Kurt Alder

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kurt Alder
Kurt Alder Nobel.jpg
Narození 10. července 1902
Chorzów
Úmrtí 20. června 1958 (ve věku 55 let)
Kolín nad Rýnem
Alma mater Universita v Kielu
Zaměstnavatel Kolínská univerzita
Ocenění Freseniova cena (1938)
medaile Emila Fischera (1938)
Nobelova cena za chemii (1950)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kurt Alder (10. července 1902 Königshütte, Horní Slezsko20. června 1958 Kolín nad Rýnem, Německo) byl německý chemik. Za objev a rozvoj syntézy dienů mu byla udělena roku 1950 Nobelova cena.

Život[editovat | editovat zdroj]

K chemii se dostal nejdříve při studiu na univerzitě v Berlíně a později studoval také na univerzitě v Kielu u Otto Dielse. V roce 1926 zde také obhájil svoji doktorskou práci a započal spolupráci se svým učitelem Dielsem. V roce 1936 odešel do vědecké laboratoře firmy I. G. Farben na pozici vedoucího oddělení. Na univerzitě v Kolíně nad Rýnem vyučoval a prováděl pokusy od roku 1940, kdy se z něj stal profesor experimentální chemie a chemické technologie.

Objevy[editovat | editovat zdroj]

Profesor Otto Diels mu pomohl najít v roce 1928 syntézu dienů. Touto metodou se zabývali, poté jí společně rozpracovali a uskutečnili syntézu různých dienů. Pro tyto sloučeniny se rozhodli dát název polymery. Zajímal se a zkoumal také stereochemické procesy dienové syntézy. U firmy I. G. Farben ho zajímala polymerizace butadienu a kopolymerizace butadienu a styrenu, což ho dovedlo k objevu syntetického kaučuku - tzv. buny. Jeho práce se hodily jak v průmyslové výrobě plastických hmot, tak v průmyslovém zpracování surovin, které se získávají krakováním ropy.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 1979 byl jeho jménem pojmenován kráter na Měsíci Alder.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Diels, O.; Alder, K. (1928). „Synthesen in der hydroaromatischen Reihe“. Justus Liebigs Annalen der Chemie 460 (1): 98 - 122

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]