Herbert A. Hauptman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Herbert A. Hauptman
Narození14. února 1917
New York
Úmrtí23. října 2011 (ve věku 94 let)
Buffalo
BydlištěNew York
Alma materUniversity at Buffalo
Marylandská univerzita
Newyorská univerzita
City College of New York
Kolumbijská univerzita
Univerzita Johnse Hopkinse
Povolánímatematik, chemik, vysokoškolský učitel, krystalograf a filozof
ZaměstnavatelUniversity at Buffalo
OceněníNobelova cena za chemii (1985)
čestný doktor Marylandské univerzity (1985)
čestný doktor Parmské univerzity (1989)
čestný doktor Kolumbijské univerzity (1990)
čestný doktor Bar-Ilanovy univerzity (1990)
… více na Wikidatech
Nábož. vyznáníateismus
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Herbert Aaron Hauptman, Dr. (14. února 1917, New York23. října 2011) byl americký matematik. Propagoval a vyvinul matematickou metodu, která změnila celou část chemie a otevřela nové éry ve výzkumu struktur molekulárních krystalizovaných materiálů. Dnes jsou Hauptmanovy metody využívány pro řešení komplikovaných struktur. Královská švédská akademie věd za to jmenovala Hauptmana a Karleho laureáty Nobelovy ceny za chemii v roce 1985.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl nejstarším synem Izraelce Hauptmana a Leah Rosenfeldové. Oženil se s Edith Citrynellovou 10. listopadu 1940. Měl dvě dcery, Barboru (1947) a Carol (1950). Zajímal se o matematiku od útlého věku, studoval ji na Townsendovské Harrisově střední škole, promoval na Městské Universitě v New Yorku (1937) a získal M.A. titul v matematice z Columbijské univerzity v roce 1939.

Po válce začal spolupráci s Jeromem Karlem v Navalově výzkumné laboratoři ve Washingtonu a zároveň se zapsal na Ph.D. program na Universitě v Marylandu. Tato kombinace matematiky a fyzikální chemie mu umožnila pustit se do problému fáze rentgenové krystalografie. V jeho monografii Řešení fáze nejasných I. centrosymmetrických krystalů jsou obsaženy jeho hlavní myšlenky a nejdůležitějším byl úvod do pravděpodobnostních metod.

V roce 1970 se připojil ke krystalografické skupině lékařské nadace Buffalo, ve které byl rešeršním ředitelem od roku 1972. Během této doby formuloval princip sousedství a koncept rozšiřování. Tyto teorie byly podpořeny vývojem během následujících dekád. Poté pracoval jako prezident Hauptman – Woodward Lékařského výzkumného ústavu, jako profesor v Department Biophysical Sciences a jako mimořádný profesor v Oddělení počítačové vědy na univerzitě v Buffalo (University at Buffalo, The State University of New York). Byl poctěn funkcemi jako Prezident washingtonské filozofické společnosti (Philosophical Society of Washington) (1969-1970), Prezident asociace nezávislých výzkumných ústavů (President of the Association of Independent Research Institutes) v roce 1979-1980.

Životní dílo[editovat | editovat zdroj]

Profesor Hauptman napsal přes 170 publikací, včetně článků v časopisech, výzkumných novinách, kapitol a knih.

Ceny a tituly[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]