Frankfurter Allgemeine Zeitung

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Frankfurter Allgemeine Zeitung
Zkratka FAZ
Typ mediální instituce
Účel zpravodajství
Sídlo Frankfurter Allgemeine Zeitung GmbH, Hellerhofstraße 2-4, 60327 Frankfurt am Main, Deutschland
Místo Frankfurt nad Mohanem, NěmeckoNěmecko Německo
Úřední jazyk němčina
Oficiální web www.faz.net
Budova redakce Frankfurter Allgemeine Zeitung (Hellerhofstrasse 9, Frankfurt nad Mohanem)

Frankfurter Allgemeine, plným názvem Frankfurter Allgemeine Zeitung für Deutschland (doslova „Frankfurtské všeobecné noviny pro Německo“, běžně užívaná zkratka FAZ) je německý konzervativně-liberální deník, který patří mezi nejrespektovanější německé i evropské noviny. Vydává jej nezávislá nadace Fazit ve Frankfurtu nad Mohanem a průměrný prodaný náklad činil v roce 2012 přes 350 000 výtisků, které se prodávají po celém světě.[1] Některé články jsou volně dostupné na internetové stránce www.faz.net.

Profil[editovat | editovat zdroj]

FAZ vychází od roku 1949 jako klasický liberální deník s mírným příklonem ke konzervativním názorům. Funkci šéfredaktora zastávají čtyři „vydavatelé“, kteří rozhodují kolektivně. Vedle velké redakce i rozsáhlé sítě mezinárodních korespondentů se na něm podílí mnoho významných autorů, novinářů, literátů i vědců. Jeho pravidelným přispěvatelem byl od roku 1972 až do nedávna i český kreslíř a karikaturista Ivan Steiger.

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung se významně podílí na tvorbě veřejného mínění nejen v Německu, ale i jinde v Evropě. Za léta své existence vyvolal řadu významných kulturně-politických diskusí. Pečlivě rozlišuje mezi zpravodajstvím a komentáři a získal si dobrou pověst svou spolehlivostí. Podstatnou částí listu jsou diskusní příspěvky významných osobností (pod titulem Fremde Feder - cizí pera) jako jsou přední politikové němečtí i zahraniční, hospodářští činitelé, kulturní pracovníci a jiní.

Významnou součástí každodenního vydání je Feulleiton. V této části jsou otiskovány nejen vlastní fejetony, ale také recenze knih, operních a činoherních představení a koncertů v Německu i jinde ve světě. Jsou zde nejrůznější zprávy ze všech oblastí kulturního života. Jako autoři zde vystupují mnohdy i významní němečtí a světoví spisovatelé a ke slovu přicházejí i komentátoři rozmanitých politických orientací.

Kromě pravidelných objemných "rubrik" jsou součástí FAZ také přílohy k nejrůznějším tématům, jako jsou literatura (recenze velkého počtu krásné literatury a literatury faktu), management a také reklamní přílohy (např. o švýcarských a německých hodinkách, módě nebo o špercích).

Noviny FAZ byly tradičně vedeny pěti vydavateli (Herausgeber), kteří patří mezi nejvýznamnější německé novináře. Po smrti Franka Schirrmachera (* 5. září 1959, † 12. června 2014), který byl zodpovědný za fejetony a byl také spisovatelem, pracují v současné době jen čtyři vydavatelé, a to Werner D’Inka, Jürgen Kaube, Berthold KohlerHolger Steltzner. Každý z nich má svůj tzv. resort. Kohler je například zodpovědný za politickou část a Steltzner za hospodářskou část.

Historie[editovat | editovat zdroj]

FAZ nepřímo navazují na deník Frankfurter Zeitung, který založil roku 1859 finančník L. Sonnemann jako burzovního zpravodaje a který se postupně vyvinul v jedny z nejvlivnějších německých novin. Přispívali do nich autoři jako Theodor Adorno, Walter Benjamin, Lion Feuchtwanger, Heinrich Mann, Thomas Mann, Joseph Roth, Anna Seghers, Max Weber nebo Stefan Zweig. Redakce nepodporovala německý vstup do první světové války, naopak přijala Versailleský mír a podporovala Výmarskou republiku. Po nástupu nacismu v roce 1933 byly noviny nejprve „zglajchšaltovány“, ale nakonec byly roku 1943 zastaveny.

FAZ přímo navazují na noviny Allgemeine Zeitung, které vycházely od roku 1946 s francouzskou pomocí v Mohuči, a odkud do nich přešla řada redaktorů.

Po svém vzniku v roce 1949 vycházely FAZ nejprve v Mohuči, od roku 1950 pak ve Frankfurtu nad Mohanem. Noviny měly dlouhou dobu poměrně konzervativní vzhled. Dodnes vycházejí s titulem Frankfurter Allgemeine ve fraktuře. Do roku 2007 otiskovaly jen výjimečně fotografie. 5. října 2007 však poprvé vyšly v modernizované podobě a s barevnými fotografiemi. V posledních letech otiskují na první straně často barevné karikatury k závažným tématům. Od roku 2010 zápasí i FAZ s klesajícím nákladem a musely prodat přidružená nakladatelství knih (Kösel, DVA, Manesse). Přesto patří mezi hospodářsky nejstabilnější novinové koncerny v Německu. Nedávno dokonce převzaly konkurenční deník Frankfurter Rundschau, jehož redakci bylo zaručeno pokračování dosavadní levicově-liberální orientace.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://daten.ivw.eu/index.php?menuid=1&u=&p=&20121=ON&20114=ON&detail=true&titelnrliste=1056;&alle=%5BDetails%5D

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]