Sidney Altman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sidney Altman
Sidney Altman crop.jpg
Narození7. května 1939
Montréal, Kanada Kanada
Úmrtí5. dubna 2022 (ve věku 82 let)
Rockleigh, New Jersey, USA
Národnostkanadská
Alma materColumbia University, McGill University
OceněníNobelova cena za chemii
Manžel(ka)Ann M. Altman
Některá data mohou pocházet z datové položky.
RNase P

Sidney Altman (7. května 1939, Montréal, Kanada[1]5. dubna 2022, Rockleigh, New Jersey, USA[2]) byl kanadsko-americký chemik. V roce 1989 společně s Thomasem Cechem obdržel Nobelovu cenu[3] za nalezení katalytické aktivity ribonukleové kyseliny (tedy tzv. ribozymů). Byl profesorem molekulární, buněčné a vývojové biologie a chemie na Yaleské univerzitě.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Bakalářská studia fyziky absolvoval na Massachusettském technologickém institutu (MIT) v roce 1960, fyziku dále studoval na Kolumbijské univerzitě v New York City a doktorandská studia biofyziky završil v roce 1967 na University of Colorado at Boulder.

Objev[editovat | editovat zdroj]

Většina molekul RNA se nachází v buňkách syntetizována ve formě prekurzorů, to jest delších molekul, z nichž funkční molekuly RNA vzniknou zkrácením. A právě tento pochod zkoumali Cech a Altman. Cech se svými kolegy zkoumal maturaci RNA a jako první se jim podařilo dokázat, že vystřižení úseku RNA z prekurzoru je katalyzováno samotným prekurzorem – tedy molekulou RNA, nikoli proteinem. Altmanovi se podařilo ukázat, že enzym zodpovědný za zkrácení molekul RNA, nazývaný ribonukleáza P, se skládá ze dvou částí – proteinu a RNA, a že obě součásti musejí být ke správné funkci enzymu. Za nějakou dobu také Altman a jeho spolupracovníci prokázali enzymovou aktivitu té součásti ribonukleázy P, jež je tvořena molekulou RNA.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. nobelprize.org [online]. [cit. 2010-10-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-03-06. 
  2. Sidney Altman, pathbreaking scientist. news.yale.edu [online]. [cit. 2022-04-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2022-04-07. 
  3. Archivovaná kopie. nobelprize.org [online]. [cit. 2010-10-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2010-10-17. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]