Přeskočit na obsah

Boehringer Ingelheim

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
C. H. Boehringer Sohn
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaAG & Co. KG
Datum založení1885
SídloIngelheim am Rhein, Německo
Adresa sídlaBinger Str. 173, 55216 Ingelheim am Rhein
Souřadnice sídla
Klíčoví lidéHubertus von Baumbach
Charakteristika firmy
Oblast činnostifarmaceutický
Dceřiné společnostiBoehringer Ingelheim (United States)
Boehringer Ingelheim (Latvia)
Boehringer Ingelheim (Canada)
Boehringer Ingelheim (United Kingdom)
Boehringer Ingelheim (Argentina)
Identifikátory
Oficiální webinternetová stránka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Společnost Boehringer Ingelheim založil Albert Boehringer v roce 1885německém městě Ingelheim am Rhein.

Skupina Boehringer Ingelheim patří mezi 20 největších farmaceutických společností světa. Je největší farmaceutickou firmou v Německu, která provozuje vědecký výzkum, a je členem vlivného svazu těchto společností (Bundesverband der forschenden Farmaunternehmen). Ústředí má stále v Ingelheimu ve spolkové zemi Porýní-Falc. Provozuje však 140 poboček po celém světě, v nichž v průměru roku 2018 pracovalo 50 370 zaměstnanců.[1]

Hlavní oblasti zájmu společnosti jsou respirační, kardiovaskulární, tromboembolická, cerebrovaskulární a onkologická onemocnění, dále pak Parkinsonova choroba, diabetes, HIVhepatitida.

Od svého založení v roce 1885 je společnost výlučně v rodinném vlastnictví. Vedení společnosti bylo od roku 2009 do konce června 2016 v rukou externího manažera Andrease Barnera. Od 1. července 2016 je předsedou výkonného managementu společnosti zástupce rodiny Hubertus von Baumbach (* 1967), syn Ericha von Baumbach, který byl zetěm zakladatele společnosti Alberta Boehringera.

Společnost se věnuje výzkumu, vývoji, výrobě a prodeji inovačních produktů vysoké léčebné hodnoty pro humánní a veterinární lékařství. Boehringer Ingelheim je řádným členem Evropské federace farmaceutických společností a asociací. Logo společnosti Boehringer Ingelheim představuje stylizované ztvárnění centrální části císařského paláce Karla Velikého.[2]

V roce 2018 dosáhla společnost obratu ve výši 17,498 miliardy eur, provozního zisku 3,472 miliardy eur a koncernového zisku 2,075 miliardy eur.[1]

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Boehringer Ingelheim působí v oblasti humánních léčiv, péče o zdraví zvířat a biofarmaceutických přípravků. Součástí společnosti je pět výzkumných a vývojových pracovišť a 20 výrobních závodů ve 13 zemích. Výzkumná a vývojová zařízení se nacházejí v Biberachu (Německo), Ridgefieldu (Connecticut, USA), Vídni (Rakousko), Kobe (Japonsko) a Miláně (Itálie). Ve výzkumu a vývoji společnosti Boehringer Ingelheim pracuje více než 7 000 zaměstnanců.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ústředí Boehringer Ingelheim
 • 1885: Albert Boehringer koupil ve městě Ingelheim am Rhein malou továrnu na výrobu kyseliny vinné. Provoz pod novým vedením byl zahájen 1. srpna 1885.
 • 1886: Továrna zahájila výrobu kyseliny vinné pro použití v potravinářském průmyslu (např. v prášku do pečiva a perlivých nápojích).
 • 1893: Albert Boehringer změnil na počest svého otce Christopha Heinricha Boehringera název společnosti na C. H. Boehringer Sohn (CHBS).
 • 1893: Během experimentů s výrobou kyseliny citronové vznikla kyselina mléčná. Albert Boehringer se poté zaměřil na vývoj tohoto procesu s cílem vyrábět kyselinu mléčnou ve velkém.
 • 1895: Kyselina mléčná byla vyráběna v průmyslovém měřítku a zaznamenala komerční úspěch.
 • 1917: Profesor Heinrich Wieland, chemik, budoucí nositel Nobelovy ceny a bratranec Alberta Boehringera, založil výzkumné oddělení společnosti.
 • 1928: Albert Boehringer koupil společnost Dr. Karl Thomae se sídlem ve WinnendenuStuttgartu.
 • 1946: Společnost Dr. Karl Thomae GmbH obnovila se 70 zaměstnanci svoji činnost v Biberachu.
 • 1954: Po jeho propuštění z vězení přijala společnost do svých řad bývalého nacistu Fritze Fischera. Fischer byl odsouzen v Norimberském procesu.
 • 1955: Poté, co společnost převzala veterinární program americké společnosti Pfizer, byla založena divize Animal Health (veterinární medicína).
 • 1971: V Ridgefieldu ve státě Connecticut v USA byla založena dceřiná společnost Boehringer Ingelheim Pharmaceuticals, Inc. Pobočka se brzy rozrostla a stala se výzkumným centrem společnosti pro Severní Ameriku.
 • 1985: Ve Vídni byla založen Institut pro molekulární patologii (IMP); otevřen byl v roce 1988.
 • 1986: Biotechnologické centrum v Biberachu zahajuje výrobu biofarmaceutik z buněčných kultur.
 • 1998: Sloučením společností Boehringer Ingelheim KG a Dr. Karl Thomae GmbH vznikla komanditní společnost Boehringer Ingelheim Pharma KG.
 • 2010: Společnost oslavila 125. výročí svého vzniku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Boehringer Ingelheim: Zahlen und Fakten 2018 (Boehringer Ingelheim: Čísla a fakta), [1], staženo 27. srpna 2019 (německy).
 2. Boehringer Ingelheim Logo: Design and History [online]. FamousLogos.us [cit. 2011-08-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]