Herbert A. Hauptman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Herbert A. Hauptman

Herbert Aaron Hauptman, Dr. (14. února 1917, New York23. října 2011) byl americký matematik. Propagoval a vyvinul matematickou metodu, která změnila celou část chemie a otevřela nové éry ve výzkumu struktur molekulárních krystalizovaných materiálů. Dnes jsou Hauptmanovy metody využívány pro řešení komplikovaných struktur. Královská švédská akademie věd za to jmenovala Hauptmana a Karleho laureáty Nobelovy ceny za chemii v roce 1985.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl nejstarším synem Izraelce Hauptmana a Leah Rosenfeldové. Oženil se s Edith Citrynellovou 10. listopadu 1940. Měl dvě dcery, Barboru (1947) a Carol (1950). Zajímal se o matematiku od útlého věku, studoval ji na Townsendovské Harrisově střední škole, promoval na Městské Universitě v New Yorku (1937) a získal M.A. titul v matematice z Columbijské univerzity v roce 1939.

Po válce začal spolupráci s Jeromem Karlem v Navalově výzkumné laboratoři ve Washingtonu a zároveň se zapsal na Ph.D. program na Universitě v Marylandu. Tato kombinace matematiky a fyzikální chemie mu umožnila pustit se do problému fáze rentgenové krystalografie. V jeho monografii Řešení fáze nejasných I. centrosymmetrických krystalů jsou obsaženy jeho hlavní myšlenky a nejdůležitějším byl úvod do pravděpodobnostních metod.

V roce 1970 se připojil ke krystalografické skupině lékařské nadace Buffalo, ve které byl rešeršním ředitelem od roku 1972. Během této doby formuloval princip sousedství a koncept rozšiřování. Tyto teorie byly podpořeny vývojem během následujících dekád. Poté pracoval jako prezident Hauptman - Woodward Lékařského výzkumného ústavu, jako profesor v Department Biophysical Sciences a jako mimořádný profesor v Oddělení počítačové vědy na univerzitě v Buffalo (University at Buffalo, The State University of New York). Byl poctěn funkcemi jako Prezident washingtonské filozofické společnosti (Philosophical Society of Washington) (1969 - 1970), Prezident asociace nezávislých výzkumných ústavů (President of the Association of Independent Research Institutes) v roce 1979-1980.

Životní dílo[editovat | editovat zdroj]

Profesor Hauptman napsal přes 170 publikací, včetně článků v časopisech, výzkumných novinách, kapitol a knih.

Ceny a tituly[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]