Joseph Allen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Joseph Percival Allen
JosephAllen.jpg
astronaut NASA
Státní příslušnost Spojené státy americké
Datum narození 27. června 1937 (83 let)
Místo narození Crawfordsville, Indiana
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Předchozí
zaměstnání
fyzik
Čas ve vesmíru 13d 01h 58m
Kosmonaut od 1967
Mise STS-5, STS-51-A
Znaky misí STS-5 mission insignia.png Sts-51-a-patch.png
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joseph Percival Allen (* 27. června 1937 Crawfordsville, Indiana)[1] je americký astronaut z programu Apollo a letů s raketoplány.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole vystudoval v roce 1959 DePauw University. Pak pokračoval na Yalově univerzitě a v roce 1965 se tak stal doktorem fyzikálních věd. Rok poté se dostal do šesté skupiny připravujících se kosmonautů. Byl jmenován do záložní skupiny Apolla 15 ve funkci vědeckého pracovníka. Po ukončení programu Apolla se zapojil v roce 1973 do jednoho z prezidentských výborů a v letech 19751978 byl zaměstnán v administrativě NASA. V roce 1978 se opět zapojil do výcvikového střediska v Johnson Space Center.[2] O čtyři roky později vzlétl v raketoplánu Columbia na oběžnou dráhu Země a stal se tak 113. kosmonautem.

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

V roce 1982 na palubě raketoplánu při první nezkušební, tedy již ostré operační výpravě letěli s dr. Allenem tři astronauti. Byl zde inženýr elektrotechnik dr. William Lenoir, velitel letu Vance Brand a pilot Robert Overmyer. Posádka vypustila na oběžnou dráhu dvě telekomunikační družice SBC-3 a Anik C-3. Přistáli na základně Edwards.

V roce 1984 letěl na raketoplánu Discovery. Jejím velitelem byl Frederick Hauck a místo v pilotním křesle zaujal nováček David Walker. Jako letoví specialisté figurovali Joseph Allen a Dale Gardner. Ovládání „kanadské ruky“ měla na starost Anna Fisherová. Hned poté, co se dostali na oběžnou dráhu, vypustili kanadskou družici Anik D2 a druhý den vojenskou družici Leasat 1. Pak se jim podařilo odchytit z oběžných drah družice Westar 6 a Palapa B2 a vrátit se s nimi na Zem po 7 letových dnech na Kennedyho vesmírné středisko. Díky splněným úkolům byla mise pro NASA výdělečným podnikem.

V kosmickém prostoru během svých dvou letů strávil 13 dní.

Po ukončení letů[editovat | editovat zdroj]

Usadil se ve městě Arlington ve Virginii. Je ženatý a má dvě děti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-specialisté USA, s. 361. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí kosmonauti pro lety na raketoplánech, s. 453. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]