Willard Libby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Willard Frank Libby
Willard Libby in Lab.jpg
Narození17. prosince 1908
Grand Valley, Colorado, USA
Úmrtí8. září 1980
Los Angeles, Kalifornie, USA
NárodnostAmeričan
VzděláníUniverzity of California, Berkeley Princeton Univerzity
Alma materKalifornská univerzita v Berkeley
Princetonská univerzita
Analy High School
Povoláníchemik a fyzik
ZaměstnavateléKalifornská univerzita v Los Angeles
Kalifornská univerzita v Berkeley
Chicagská univerzita
OceněníNobelova cena, medaile Elliotta Cressona
ChoťLeona Woods
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Willard Frank Libby (17. prosince 19088. září 1980) byl americký fyzikální chemik, který objevil a významně zdokonalil tzv. radiokarbonovou metodu datování, která způsobila revoluci v archeologii. Za to také získal roku 1960 Nobelovu cenu za chemii.[1] Objevil též, že za pomoci tritia lze určovat stáří vody, což ovlivnilo zejména obchod s vínem.

Narodil se v Grand Valley ve státě Colorado. Doktorát za chemii dostal v roce 1933 na University of California v Berkeley. Tam se pak stal odborným asistentem. 30. léta 20. století strávil budováním citlivého Geigerova počítače na měření přírodní a umělé radioaktivity. Bylo mu uděleno Guggenheimovo stipendium, které využil většinou v roce 1941 na Princeton University. Po začátku druhé světové války pracoval s nositelem Nobelovy ceny, chemikem Haroldem Ureyem na projektu Manhattan (výroba první atomové bomby) na Columbia University, byl zde zodpovědný za plynovou difúzí a obohacení uranu 235.

V roce 1945 se stal profesorem na univerzitě v Chicagu. V roce 1954 byl jmenován do americké komise pro atomovou energii. V roce 1959 se stal profesorem chemie na University of California (UCLA), na tomto postu působil až do jeho odchodu do důchodu v roce 1976. Měl tu čest učit studenty prvního ročníku chemie v letech 1959 až 1963 (v souladu s univerzitní tradicí, kdy senior fakulty učí první ročník). Byl po mnoho let ředitelem celostátního institutu Geofyziky a planetární fyziky (IGPP) při University of California, včetně doby, kdy došlo k přistání na Měsíci.
V roce 1966 se podruhé oženil s Leonou Woods Marshallovou, původně experimentátorkou na prvním nukleárním reaktoru na světě, později profesorkou tvorby a ochrany životního prostředí na UCLA. Také byl u počátku prvního programu tvorby a ochrany životního prostřední na UCLA v roce 1972.
V roce 1960 se stal nositelem Nobelovy ceny za chemii jako vedoucí týmu (sestávajícího z Jamese Arnolda a Ernie Andersona, kterým byl udělen příspěvek 5 000 dolarů), který vyvinul datování pomocí uhlíku 14C.

Během svého pobytu v New York City bydlel v Leonia, New Jersey.[2]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Willard Libby na anglické Wikipedii.

  1. T. SEABORG, Glenn. Obituary: Willard Frank Libby [online]. Physics Today, 1981. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  2. Well-Read, Well-Shaded and Well-Placed : "Much later, its residents included five Nobel Prize winners, among them Enrico Fermi, one of the developers of the atomic bomb, and Willard Libby, who discovered radiocarbon dating; Sammy Davis Jr., Pat Boone and Alan Alda, the entertainers, and Robert Ludlum, the author.. The New York Times [online]. Červen 1997 [cit. 2011-03-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]