titul inženýra fyziky. Na Massachusettském technologickém institutu (MIT) v Massachusetts získal titul magistra v oboru jaderné fyziky. Poté byl v armádě letcem u vojenského námořnictva, výkonným důstojníkem ve stíhací eskadře One Four Five ve Whidbey Islandu v Oak Harbor ve Washingtonu. Do týmu astronautů NASA byl zapsán v roce 1978.[2]. Používal přezdívku Rick.

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

První svůj let absolvoval na raketoplánu Challenger v červnu 1983, velitelem mu byl Robert Crippen, dalšími kolegy v posádce byli Norman Thagard a Sally Rideová. Během šestidenního letu vypustili dvě družice a jednu později několikrát cvičně zachytili a nakonec se s ní vrátili k Zemi.

O rok později, v roce 1984, letěl do vesmíru raketoplánem Discovery. Byl jejím velitelem a místo v pilotním křesle zaujal nováček David Walker. Jako letoví specialisté figurovali Joseph Allen a Dale Gardner. Ovládání „kanadské ruky“ měla na starosti Anna Fisherová. Hned poté, co se dostali na oběžnou dráhu, vypustili kanadskou družici Anik D2 a druhý den vojenskou družici Leasat 1. Pak se jim podařilo odchytit z oběžných drah družice Westar 6 a Palapa B2 a vrátit se s nimi na Zemi po sedmi letových dnech na Kennedyho vesmírné středisko. Díky splněným úkolům byla mise pro NASA výdělečným podnikem.

Jeho třetí let se uskutečnil o čtyři roky později, opět raketoplánem Discovery. Posádka byla ve složení Frederick Hauck, pilot plk. USAF Richard Covey a tři letoví specialisté: pplk. David Hilmers, John Lounge a George Nelson. Během čtyřdenního letu STS-26 vypustili družici typu TDRS.

Během třech svých letů strávil ve vesmíru 18 dní. Je zapsán jako 119. člověk ve vesmíru.

Po ukončení letů[editovat | editovat zdroj]

V dubnu 1989 z NASA odešel a krátce poté se stal ředitelem U.S. Navy Space Systems Div., ve Washingtonu. V roce 1993 se stal prezidentem společnosti International Technology Underwriters, Bethesda, MD.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-piloti USA, s. 358. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti-kandidáti vybraní v USA v roce 1978, s. 459. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]