Walter Kohn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Walter Kohn
Narození9. března 1923
Vídeň
Úmrtí19. dubna 2016 (ve věku 93 let)
Santa Barbara
Alma materTorontská univerzita
Harvardova univerzita
Akademické gymnázium
PracovištěKalifornská univerzita v Santa Barbaře
Kalifornská univerzita v San Diegu
Univerzita Carnegie Mellon
Oborteoretická fyzika
OceněníOliver E. Buckley Condensed Matter Prize (1961)
Davisson–Germer Prize in Atomic or Surface Physics (1977)
Národní vyznamenání za vědu (1988)
Eugene Feenberg Memorial Medal (1991)
honorary doctorate of the Weizmann Institute of Science (1997)
… více na Wikidatech
RodičeSalomon Kohn
PodpisWalter Kohn – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Walter Kohn (9. března 192319. dubna 2016) byl americký teoretický chemik a fyzik rakousko-židovského původu, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 1998. Obdržel ji společně s Johnem. A. Poplem za objevy, které pomáhají odhalit tajemství obestírající strukturu hmoty,[1] konkrétně za lepší pochopení elektrických vlastností hmoty.

Život[editovat | editovat zdroj]

Walter Kohn se narodil roku 1923 ve Vídni. Později unikl před nacisty z Rakouska ve známém Kindertransportu do Anglie, jeho rodiče však zahynuli v koncentračním táboře. V roce 1940 se Kohn přestěhoval do kanadského Toronta. Zde vystudoval na Torontské univerzitě teoretickou fyziku a matematiku. Roku 1948 získal doktorát z fyziky na Harvardově univerzitě. Jeho doktorské studium vedl vynikající fyzik Julian Schwinger, ovlivnil ho i John Hasbrouck van Vleck.

Později pracoval na Carnegie-Mellonově univerzitě a roku 1957 přijal občanství USA. Krátce působil také v Kodani a spolupracoval s Bellovými laboratořemi. Na počátku 60. let následně přešel jako profesor fyziky na nově založenou Kalifornskou univerzitu v San Diegu, zde pracoval do roku 1979, poté se stal prvním ředitelem Institutu teoretické fyziky v Santa Barbaře. Roku 1984 přijal pozici profesora fyziky na Kalifornskou univerzitu v Santa Barbaře, kde později působil jako emeritní profesor

Jeho práce významně přispěly k fyzice supravodičů, za což získal Buckleyovu cenu American Physical Society za rok 1961. V roce 1963 se stal členem American Academy of Arts and Sciences a o 6 let později rovněž členem National Academy of Sciences. V roce 2011 byl jmenován čestným členem Österreichische Akademie der Wissenschaften.

Nejvýznamnější ocenění jeho práce však byla Nobelova cena za chemii, kterou získal společně s Johnem Poplem v roce 1998. Kohn byl oceněn za významný přínos kvantové chemii, konkrétně za formulaci a rozvoj teorie funkcionálu hustoty.

Profesor Kohn zemřel 9. dubna 2016 ve věku 93 let.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie chemie [online]. Pedagogická fakulta MU, sekce chemie [cit. 2015-10-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]