Vesmírný turista
Kosmický turista nebo taky vesmírný turista je člověk, jenž si zaplatil cestu do vesmíru ze soukromých prostředků bez podpory státní organizace. Termín je používaný pouze v médiích, oficiální označení těchto kosmonautů je účastník kosmického letu (участник космического полета, resp. spaceflight participant).
Vesmírnou turistiku zajišťuje ruská kosmická agentura Roskosmos, propagaci a vyhledávání zájemců americká firma Space Adventures; Američané jsou k tomuto konceptu skeptičtí a neumožňují ochotným movitým cestovatelům podniknout takovou dovolenou. To se týká rovněž i pobytu na ISS, kde jsou v americké části stanice, oficiálně z bezpečnostních důvodů, vesmírní turisté omezeni[1]. Zájemci musí projít standardní lékařskou komisí a absolvovat půlroční výcvik ve Středisku přípravy kosmonautů v Hvězdném městečku.
Historie letů[editovat | editovat zdroj]

Úplně prvním účastníkem vesmírného letu měla být již v lednu 1986 americká učitelka Christa McAuliffeová, která se po čtyřměsíční přípravě zúčastnila nešťastného letu raketoplánu Challenger STS-51-L, jenž ale po 73 sekundách letu explodoval. Právě v souvislosti s její účastí, která budila velkou pozornost, a přibližně v té době (přelom let 1985/86) byl termín účastník vesmírného letu (resp. spaceflight participant) uveden a vžit do povědomí. Status účastníka kosmického letu měl též Sheikh Muszaphar Shukor a doktorandka nanotechnologií, I So-jon – kosmonauté malajsijské, resp. korejské kosmické agentury.
Od roku 2000 organizuje společnost Space Adventures lety vesmírných turistů na ruských lodích Sojuz. Prvním „turistou“ v kosmu byl v roce 2001 Američan Dennis Tito a o rok později Jihoafričan Mark Shuttleworth. Oba za výlet zaplatili 20 milionů dolarů. Takže každá minuta Titovy dovolené stála v přepočtu bezmála 45 tisíc Kč. Tito strávil ve vesmíru 7 dní a Shuttleworth 9 dní.
Poslední Guy Laliberté zaplatil za výlet do kosmu 35 mil. dolarů, stal se prvním kanadským a na delší dobu posledním vesmírným turistou. Roskosmos chce v budoucnu lety nabízet, pokud se při letech na ISS uvolní místo. Orbitální komplex ISS je od roku 2009 obsazen stálou šestičlennou posádkou a pro platící návštěvníky není v lodích Sojuz místo.
Vzhledem k ročnímu letu (místo obvyklého půlročního) Michaila Kornijenka a Scotta Kellyho v březnu 2015 – březnu 2016, se uvolnilo místo v lodi Sojuz TMA-18M v říjnu 2015, které měla obsadit anglická zpěvačka Sarah Brightman.[2][3] Sopranistka však 22. dubna 2015 přerušila několikatýdenní trénink ve Hvězdném městečku a oznámila, že z rodinných důvodů odkládá cestu na neurčito. Za cestu měla zaplatit 52 milionů dolarů.[4][5]
Zvažován byl také let zakladatele firmy Google Sergeye Brina v roce 2017, pokud by se uvolnilo další místo v některém Sojuzu.[3] Brin už roku 2008 složil společnosti Space Adventures zálohu 5 milionů USD s tím, že obsadí nejbližší volné místo na Sojuzu.[6] Žádný další vesmírný turista však od roku 2009 do vesmíru neletěl.
Společnosti SpaceX s raketami Falcon Elona Muska se v souvislosti s vesmírnou turistikou přidal Jeff Bezos[7] se společností Blue Origin se „skutečně znovupoužitelnou“ raketou New Sphepard a New Glenn. Společnost Blue Origin chce vzít první turisty do vesmíru v roce 2019, jedná se však jen o sub-orbitální let.[8] Soupeření a zdravá rivalita obou miliardářů může urychlit celé toto odvětví.[9]
Vesmírní turisté[editovat | editovat zdroj]
Odkazy[editovat | editovat zdroj]
Reference[editovat | editovat zdroj]
- ↑ Článek o prvních dvou vesmírných turistech a jejich omezeních
- ↑ IVANOV, Ivan, a kol. Космическая энциклопедия ASTROnote [online]. Rev. 2014-2-28 [cit. 2014-09-12]. Kapitola Sarah Brihgtman. [Dále jen Ivanov]. Dostupné online. (rusky)
- ↑ a b KLOTZ, Irene. Singer Sarah Brightman plans 2015 flight to space station [online]. Reuters, 2014-6-10 [cit. 2014-09-12]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Sopranistka Brightmanová odložila cestu do vesmíru. Lidovky.cz [online]. 17-05-2015 [cit. 17-05-2015]. Dostupné online.
- ↑ SIFFERLIN, Alexandra; KLUGER, Jeffrey. Singer Sarah Brightman Is Not Going to Space (for Now). TIME [online]. 13-05-2015 [cit. 17-05-2015]. Dostupné online.
- ↑ Ivanov. Rev. 2014-3-12 [cit. 2014-09-12]. Kapitola Sergey Mikhailovich Brin. (rusky)
- ↑ http://www.stoplusjednicka.cz/velke-plany-jeff-bezos-z-amazonu-se-chce-pustit-do-dobyvani-mesice
- ↑ http://www.stoplusjednicka.cz/spolecnost-blue-origin-chce-vzit-prvni-turisty-do-vesmiru-jiz-v-dubnu-2019
- ↑ Blue Origin vs SpaceX: Souboj miliardářů je požehnáním pro lety do vesmíru
Související články[editovat | editovat zdroj]
Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
Obrázky, zvuky či videa k tématu vesmírný turista na Wikimedia Commons
- (rusky) Vesmírní turisté v kosmické encyklopedii