Cyril Norman Hinshelwood

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cyril Norman Hinshelwood
Narození19. června 1897
Londýn
Úmrtí9. října 1967 (ve věku 70 let)
Londýn
Alma materOxfordská univerzita
Westminster City School
Balliolova kolej
PracovištěOxfordská univerzita
Imperial College London
Oborfyzikální chemie
OceněníMeldola Medal and Prize (1923)
společník Královské společnosti (1929)
Lavoisier Medal (1935)
Liversidge Award (1939)
Davyho medaile (1942)
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir Cyril Norman Hinshelwood (19. června 18979. října 1967) byl anglický fyzikální chemik, nositel Nobelovy ceny za chemii.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Londýně, jeho rodiče byli Norman Macmillan Hinshelwood, autorizovaný účetní a Ethe Frances, rozená Smith. Prvního vzdělání se mu dostalo v Kanadě, odkud se vrátil po smrti svého otce do malého bytu v Chelsea, kde prožil zbytek svého života. Studoval poté na Westminster City School a Balliol College, Oxfordská univerzita. Během první světové války byl chemikem v továrně na výbušniny. Od roku 1921 do roku 1937 byl domácím učitelem na Trinity College a profesorem chemie na Oxfordské universitě od roku 1937. Byl členem několika Advisory Councils při britské vládě ve vědeckých záležitostech. V roce 1929 byl zvolen členem Královské společnosti nauk, jejímž prezidentem byl od roku 1955 do roku 1960. V roce 1948 byl povýšen na rytíře a v roce 1960 byl vyznamenán Řádem za zásluhy.

Své první studie molekulární kinetiky publikoval v práci Thermodynamics for Students of Chemistry (Termodynamika pro studenty chemie) a Kinetics of Chemical Change (Kinetika chemických změn) v roce 1926. S Harold Warris Thompsonem studoval explozivní reakce mezi vodíkem a kyslíkem a popsal fenomén řetězové reakce. Jeho následující práce na syntetických změnách v bakteriální buňce měla ohromný význam pro pozdější výzkumné práce o antibiotikách a terapeutických látkách a jeho kniha The Chemical Kinetics of the Bacteriall Cell (Chemická kinetika bakteriální buňky) byla zveřejněna v roce 1946, následována prací Growth, Function a Regulation in Bacterial Cell (Růst, funkce a regulace v bakteriálních buňkách) z roku 1966. V roce 1951 publikoval The Structure of Physical Chemistry (Struktura fyzikální chemie). Tato práce byla znovu otištěna v Oxford Classic Texts v sekci Physical Sciences v roce 2005.

V roce 1956 dostal Nobelovu cenu za chemii společně s Nikolajem Semjonovem (SSSR) za své výzkumy mechanismu chemických reakcí.

Byl prezident Chemical Society, Royal Society, Classical Association a Faraday Society, získal mnoho ocenění a čestných titulů. Nikdy se neoženil. Mluvil plynně sedmi klasickými a moderními jazyky a jeho hlavní záliby byly malování, sbírání čínského porcelánu a zahraniční literatura.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cyril Norman Hinshelwood na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]