Anna Fisherová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anna Lee Fisherová
Fisher-a.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnost Spojené státy americké
Datum narození 24. srpna 1949 (71 let)
Místo narození Albany, New York, USA
Předchozí
zaměstnání
Chemička
Čas ve vesmíru 7 dní 23 hodin 44 minut
Kosmonaut od 1978
Mise STS-51-A
Znaky misí Znak mise
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anna Lee Fisherová, rozená Tingleová (* 24. srpna 1949 v Albany, New York, USA)[1] je americká astronautka, která se v roce 1984 zúčastnila letu raketoplánu Discovery.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole vystudovala University of California, Los Angeles a získala tam titul inženýrky chemie. Na stejné univerzitě obhájila v roce 1976 doktorát lékařství. Vdala se a má dvě děti. V roce 1978 byla přijata do týmu astronautů NASA.[2]

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Na oběžnou dráhu Země letěla jen jednou, v roce 1984. Byla to sedmidenní mise STS-51-A s raketoplánem Discovery (jeho druhý let). V posádce byli velitel Frederick Hauck, David Walker, Joseph Allen a Dale Gardner. Ovládání „kanadské ruky“ měla na starosti Anna Fisherová, která v okamžiku svého letu do vesmíru zanechávala na Zemi čtrnáctiměsíční holčičku. Během letu astronauti vypustili družice Anik D2, Leasat 1. Pak stáhli z oběžné dráhy nefunkční družice Palapa B2 a Westar 6 a přistáli s nimi na Kennedyho vesmírném středisku na mysu Canaveral.

Anna byla 155. člověkem ve vesmíru, při svém letu šestou ženou ve vesmíru.

Po letu[editovat | editovat zdroj]

O dva roky později měla letět znovu jako členka posádky STS-61-H s raketoplánem Columbia. Mise však byla zrušena kvůli havárii raketoplánu Challenger.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-specialisté USA, s. 361. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti-kandidáti vybraní v USA v roce 1978, s. 458. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]