Kurt Alder

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kurt Alder
Kurt Alder Nobel.jpg
Narození10. července 1902
Chorzów
Úmrtí20. června 1958 (ve věku 55 let)
Kolín nad Rýnem
Místo pohřbeníDeutzer Friedhof
Alma materKielská univerzita
Humboldtova univerzita
Povoláníchemik, vysokoškolský učitel a badatel
ZaměstnavateléKolínská univerzita
Kielská univerzita
OceněníFreseniova cena (1938)
medaile Emila Fischera (1938)
Nobelova cena za chemii (1950)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kurt Alder (10. července 1902 Königshütte, Horní Slezsko20. června 1958 Kolín nad Rýnem, Německo) byl německý chemik. Za objev a rozvoj syntézy dienů mu byla udělena roku 1950 Nobelova cena.

Život[editovat | editovat zdroj]

K chemii se dostal nejdříve při studiu na Univerzitě Fridricha Viléma v Berlíně a později studoval také na univerzitě v Kielu u Otto Dielse. V roce 1926 zde také obhájil svoji doktorskou práci a započal spolupráci se svým učitelem Dielsem. V roce 1936 odešel do vědecké laboratoře firmy IG Farben na pozici vedoucího oddělení. Na univerzitě v Kolíně nad Rýnem vyučoval a prováděl pokusy od roku 1940, kdy se z něj stal profesor experimentální chemie a chemické technologie.

Objevy[editovat | editovat zdroj]

Profesor Otto Diels mu pomohl najít v roce 1928 syntézu dienů. Touto metodou se zabývali, poté jí společně rozpracovali a uskutečnili syntézu různých dienů. Reakce je po nich pojmenovaná jako Dielsova–Alderova reakce (či Dielsova–Alderova cykloadice) Pro tyto sloučeniny se rozhodli dát název polymery. Zajímal se a zkoumal také stereochemické procesy dienové syntézy. U firmy IG Farben ho zajímala polymerizace butadienu a kopolymerizace butadienu a styrenu, což ho dovedlo k objevu syntetického kaučuku - tzv. buny. Jeho práce se hodily jak v průmyslové výrobě plastických hmot, tak v průmyslovém zpracování surovin, které se získávají krakováním ropy.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 1979 byl jeho jménem pojmenován kráter na Měsíci Alder.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Diels, O.; Alder, K. (1928). „Synthesen in der hydroaromatischen Reihe“. Justus Liebigs Annalen der Chemie 460 (1): 98 - 122

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]