Podnikatel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Podnikatel je fyzická nebo právnická osoba, která se věnuje podnikání, tedy soustavné činnosti prováděné za účelem zisku. Nezáleží přitom na objemu podnikatelských aktivit, může tedy jít jak o velikou akciovou společnost, tak i malého živnostníka.

Pokud je podnikatelem fyzická osoba, jedná se o osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ). OSVČ však zahrnuje i osoby, které mají příjmy z jiné samostatně výdělečné činnosti než jen z podnikání.

Podnikatel podle českého práva[editovat | editovat zdroj]

Podnikatel je v České republice definován v § 2 odst. 2 obchodního zákoníku. Je jím fyzická nebo právnická osoba, tuzemská nebo zahraniční, která splňuje některou z těchto podmínek:

Kromě toho se také za podnikatele považuje také každá osoba, která uzavírá smlouvy související s vlastní obchodní, výrobní nebo obdobnou činností či při samostatném výkonu svého povolání, popřípadě osoba, která jedná jménem nebo na účet podnikatele. Tento zákon je obsažen v § 420 odstavci první části občanského zákoníku[1] a slouží k ochraně spotřebitele dle § 1963 odstavce čtvrté částí občanského zákoníku[2].

Jednání podnikatele[editovat | editovat zdroj]

V případě fyzické osoby za sebe podnikatel může jednat buďto osobně, nebo za ni může jednat její zástupce. V obou případech jednatel vystupuje buďto pod celým jménem podnikatele, nebo pod jeho obchodní firmou. Firma je název, pod kterým se podnikatel může zapsat při zápisu do obchodního rejstříku[3].

V případě právnické osoby je často z praktických důvodů (kvůli velkému počtu zúčastněných osob) žádoucí zvolit statutární orgán, který má za úkol jednotně prezentovat rozhodnutí společnosti. Příkladem takových orgánů může být zvolený jednatel nebo představenstvo.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://business.center.cz/business/pravo/zakony/obcansky-zakonik/cast1h2d5.aspx
  2. http://business.center.cz/business/pravo/zakony/obcansky-zakonik/cast4h1.aspx#par1963
  3. http://business.center.cz/business/pravo/zakony/obchzak/cast1.aspx
  4. http://business.center.cz/business/pravo/zakony/obchzak/cast1.aspx

Související články[editovat | editovat zdroj]