Richard R. Ernst

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Richard R. Ernst
Richard R Ernst.jpg
Narození 14. srpna 1933 (86 let)
Winterthur, ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Alma mater Spolková vysoká technická škola v Curychu
Pracoviště Spolková vysoká technická škola v Curychu
Obor chemie
Ocenění Marcel Benoist Prize (1985)
Nobelova cena za chemii (1991)
Wolfova cena za chemii (1991)
Cena Louisy Grossové Horwitzové (1991)
Fellow of Bangladesh Academy of Sciences
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richard Robert Ernst (* 14. srpna 1933, Winterthur, Švýcarsko) je švýcarský fyzikální chemik a nositel Nobelovy ceny.[1]

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Winterthuru ve Švýcarsku. V roce 1991 mu byla udělena Nobelova cena za chemii, za jeho přínos k využití Fourierovy transformace ve spektroskopii nukleární magnetické rezonance (NMR) a za následný vývoj multi-dimenzionální NMR techniky – výzkum, který uskutečnil, když byl zaměstnán u firmy Varian Associates v Palo Alto v Kalifornii. Tyto metody jsou základem aplikací NMR jak v chemii (NMR spektroskopie), tak v medicíně, při zobrazování pomocí magnetické rezonance (Magnetic Resonance Imaging, MRI). V roce 1991 obdržel také cenu Louisy Grossové-Horwitzové.

Studoval a posléze pracoval jako profesor na Federálním technologickém institutu (ETH) ve švýcarském Curychu, kde je od 1998 emeritním profesorem. Je nositelem čestného doktorátu Technické univerzity v Mnichově a Curyšské univerzity.

Je členem vědecké rady "Světového dialogu znalostí".[2]

Vystudoval chemii na Federálním technologickém institutu v Curychu (ETHZ), kde promoval v roce 1957. Na téže instituci v roce 1962 získal doktorát Ph.D. za fyzikální chemii. Od 1963 do 1968 pracoval jako výzkumný chemik v Palo Alto v Kalifornii. V roce 1966 tam společně s americkou kolegyní R.R. Ernst objevil, že citlivost NMR techniky (dosud omezená na analýzu pouhých několika jader) může být výrazně zvýšena tím, když se pomalé „ladění“ různých jader pomocí rozhlasových vln s pomalu se měnící frekvencí, do té doby tradičně používané v NMR spektroskopii, nahradí krátkými, intenzivními pulsy. Jeho objev umožnil dramatické zrychlení měření, uplatnění NMR spektroskopie i na mnohem menším množství materiálu a analýzu mnohem většího počtu různých typů jader.

V roce 1968 se vrátil do Švýcarska s cílem učit na své alma mater. V roce 1970 se stal docentem a v roce 1976 profesorem. Jeho druhý hlavním příspěvkem v oboru NMR spektroskopie je „dvourozměrná“ NMR, která umožnila studium mnohem větších molekul než bylo dříve možné, s vysokým rozlišením. Díky vylepšením profesora R.R. Ernsta jsou vědci schopni určit trojrozměrné struktury organických a anorganických sloučenin a biologických makromolekul jako jsou bílkoviny, studovat interakce mezi biologickými molekulami a látkami, kterými jsou obklopeny (například ionty kovů, molekuly vody a léků), identifikovat neznámé látky a studovat rychlost chemických reakcí.

Profesor Ernst se také zasloužil o mnoho vynálezů a je držitelem několika patentů ve svém oboru.

Je čestným členem Bangladéšské akademie věd.[3] V roce 2009 byla na Bel Air festivalu představena světová premiéra dokumentárního filmu o R. R. Ernstovi v produkci Carla Burtoniho Věda + Dharma = Sociální odpovědnost (Science Plus Dharma Equals Social Responsibility), který se odehrává v Ernstově rodišti ve Švýcarsku.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Richard R. Ernst na anglické Wikipedii.

  1. ALGER, J R. The 1991 Nobel Prize in chemistry awarded to an MRI investigator.. Journal of computer assisted tomography. 1992, s. 1–2. DOI:10.1097/00004728-199201000-00001. PMID 1729287. (anglicky) 
  2. World Knowledge Dialogue
  3. List of Fellows of Bangladesh Academy of Sciences. www.bas.org.bd [online]. [cit. 2012-04-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-04-15. 
  4. Film Festival Ticker [online]. [cit. 2012-04-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-11-11. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]