Geolog

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Harrison H. Schmitt, původní profesí geolog, při sběru geologických vzorků na Měsíci

Geolog je člověk, který se zabývá geologií. Geologie je věda zabývající se procesy na planetě Zemi. Mezi jeho hlavní zájmové skupiny patří horninové složení, stavba zemského tělesa, procesy, které jí formují a síly, které v ní působí. Základní část jeho práce spočívá v průzkumu sledované oblasti, ve sběru vzorků a ve vytváření geologických map zájmového území a následná interpretace procesů, které vedly ke vzniku.

Mezi základní pracovní pomůcky patří geologické kladívko, které slouží jednak pro sběr vzorků, ale současně jako základní geologické měřítko používané v terénu při pořizování fotografií. Dalším je geologický kompas, s jehož pomocí se dají měřit struktury v terénu a určovat jejich základní směr. Pomocí tužky a papíru pak vypracovávat základní mapu terénu.

Jedná se o odbornou profesi, která zastřešuje několik dalších profesí, které se většinou v hovorové mluvě nerozlišují. Mezi další příbuzná povolání patří paleontolog, vulkanolog, seismolog, mineralog, hydrogeolog, či petrolog.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Harrison H. Schmitt, jeden ze členů posádky Apolla 17, byl geolog. Jednalo se o jediného vědce, který se na povrch Měsíce doposud dostal.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOLUB, Aleš. MEK. Malá encyklopedie kosmonautiky [online]. Rev. 2003-12-06 [cit. 2009-11-23]. Kapitola Apollo 17. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]