Jacobus Henricus van 't Hoff

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jacobus Henricus van 't Hoff
Narození30. srpna 1852
Rotterdam
Úmrtí1. března 1911 (ve věku 58 let)
Berlín
Příčina úmrtítuberkulóza
Místo pohřbeníDahlem Cemetery
Alma materUniverzita v Leidenu
Utrechtská univerzita
Univerzita v Bonnu
Delftská technická univerzita
Pařížská univerzita
Povoláníchemik, profesor, fyzik, inženýr, geolog, vysokoškolský učitel a stereochemist
ZaměstnavateléUtrechtská univerzita (1874–1878)
Amsterdamská univerzita (1877–1878)
Amsterdamská univerzita (1878–1895)
Univerzita Friedricha Wilhelma v Berlíně
Humboldtova univerzita
OceněníDavyho medaile (1893)
zahraniční člen Královské společnosti (1897)
Nobelova cena za chemii (1901)
Maxmiliánův řád pro vědu a umění (1901)
Helmholtz-Medaille (1910)
… více na Wikidatech
ChoťJohanna Francina Mees
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jacobus Henricus van 't Hoff (30. srpna 18521. března 1911) byl nizozemský chemik. Tento ve své době velice vlivný teoretický chemik získal jako první člověk v roce 1901 Nobelovu cenu za chemii.[1][2]

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Rotterdamu jako syn lékaře. Už od útlého věku se zajímal o přírodní vědy. Oproti přáním svého otce začal se studiem chemie. Studovat začal na Delftském polytechnickém institutu, potom na leidenské univerzitě, následně v Bonnu v Německu, kde studoval s Friedrichem Kekulé, poté v Paříži a dostudoval na univerzitě v Utrechtu, kde dostal doktorát v roce 1874. V roce 1878 se van't Hoff oženil s Johannou Francinou Meesovou. Měli spolu čtyři děti, dvě dcery a dva syny.

Ještě před obdržením doktorátu zveřejnil svůj první příspěvek do organické chemie. V roce 1874 usoudil, že chemické vazby mezi atomy uhlíku směřují do rohů pravidelného čtyřstěnu. Tuto myšlenku sdílel s francouzským chemikem Josephem Le Belem. V roce 1884 publikoval své výzkumy z chemie pojmenované Études de Dynamique chimique. O rok později byl jmenován členem Nizozemské královské akademie věd. V roce 1886 dokázal podobnost mezi chováním zředěných roztoků a plynů. Van't Hoff se stal profesorem chemie a fyziky v Utrechtu. Poté začal pracovat jako učitel chemie, mineralogie a geologie na univerzitě v Amsterdamu, kde pracoval téměř 18 let. V roce 1896 se odstěhoval do Německa se stal profesorem na Pruské univerzitě v Berlíně. V roce 1901 se stal první nositelem Nobelovy ceny za chemii. Toto ocenění získal za objev zákonů chemické dynamiky a osmotického tlaku v roztocích.

Ve své době byl snad nejlepším chemikem celého světa. Je považován za jednoho z největších chemiků všech dob společně s Francouzi Antoinem Lavoisierem, Louisem Pasteurem a německým chemikem Friedrichem Wöhlerem. Rok 1901, ve kterém získal Nobelovu cenu, je považován za vrchol jeho kariéry. Tento velikán organické a fyzikální chemie zemřel 1. března 1911 ve Steglitzi u Berlína.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nobel Lecture Osmotic Pressure and Chemical Equilibrium from Nobelprize.org website
  2. Karl Grandin, ed. Jacobus Henricus van 't Hoff Biography [online]. The Nobel Foundation [cit. 2008-08-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]