Seattle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Seattle
Seattle Ferry.jpg
Poloha
Souřadnice 47°36′35″ s. š., 122°19′59″ z. d.
Nadmořská výška 0–158 m n. m.
Stát Spojené státy americké Spojené státy americké
federální stát WashingtonWashington Washington
okres King County
Seattle
Red pog.svg
Seattle
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 369.2 km²
Počet obyvatel 640 500 (2014)
Hustota zalidnění 2 948,9 obyv./km²
Správa
Starosta Greg Nickels (D)
Vznik 1869
Oficiální web www.seattle.gov
PSČ 98101
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Seattle je největší město amerického severozápadu. Nachází se ve státě Washington mezi zálivem Puget Sound a Washingtonským jezerem, asi 174 km jižně od hranic s Kanadou. Je správním centrem okresu King County. V roce 2006 mělo město 580 000 obyvatel a celá oblast přibližně 4 miliony obyvatel.

Seattle je centrem celého regionu okolo zálivu Puget Sound. Přezdívá se mu Smaragdové město. Toto přízvisko vzniklo na začátku 80. let při soutěži vyhlášené místním občanským sdružením. Smaragdové proto, že je město i celá oblast charakteristické svou zelení. Neformálně se Seattlu říká i Brána na Aljašku, Královské město či Město letadel díky bývalému působení společnosti Boeing.

Seattle je považován za kolébku hudebního stylu grunge a je rovněž pověstný vysokou konzumací kávy. Vznikly zde společností zabývající se prodejem kávy jako Starbucks, Seattle's Best Coffee či Tully's. Je zde velká řada úspěšných soukromých kaváren, ve kterých se káva dokonce přímo praží. V roce 1916 zde byla založena firma Boeing, v současnosti druhý největší výrobce letecké techniky na světě. Seattle byl v roce 1999 dějištěm konference Světové obchodní organizace (WTO) a s ní spjatých masových demonstrací proti globalizaci (levicové smýšlení bylo vždy pro Seattle typické).

Městu hrozí zemětřesení (stejně jako jiným městům na pacifickém pobřeží, např. Los Angeles, nebo San Franciscu).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pioneer Square 1917

Seattle byl poprvé osídlen 14. listopadu 1851 Arthurem A. Dennym a jeho skupinou. Město dostalo název New York, poté Duwamps, a nakonec bylo přejmenováno na Seattle, na počest náčelníka Noaha Sealthe, který stál v čele dvou kmenů žijících na tomto území (Seattle je anglická zkomolenina jeho příjmení). Z původního místa osídlení Alki Point vyhnaly prvotní obyvatele záplavy, a tak se přesunuli na dnešní náměstí Pioneer Square. První dřevěné domy byly postaveny na kůlech kvůli promáčené půdě. Okolní les byl vykácen a město se začalo zvětšovat.

K výraznému rozvoji města pak přispěla zlatá horečka na Klondiku v roce 1897. V průběhu první světové války zde vznikl silný loďařský průmysl, z města se tak stává významné průmyslové středisko. Dělníci v loděnicích vytvořili odbory a v únoru 1919 se zde konala první americká generální stávka. Počátkem 20. století se zde začal rozvíjet letecký průmysl, byla zde založena společnost Boeing. Během druhé světové války se společnost rychle zvětšila a v 60. letech zaměstnávala téměř pětinu obyvatel Seattlu. Později zde byly založeny i další významné společnosti jako Microsoft a Amazon.com, což městu přineslo prosperitu.[1]

Ke konci listopadu 1999 se v Seattlu mělo konat zasedání Světové obchodní organizace, na němž se měly projednávat věci jako globalizace bezpečnosti práce, pracovních podmínek a jiné. Proti jednání a politice těchto dvou organizací přijely do města demonstrovat odbory, političtí, environmentální, lidsko-právní aktivisté (celkem na cca 50 tisíc lidí). I přes několik střetů s policií se jim podařilo jednání efektivně zablokovat. Nepokoje na krátkou dobu vyvolaly další demonstrace na podporu aktivistů v ulicích Seattlu v několika ostatních zemích po celém světě. V roce 2001 postihlo Seattle zemětřesení.

Město[editovat | editovat zdroj]

centrum města

Střed Seattlu se nachází ve čtvrti Downtown, na 1st Ave, na náměstí Pioneer Square. Oblast je charakteristická „historickou“ zástavbou z konce 19. století z červených cihel a vzrostlými stromy. V přízemí domů jsou převážně restaurace, bary, obchody, galerie a rockové kluby. V centru náměstí Pioneer Square stojí totem. Další čtyři totemy s vyřezanými mýtickými postavami ze života severoamerických Indiánů najdeme o něco jižněji v Occidental Parku. Dva bloky východním směrem od Pioneer Square stojí první mrakodrap ve městě Smith Tower z roku 1914 z bílých terakotových cihel. Opačným směrem, na západ, se pak nachází hlavní terminál trajektů v Seattlu.

Jedním z nejpopulárnějších míst v Seattlu je nejstarší fungující trh ve Spojených státech Pike Place Market. Nachází se severozápadně od čtvrti Downtown, ve stejnojmenné ulici Pike Place. Trh zde působí od roku 1907. V 60. letech minulého století byla snaha tržiště zbourat, po velkých protestech místních lidí však bylo od záměru upuštěno. Trh byl renovován a pokračuje ve své činnosti. Je zde možné zakoupit čerstvé ryby, ovoce, zeleninu, květiny, také ale ručně vyrobené šperky či dřevoryty. Po schodišti lze z Pike Place sejít na nábřeží, kde je na Pieru 59 mořské akvárium (Seattle Aquarium).

Pioneer Square

Severozápadně od čtvrtí Downtown a Pike Place Market leží čtvrť Belltown, známá jako sídlo společnosti Sub Pop Records, která vydávala hudební skupiny stylu grunge. Spodní část Belltownu, směrem k nábřeží, tvoří především nová čtyř až sedmipodlažní zástavba s restauracemi, bary a obchody. Centrum Belltownu s kavárnami, bary, hudebními antikvariáty tvoří přibližně pět bloků na 2nd Ave mezi ulicemi Stewart a Battery.

Severně od Belltownu leží čtvrť Lower Queen Anne v jejíž jihovýchodní části se nachází komplex Seattle Center. Oblast tvoří park s řadou jednotlivých staveb. Komplex byl vystavěn v roce 1962 pro Světovou výstavu. Dnes je centrem kulturního dění, pořádají se zde koncerty, festivaly, kulturní i sportovní akce. Nejznámější stavbou je dvousetmetrová věž Space Needle. Dále se zde nachází muzeum vědy Pacific Science Center (s planetáriem), operní dům Seattle Opera, několik divadel, a hudební muzeum Experience Music Project.

Pike Place Market

Východně od Downtownu leží čtvrť First Hill s nejvyššími výškovými budovami ve městě. Čtvrť je především administrativní centrum s řadou hotelů. Nejvyšší budovou v Seattlu (nejvyšší ve státě Washington a druhou nejvyšší na Západním pobřeží) je Columbia Center. Stavba má 75 podlaží a výšku 287 m, byla postavena v letech 1982 až 1985. Extravagantní budovou nedaleko Columbia Center je stavba knihovny Seattle Central Library z let 2002 až 2004.

Severně od First Hill leží Capitol Hill. Čtvrť byla velmi populární v 60. a 70. letech, kdy se tu usazovala řada lidí sympatizující s hippies a různými alternativními směry. Dnes je zde řada barů s živou hudbou, dobré noční kluby a kavárny otevřené pozdě do noci. Severně přes zátoku Union Bay pak leží Univerzitní čtvrť (University District), kde se nachází Washingtonská univerzita a řada kaváren, kin a obchodů. Západně od University District, podél jezera Union, je čtvrť Fremont. Zde je možné najít umělecké kavárny a antikvariáty.[2]


Demografie[editovat | editovat zdroj]

Podle sčítání lidu z roku 2010 zde žilo 608 660 obyvatel.[3]

Nejrychleji rostoucí skupinou jsou Hispánci, za nimi Asiaté. Tyto dvě skupiny jsou všeobecně nejrychleji rostoucími etnickými skupinami na západním pobřeží USA. Naopak přírůstek nehispánských bělochů je malý.

Rasové složení[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé hispánského nebo latinskoamerického původu, bez ohledu na rasu, tvořili 6,6 % populace.[3]


Panorama Seattlu ze Space Needle
Panorama Seattlu ze Space Needle

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Mírné oceánské. Léto je výrazně sušší než zima a teplotní výkyvy jsou malé. Olympijské pohoří chrání Seattle před prudkými větry od Tichého oceánu a Kaskádové pohoří na východě zase od kontinentálních větrů. Seattle patří mezi města s nejvyšším počtem deštivých dnů v USA a zároveň s nejnižším množstvím slunečního svitu. Nejčastější bývá slabý déšť a mrholení, ale prudké lijáky jsou vzácné. V zimě noční teplota klesá na 2–4 °C a sněží málokdy, v létě je přes den 22–26 °C. Nejnižší naměřená teplota byla −18 °C 31. ledna 1950 a nejvyšší 39,5 °C 29. července 2009.

Seattle – podnebí
Měsíc leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec Rok
Nejvyšší teplota [°C] 13 15 18 22 25 28 31 30 27 21 16 12 31
Průměrné maximum [°C] 8,4 9,9 12,1 14,7 18,2 21,1 24,3 24,6 21,4 15,4 10,5 7,6 15,7
Průměrná teplota [°C] 5,6 6,3 8,1 10,2 13,3 16,1 18,7 18,9 16,3 11,6 7,4 4,8 11,4
Průměrné minimum [°C] 2,7 2,7 4,1 5,7 8,5 11,1 13,1 13,3 11,2 7,7 4,4 2 7,2
Nejnižší teplota [°C] -3 -2 0 3 6 9 12 11 7 3 -1 -3 −3
Srážky [mm] 142 89 95 69 49 40 18 22 38 88 167 136 953
Zdroj: Srážky, průměrné minimum, průměrné maximum, průměrná teplota, Nejnižší a nejvyšší každoroční teplota.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Seattle vzkvétá díky službám, obchodu a počítačovému high-tech průmyslu a je průmyslovým centrem amerického severozápadu. Byla zde založena firma Boeing, vyrábějící letadla. V roce 2001 přesunul Boeing své sídlo do Chicaga.

V oblasti průměrného příjmu, jsou obyvatelé Seattlu z 522 zkoumaných oblastí ve státě Washington na 36. místě.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Město Seattle je považováno za rodiště hudebního a životního stylu grunge. Z tohoto města vzešly hvězdy jako Jimi Hendrix, Nirvana, Alice in Chains, Pearl Jam, Soundgarden či Mudhoney. Nalezneme zde rock'n'rollovou síň slávy.

Vzdělávání[editovat | editovat zdroj]

Vědci z univerzity Central Connecticut State University označili v roce 2005 Seattle za město s nejvzdělanějšími obyvateli v Americe. Průzkum Amerického úřadu pro sčítání lidu (US Census Bureau) navíc ukázal, že ze všech amerických velkoměst má Seattle nejvyšší procento vysokoškolsky vzdělaných lidí.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Safeco Field

Mezi nejvýznamnější sportovní teamy patřili Seattle SuperSonics, kteří do roku 2008 hráli NBA. V současnosti se v Seattlu hraje americký fotbal (NFL) – Seattle Seahawks, kteří v sezóně 2013 získali svůj první titul – Super Bowl XLVIII, a baseball (MLB) – Seattle Mariners. V roce 1990 hostilo město druhé Hry dobré vůle. Ve městě hraje fotbalový klub Seattle Sounders

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • V třetím díle Ságy Stmívání, Zatmění (Twilight Saga Eclipse), vystupuje Seattle jako město, kde vznikla armáda novorozených upírů.
  • Celý děj knihy V Žabím pyžamu od Toma Robbinse se odehrává v Seattlu.
  • Odehrává se zde film 50 Shades of Grey (50 odstínů šedi)

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cook S., Perry T., Ward G.: Západ USA. Rough Guides 2002, str. 344.
  2. Cook S., Perry T., Ward G.: Západ USA. Rough Guides 2002, str. 348 – 352.
  3. a b United States Census Bureau, sčítání z roku 2010 [online]. American FactFinder. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]