Frank Borman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Frank Frederick Borman
Astronaut NASA
Státní příslušnostUSA USA
Datum narození14. března 1928
Místo narozeníGary, Indiana, USA
Datum úmrtí7. listopadu 2023 (ve věku 95 let)
Místo úmrtíBillings, Montana, USA
Předchozí
zaměstnání
testovací pilot
Hodnostplukovník, USAF
Čas ve vesmíru19d 21h 35 m
Kosmonaut od1962
MiseGemini 7 Apollo 8
Znaky misí
Kosmonaut do1969
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frank Frederick Borman (14. března 1928 Gary, Indiana,[1] USA7. listopadu 2023 Billings, Montana, USA[2]) byl americký astronaut z projektů Gemini a Apollo.

Život[editovat | editovat zdroj]

Před lety do kosmu[editovat | editovat zdroj]

V roce 1950 ukončil studium na americké vojenské akademii (United States Military Academy) s titulem inženýra. V roce 1962 obhájil další vědeckou hodnost na kalifornském leteckém institutu. Hned nato se stal učitelem termodynamiky na vojenské akademii a v témže roce 1962 se objevil ve druhé, devítičlenné skupině amerických astronautů připravujících se na lety do vesmíru. Po výcviku byl jmenován velitelem záložní posádky Gemini 4 a o půl roku později do hlavní posádky Gemini 7.

Byl ženatý a měl dvě děti.

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Poprvé letěl do vesmíru jako velitel na palubě kosmické lodi Gemini 7 v prosinci 1965 společně s Lovellem. Na oběžné dráze byla již Gemini 6A, byl to tedy skupinový let dvou spolupracujících lodí a tehdy to byl let dlouhodobý, s přistáním na vlnách oceánu. Mise trvala 14 dní.

Podruhé vzlétl z mysu Canaveral v Apollu 8 o tři roky později, opět jako velitel lodě. V posádce s ním byli James Lovell a William Anders. Loď letěla bez měsíčního modulu na oběžnou dráhu kolem Měsíce v rámci přípravy pozdějšího přistání jiného Apolla na jeho povrchu. Měli prvenství, že jako lidé poprvé překonali druhou kosmickou rychlost. Po letu trvajícím 147 hodin přistáli na hladině Tichého oceánu. Ve vesmíru strávil téměř 20 dní.

Po skončení letu[editovat | editovat zdroj]

V květnu 1969 se s aktivní účasti astronauta v týmu rozloučil a stal se jedním z ředitelů NASA. Rok poté, 1. července 1970 odešel plukovník Borman i z NASA a zároveň z amerického letectva. Převzal místo viceprezidenta společnosti Eastern Airlines a o osm let později se stal jejím prezidentem.[3]. V roce 1982 byl uveden v Ohiu do National Aviation Hall of Fame (Národní letecká síň slávy).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-pilotu USA, s. 357. 
  2. HAGERTY, James R. Frank Borman, Who Led Historic Flight Around the Moon in 1968, Dies at Age 95 [online]. [cit. 2023-11-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Frank Borman, s. 266. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]