Ithaka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ithaka
Περιφερειακή ενότητα / Δήμος
Ιθάκης
Ithaka
Ithaka
Mapa
Stát ŘeckoŘecko Řecko
• kraj Jónské ostrovy
• prefektura Ithaka
Rozloha 117,8 km² km²

zeměpisné souřadnice 38°23′13″ s. š., 20°43′1″ v. d.
Počet obyvatel 3 231
Hustota zalidnění 27/km² obyv./km²

Ithaka (řecky Ιθάκη, Ithaki, také Thiaki nebo Fiaki) je řecký ostrov v Jónském moři s rozlohou 96 km² a 5000 obyvateli, podle Homéra sídlo dávného krále Odyssea. Leží při severovýchodním pobřeží většího ostrova Kefalonie.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Ithaka je hornatý ostrov, tvořený hlavně vápenci. Nejvyšší bod ostrova dosahuje výšky 808 m. Pobřeží všude spadá prudce do moře, na východní straně je rozlehlý záliv Mola (také Vathy), který ostrov dělí na dvě části, spojené jen úzkou šíjí. V zálivu, což je jeden z největších přírodních přístavů na světě, leží Vathy (česky "hluboká"), hlavní město Ithaky. Na ostrově se pěstuje vinná réva a olivy, obyvatelé se živí hlavně rybolovem a turistickým ruchem

Ithaka je oblíbeným cílem návštěvníků, kteří sem přijíždějí i z ostatních Jónských ostrovů. Britský korunní princ Charles a jeho žena Diana, princezna z Walesu, zde trávili své líbánky na jachtě Brittania v roce 1981.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov byl osídlen od mykénské doby, nejznámějším panovníkem starověké Ithaky někdy v 9. století př. n. l. byl král Odysseus, známý z Homérových eposů Ílias (Trójská válka) a Odyssea (návrat Odyssea právě na Ithaku). Ostrov nebyl politicky významný, ale patrně samostatný. Ve 2. století př. n. l. jej obsadili Římané, později byl součástí byzantské říše a ve 13. století jej obsadili Normané. Roku 1479 jej zpustošila turecká okupace a k jistému rozkvětu došlo až od benátského panství (od roku 1503). Krátce po francouzské revoluci byla Ithaka hlavním městem stejnojmenného francouzského departmentu, který zahrnoval také Kefalonii a Lefkadu. V letech 1798-1807 jej obsadila rusko-turecká koalice, po roce 1807 patřily ostrovy opět Francouzům, kteří přístav Vathy opevnili. Roku 1809 dobyli ostrov Britové a zřídili zde protektorát, odkud mohli Řekové organizovat povstání proti Turecku. Řecký odpor se však postupem času obrátil proti Britům a roku 1864 se ostrov připojil k Řecku.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Ithaki. Sv. 12, str. 950

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]