Harold Urey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Harold Clayton Urey
Narození 29. dubna 1893
Walkerton, Indiana, USA
Úmrtí 5. ledna 1981 (ve věku 87 let)
La Jolla, Kalifornie, USA
Národnost Spojené státy americké
Alma mater Univerzita v Montaně,
Kalifornská univerzita v Berkeley
Pracoviště Kodaňská univerzita
Univerzita Johnse Hopkinse
Kolumbijská univerzita
Chicagská univerzita
Kalifornská univerzita v San Diegu
Obor fyzikální chemie
Známý díky objev deuteria,
Miller-Ureyův experiment
Ocenění Nobelova cena za chemii (1934)

Harold Clayton Urey (29. dubna 1893 Walkerton5. ledna 1981 La Jolla) byl americký fyzikální chemik, jehož průkopnické objevy o izotopech mu získaly Nobelovu cenu za chemii za rok 1934. Hrál významnou roli při vývoji atomové bomby a také je známý svou prací o vývoji života z neživé hmoty.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Walkertonu v Indianě a získal titul v zoologii na Univerzitě v Montaně a Ph.D. v chemii na Kalifornské univerzitě v Berkeley, kde studoval termodynamiku u Gilberta Lewise. Po studiu spolu s Nielsem Bohrem pracoval na modelu atomu v Kodani. Po návratu do USA mezi lety 1924 a 1928 učil chemii na Univerzitě Johnse Hopkinse a poté na Kolumbijské univerzitě. Začal se zajímat o systematiku atomových jader, což vedlo k objevu deuteria. V roce 1931 objevil těžkou vodu, za což byl v roce 1934 oceněn Nobelovou cenou za chemii.[1]

Během druhé světové války pracoval na projektu Manhattan na Kolumbijské univerzitě. Po válce se stal profesorem chemie na Institutu Enrica Fermiho a poté na Chicagské univerzitě.

Později pomohl rozvinout obor kosmochemie. Publikoval teorie o rozložení chemických prvků na zemi a ve hvězdách. Předpokládal, že se atmosféra Země v raném stádiu skládala z amoniaku, methanu a vodíku; jeden z jeho studentů, Stanley Miller, provedl laboratorní experiment ukazující, že z takové směsi a vody mohou vzniknout aminokyseliny, kterým se jinak říká „stavební kameny života“ (viz Miller-Ureyův experiment).

Mimo Nobelovu cenu získal několik jiných ocenění, mimo jiné Národní vyznamenání za vědu v roce 1964 a Zlatou medaili Královské astronomické společnosti v roce 1966.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Harold Urey na anglické Wikipedii.

  1. H. C. Urey, Ferdinand G. Brickwedde, G. M. Murphy (1932).  "A Hydrogen Isotope of Mass 2". Physical Review 39: 164–5. doi:10.1103/PhysRev.39.164. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]