Paul John Flory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Paul John Flory
Narození19. června 1910
Sterling
Úmrtí8. září 1985 (ve věku 75 let)
Big Sur
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Alma materOhijská státní univerzita
Elgin High School
Manchester University
Povoláníchemik, inženýr, fyzik, akademik, autor autobiografie a vysokoškolský učitel
ZaměstnavateléCornellova univerzita
University of Cincinnati
DuPont
Stanfordova univerzita
Goodyear Tire and Rubber Company
OceněníGuggenheimovo stipendium (1954)
Polymer Physics Prize (1962)
William H. Nichols Medal (1962)
Charles Goodyear Medal (1968)
Cena Petera Debye ve fyzikální chemii (1969)
… více na Wikidatech
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paul John Flory (19. června 1910, Sterling, USA8. září 1985) byl americký chemik. V roce 1974 dostal Nobelovu cenu za významné teoretické poznatky i praktické poznatky ve fyzikálně-chemických vlastnostech makromolekul.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vysokoškolsky se vzdělal P. J. Flory na dvou univerzitách: Manchester College a Ohijské státní univerzitě. Po dostudování pracoval ve firmě DuPont Wilmington, kde se zkoumal syntetické vlákna kaučuku a jiných polymerů. Dále dělal na univerzitě v Cincinnati a u Standard Oil Development Co. Učil chemii na Cornellově univerzitě v Ithace a byl vedoucím výzkumu na Mellonově ústavu v Pittsburghu. Profesorem se stal také na univerzitě ve Stanfordu v Kalifornii.

Vědecká činnost[editovat | editovat zdroj]

Vědecké dílo P. J. Floryho prostupuje komplet fyzikální chemii polymerů. Často je Floryho jméno slyšet ve fyzikálních pojmech, v rovnicích i ve fyzikální teorii: Floryho distribuce molekulových vah, Floryho-Hugginsova rovnice pro volnou energii míšení, Floryho viskozitní konstanta atd. Velice důležitým se stal příspěvek Floryho k termodynamice polymerních roztoků. Roku 1942 zveřejnil rovnici pro směšovací volnou energii roztoků polymerů, která je základem oboru. Vysvětlil teorii separace v amorfní soustavě polymer-kapalina a našel rovnice pro závislost teploty tání krystalického polymeru na molekulové váze, na složení kopolymeru a na obsahu zřeďovadla. Napsal řadu významných publikací, mezi které patří „Statistická mechanika řetězových molekul,“ která je důležitá v moderní konformační a konfigurační statistice lineárních polymerů. Za svou vědeckou práci, vedoucí k vylepšení makromolekulární vědy obdržel Flory hodně vyznamenání a poct. Nobelova cena za rok 1974 se stala jejich vyvrcholením, jakož i uznáním velkého přínosu jeho práce v makromolekulární vědě i lidskému poznání.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]