Richard R. Ernst

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Richard R. Ernst
Richard R Ernst.jpg
Narození 14. srpna 1933 (87 let)
Winterthur, ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Alma mater Spolková vysoká technická škola v Curychu
Pracoviště Spolková vysoká technická škola v Curychu
Obor chemie
Ocenění Marcel Benoist Prize (1985)
Nobelova cena za chemii (1991)
Cena Louisy Grossové Horwitzové (1991)
Wolfova cena za chemii (1991)
honorary doctor of the École polytechnique fédérale de Lausanne
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richard Robert Ernst (* 14. srpna 1933, Winterthur, Švýcarsko) je švýcarský fyzikální chemik a nositel Nobelovy ceny.[1]

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Winterthuru ve Švýcarsku. V roce 1991 mu byla udělena Nobelova cena za chemii, za jeho přínos k využití Fourierovy transformace ve spektroskopii nukleární magnetické rezonance (NMR) a za následný vývoj multi-dimenzionální NMR techniky – výzkum, který uskutečnil, když byl zaměstnán u firmy Varian Associates v Palo Alto v Kalifornii. Tyto metody jsou základem aplikací NMR jak v chemii (NMR spektroskopie), tak v medicíně, při zobrazování pomocí magnetické rezonance (Magnetic Resonance Imaging, MRI). V roce 1991 obdržel také cenu Louisy Grossové-Horwitzové.

Studoval a posléze pracoval jako profesor na Federálním technologickém institutu (ETH) ve švýcarském Curychu, kde je od 1998 emeritním profesorem. Je nositelem čestného doktorátu Technické univerzity v Mnichově a Curyšské univerzity.

Je členem vědecké rady "Světového dialogu znalostí".[2]

Vystudoval chemii na Federálním technologickém institutu v Curychu (ETHZ), kde promoval v roce 1957. Na téže instituci v roce 1962 získal doktorát Ph.D. za fyzikální chemii. Od 1963 do 1968 pracoval jako výzkumný chemik v Palo Alto v Kalifornii. V roce 1966 tam společně s americkou kolegyní R.R. Ernst objevil, že citlivost NMR techniky (dosud omezená na analýzu pouhých několika jader) může být výrazně zvýšena tím, když se pomalé „ladění“ různých jader pomocí rozhlasových vln s pomalu se měnící frekvencí, do té doby tradičně používané v NMR spektroskopii, nahradí krátkými, intenzivními pulsy. Jeho objev umožnil dramatické zrychlení měření, uplatnění NMR spektroskopie i na mnohem menším množství materiálu a analýzu mnohem většího počtu různých typů jader.

V roce 1968 se vrátil do Švýcarska s cílem učit na své alma mater. V roce 1970 se stal docentem a v roce 1976 profesorem. Jeho druhý hlavním příspěvkem v oboru NMR spektroskopie je „dvourozměrná“ NMR, která umožnila studium mnohem větších molekul než bylo dříve možné, s vysokým rozlišením. Díky vylepšením profesora R.R. Ernsta jsou vědci schopni určit trojrozměrné struktury organických a anorganických sloučenin a biologických makromolekul jako jsou bílkoviny, studovat interakce mezi biologickými molekulami a látkami, kterými jsou obklopeny (například ionty kovů, molekuly vody a léků), identifikovat neznámé látky a studovat rychlost chemických reakcí.

Profesor Ernst se také zasloužil o mnoho vynálezů a je držitelem několika patentů ve svém oboru.

Je čestným členem Bangladéšské akademie věd.[3] V roce 2009 byla na Bel Air festivalu představena světová premiéra dokumentárního filmu o R. R. Ernstovi v produkci Carla Burtoniho Věda + Dharma = Sociální odpovědnost (Science Plus Dharma Equals Social Responsibility), který se odehrává v Ernstově rodišti ve Švýcarsku.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Richard R. Ernst na anglické Wikipedii.

  1. ALGER, J R. The 1991 Nobel Prize in chemistry awarded to an MRI investigator.. Journal of computer assisted tomography. 1992, s. 1–2. DOI:10.1097/00004728-199201000-00001. PMID 1729287. (anglicky) 
  2. World Knowledge Dialogue
  3. List of Fellows of Bangladesh Academy of Sciences. www.bas.org.bd [online]. [cit. 2012-04-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-04-15. 
  4. Film Festival Ticker [online]. [cit. 2012-04-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-11-11. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]