Harold Urey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Harold Clayton Urey
Harold Urey.jpg
Narození29. dubna 1893
Walkerton, Indiana, USA
Úmrtí5. ledna 1981 (ve věku 87 let)
La Jolla, Kalifornie, USA
NárodnostSpojené státy americké
Alma materUniverzita v Montaně,
Kalifornská univerzita v Berkeley
PracovištěKodaňská univerzita
Univerzita Johnse Hopkinse
Kolumbijská univerzita
Chicagská univerzita
Kalifornská univerzita v San Diegu
Oborfyzikální chemie
Známý díkyobjev deuteria,
Miller-Ureyův experiment
OceněníNobelova cena za chemii (1934)
Manžel(ka)Frieda Urey (1926–1981)
PodpisHarold Clayton Urey – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Harold Clayton Urey (29. dubna 1893 Walkerton5. ledna 1981 La Jolla) byl americký fyzikální chemik, jehož průkopnické objevy o izotopech mu získaly Nobelovu cenu za chemii za rok 1934. Hrál významnou roli při vývoji atomové bomby a také je známý svou prací o vývoji života z neživé hmoty.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Walkertonu v Indianě a získal titul v zoologii na Univerzitě v Montaně a Ph.D. v chemii na Kalifornské univerzitě v Berkeley, kde studoval termodynamiku u Gilberta Lewise. Po studiu spolu s Nielsem Bohrem pracoval na modelu atomu v Kodani. Po návratu do USA mezi lety 1924 a 1928 učil chemii na Univerzitě Johnse Hopkinse a poté na Kolumbijské univerzitě. Začal se zajímat o systematiku atomových jader, což vedlo k objevu deuteria. V roce 1931 objevil těžkou vodu, za což byl v roce 1934 oceněn Nobelovou cenou za chemii.[1]

Během druhé světové války pracoval na projektu Manhattan na Kolumbijské univerzitě. Po válce se stal profesorem chemie na Institutu Enrica Fermiho a poté na Chicagské univerzitě.

Později pomohl rozvinout obor kosmochemie. Publikoval teorie o rozložení chemických prvků na zemi a ve hvězdách. Předpokládal, že se atmosféra Země v raném stádiu skládala z amoniaku, methanu a vodíku; jeden z jeho studentů, Stanley Miller, provedl laboratorní experiment ukazující, že z takové směsi a vody mohou vzniknout aminokyseliny, kterým se jinak říká „stavební kameny života“ (viz Miller-Ureyův experiment).

Mimo Nobelovu cenu získal několik jiných ocenění, mimo jiné Národní vyznamenání za vědu v roce 1964 a Zlatou medaili Královské astronomické společnosti v roce 1966.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Harold Urey na anglické Wikipedii.

  1. H. C. Urey, Ferdinand G. Brickwedde, G. M. Murphy. A Hydrogen Isotope of Mass 2. Physical Review. 1932, s. 164–5. DOI 10.1103/PhysRev.39.164. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]