Sidney Altman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sidney Altman
Sidney Altman crop.jpg
Narození7. května 1939 (82 let)[1]
Montréal, Kanada Kanada
Národnostkanadská
Alma materColumbia University, McGill University
OceněníNobelova cena za chemii[2]
Některá data mohou pocházet z datové položky.
RNase P

Sidney Altman (* 7. května 1939 Montreal) je kanadský chemik. V roce 1989 společně s Thomesem Cechem obdržel Nobelovu cenu za nalezení katalytické aktivity ribonukleové kyseliny (tedy tzv. ribozymů). V současné době je profesorem molekulární, buněčné a vývojové biologie a chemie na Yaleské univerzitě.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Bakalářská studia fyziky absolvoval na Massachusettském technologickém institutu (MIT) v roce 1960, fyziku dále studoval na Kolumbijské univerzitě v New York City a doktorandská studia biofyziky završil v roce 1967 na University of Colorado at Boulder.

Objev[editovat | editovat zdroj]

Většina molekul RNA se nachází v buňkách syntetizována ve formě prekurzorů, to jest delších molekul, z nichž funkční molekuly RNA vzniknou zkrácením. A právě tento pochod zkoumali Cech a Altman. Cech se svými kolegy zkoumal maturaci RNA a jako první se jim podařilo dokázat, že vystřižení úseku RNA z prekurzoru je katalyzováno samotným prekurzorem – tedy molekulou RNA, nikoli proteinem. Altmanovi se podařilo ukázat, že enzym zodpovědný za zkrácení molekul RNA, nazývaný ribonukleáza P, se skládá ze dvou částí – proteinu a RNA, a že obě součásti musejí být ke správné funkci enzymu. Za nějakou dobu také Altman a jeho spolupracovníci prokázali enzymovou aktivitu té součásti ribonukleázy P, jež je tvořena molekulou RNA.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. nobelprize.org [online]. [cit. 2010-10-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-03-06. 
  2. http://nobelprize.org/nobel_prizes/chemistry/laureates/1989/altman-lecture.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]