Frankfurter Allgemeine Zeitung

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frankfurter Allgemeine Zeitung
Zkratka FAZ
Motto Zeitung für Deutschland
Vznik 1. listopadu 1949
Typ mediální instituce
Účel zpravodajství
Sídlo Frankfurter Allgemeine Zeitung GmbH, Hellerhofstraße 2-4, 60327 Frankfurt am Main, Deutschland
Místo Frankfurt nad Mohanem, NěmeckoNěmecko Německo
Úřední jazyk němčina
Oficiální web www.faz.net
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frankfurter Allgemeine, plným názvem Frankfurter Allgemeine Zeitung für Deutschland (doslova „Frankfurtské všeobecné noviny pro Německo“, běžně užívaná zkratka FAZ) je německý konzervativně-liberální deník, který patří mezi nejrespektovanější německé i evropské noviny. Vydává jej nezávislá nadace Fazit ve Frankfurtu nad Mohanem. Průměrný náklad FAZ činil v roce 2016 kolem 250 000 výtisků,[1] které se prodávají po celém světě, také v předplatném. Některé články jsou volně dostupné na internetové stránce www.faz.net.

Profil[editovat | editovat zdroj]

Frankfurter Allgemeine Zeitung vychází od roku 1949 jako klasický liberální deník s mírným příklonem ke konzervativním názorům. Za obsah novin zodpovídá a funkci šéfredaktora zastává společně 4 až 5 vydavatelů (Herausgeber), kteří rozhodují kolektivně.

FAZ se významně podílejí na tvorbě veřejného mínění nejen v Německu, ale i jinde v Evropě. Zaměstnávají velký počet redaktorů pro politickou, hospodářskou a finanční část novin. Kromě toho disponují rozsáhlou sítí dopisovatelů po celém světě. Za léta své existence vyvolaly FAZ řadu významných kulturně-politických diskusí, mj. ve své každodenní rubrice „Dopisy vydavatelům“. Udržují jistou hranici mezi zpravodajstvím a komentáři a získaly si dobrou pověst spolehlivostí svých informací. Jejich pravidelným přispěvatelem byl od roku 1972 až do nedávna i český kreslíř a karikaturista Ivan Steiger.

Významnou součástí každodenního vydání je Feulleiton. V této části jsou otiskovány nejen fejetony redaktorů a jiných přispěvatelů, ale také recenze knih, operních a činoherních představení a koncertů vážné i populární hudby v Německu a jinde ve světě. Čtenáři zde naleznou také další nejrůznější zprávy ze všech oblastí kulturního života. Jako autoři vystupují mnohdy i významní němečtí a světoví spisovatelé.

Na poslední straně politické části (zde pod hlavičkou Fremde Feder - „cizí pero“), ale někdy i ve fejetonu, jsou zhruba jednou týdně publikovány diskusní příspěvky významných osobností s nejrůznější politickou orientací. Ke slovu zde přicházejí mj. přední politikové němečtí i zahraniční, hospodářští činitelé a kulturní pracovníci. Součástí FAZ jsou také nepravidelně vycházející přílohy k nejrůznějším tématům, jako jsou literatura (recenze velkého počtu krásné literatury a literatury faktu), management a také reklamní přílohy (např. o švýcarských a německých hodinkách, módě nebo o špercích).

Noviny FAZ byly tradičně vedeny pěti vydavateli, kteří vždy patřili mezi nejvýznamnější německé novináře. Po smrti publicisty Franka Schirrmachera (* 5. září 1959, † 12. června 2014), zodpovědného za fejetony, vedou FAZ v současné době jen čtyři vydavatelé, a to Werner D’Inka, Jürgen Kaube, Berthold KohlerHolger Steltzner. Každý z nich má svůj tzv. resort. Kohler je například zodpovědný za politickou část a Steltzner za hospodářskou část.

Historie[editovat | editovat zdroj]

FAZ nepřímo navazují na deník Frankfurter Zeitung, který založil roku 1859 finančník L. Sonnemann jako burzovního zpravodaje a který se postupně vyvinul v jedny z nejvlivnějších německých novin. Přispívali do nich autoři jako Theodor Adorno, Walter Benjamin, Lion Feuchtwanger, Heinrich Mann, Thomas Mann, Joseph Roth, Anna Seghers, Max Weber nebo Stefan Zweig. Redakce nepodporovala německý vstup do první světové války, naopak přijala Versailleský mír a podporovala politický systém Výmarské republiky. Po nástupu nacismu v roce 1933 byly noviny nejprve „zglajchšaltovány“, ale nakonec byly roku 1943 zastaveny.

FAZ přímo navazují na noviny Allgemeine Zeitung, které vycházely od roku 1946 s francouzskou pomocí v Mohuči, a odkud do nich přešla řada redaktorů. Od roku 1949 vycházely FAZ nejprve v Mohuči, od roku 1950 pak ve Frankfurtu nad Mohanem. Noviny měly dlouhou dobu poměrně konzervativní vzhled. Dodnes vycházejí s titulem Frankfurter Allgemeine ve fraktuře, pod těmito dvěma slovy je na další řádce text Zeitung für Deutschland („noviny pro Německo“). Fotografie byly do roku 2007 ve FAZ otiskovány jen výjimečně, až 5. října 2007 poprvé vyšly v modernizované podobě a s barevnými fotografiemi. V posledních letech uveřejňují na první straně (pod tzv. impresem) často černobílé nebo barevné karikatury k závažným i méně závažným tématům.

Od nástupu internetových publikací, zvláště od roku 2010, zápasí FAZ jako mnohé tištěné deníky a časopisy s klesajícím nákladem: v roce 2012 činil náklad asi 350 tisíc, v roce 2016 jen 250 tisíc.[2] Musely prodat přidružená nakladatelství knih (Kösel, DVA, Manesse). Přesto patří mezi hospodářsky nejstabilnější novinové koncerny v Německu. Nedávno dokonce převzaly konkurenční deník Frankfurter Rundschau, jehož redakci bylo zaručeno pokračování dosavadní levicově-liberální orientace.

Odnože deníku FAZ[editovat | editovat zdroj]

Nejdůležitější odnoží deníku FAZ jsou nedělní noviny Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, které vycházejí od roku 2001. Podle agentury pro průzkum reklamního trhu AWA je v roce 2015 pravidelně četlo 1,13 milionu lidí.[3] Ačkoliv nedělní noviny F.A.S. (jak se zkráceně nazývají) využívají možností, které jim personálně a materiálně poskytuje vydavatelství FAZ, vystupují samostatně a mají 50 vlastních redaktorů.

Dalším produktem vydavatelství FAZ je čtvrtletník Frankfurter Allgemeine Quarterly, který vyšel poprvé v listopadu 2016. Tehdy byl vydán v nákladu 75 000 výtisků. Má formát 28,5 × 21 cm a jeden sešit stojí 10 eur.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [http://www.ivw.eu/aw/print/qa/titel/1056?quartal%5B20163%5D=20163&quartal%5B19984%5D=19984 www.ivw.eu
  2. http://daten.ivw.eu/index.php?menuid=1&u=&p=&20121=ON&20114=ON&detail=true&titelnrliste=1056;&alle=%5BDetails%5D
  3. AWA Wochenzeitungen 2015, ifd-allensbach.de, http://www.ifd-allensbach.de/awa/medien/printmedien.html, 17. ledna 2016 (německy).
  4. https://www.quarterly.media/

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]