Jeff Bezos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jeff Bezos
Narození 12. ledna 1964 (53 let)
Albuquerque, Nové Mexiko, Spojené státy americké
Alma mater Princetonská univerzita
Povolání Ředitel a CEO Amazon.com
Ocenění Osobnost roku časopisu Time
Manžel(ka) Mackenzie Bezos (od 1993)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jeffrey Preston „Jeff“ Bezos (* 12. ledna 1964) je americký podnikatel; zakladatel, prezident a výkonný ředitel (CEO) amerického obchodního portálu Amazon.com.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako Jeffrey Preston Jorgensen v americkém Albuquerque. Matka Jacklyn Gise Jorgensen pocházela z převážně farmářské rodiny, její dědeček pracoval v US Atomic Energy Commission (státní agentura pro atomovou energii), Bezos byl na jeho ranči často o prázdninách. Její manželství s Bezosovým otcem, Tedem Jorgensenen, trvalo pouze rok. Po třech letech se vdala za Miguela Bezose, který Bezose adoptoval.

Už od mala měl Bezos technické nadání. Po dokončení střední školy šel Bezos studovat fyziku na Princetonskou univerzitu, brzy však přešel na informatiku, kde patřil k nejlepším v ročníku. Během studia byl členem různých studentských organizací, mj. studentské organizace pro výzkum vesmíru. Po dostudování v roce 1986 pracoval jako informatik na Wall Street pro různé společnosti.

V roce 1993 se Bezos oženil a s manželkou Mackenzie má čtyři děti.

Bezos je libertarián. V roce 2012 spolu s manželkou darovali 2,5 mln. dolarů na kampaň při referendu o stejnopohlavních manželstvích, opakovaně také finančně podpořil Republikány. V témže roce pak financoval expedici, která ze dna Atlantského oceánu vyzdvihla část rakety Saturn V, která byla použita při misi Apollo 11.[1] V roce 2013 vložil 42 mln. dolarů do projektu Clock of the Long Now, který má za cíl výrobu hodin, které mají vydržet fungovat min. 10 000 let.[2]

Podnikání[editovat | editovat zdroj]

V roce 1994 založil ve své garáži společnost Amazon.com, zabývající se zpočátku pouze prodejem knih. Přestěhoval se z New Yorku do Seattlu, kde měl lepší technické zázemí. Podnikatelský záměr Amazonu vytvořil cestou autem do Texasu, zatím co jeho manželka řídila. Díky Amazonu se z Bezose stal jeden z předních internetových podnikatelů a miliardářů, v roce 2013 odhadl časopis Forbes hodnotu majetku Bezose na 25,2 mld. Dolarů, když většinu majetku tvoří právě akcie společnosti Amazon.

V roce 2000 založil společnost Blue Origin, která podniká v oblasti vesmírné turistiky.

V roce 2013 zakoupil od společnosti Washington Post Company deník The Washington Post.[3]

Herectví[editovat | editovat zdroj]

V cameo roli se v roce 2016 objevil ve filmu Star Trek: Do neznáma, kde ztvárnil mimozemského důstojníka Hvězdné flotily.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Space.com: Rocket Engine Part Recovered by Amazon CEO Has Apollo 11 History
  2. Slate: Jeff Bezos’ Other Crazy Investment: A 10,000-Year Clock in the Desert
  3. Washington Post to be sold to Jeff Bezos, the founder of Amazon
  4. KOTTASOVA, Ivana. Jeff Bezos plays an alien in the new Star Trek movie [online]. Cnn.com, 2016-07-18, [cit. 2017-01-30]. Dostupné online. (anglicky)