Central Link

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Central Link
Stát Spojené státy americké
Město Seattle
Datum otevření 18. července 2009
Technické informace
Typ linky linka rychlodrážní tramvaje
Počet stanic 13
Délka 25,1 km
Soupravy Kinki Sharyo Mitsui
Externí odkazy
OpenStreetMap mapová data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Central Link je linka rychlodrážní tramvaje mezi centrem města Seattle a mezinárodním letištěm Seattle-Tacoma International Airport. Jedná se o počáteční fázi systému Link Light Rail společnosti Sound Transit. V provozu je každý den, od pondělí do soboty od páté hodiny ranní do první hodiny ranní a v neděli mezi šestou hodinou ranní a půlnocí. Vlaky se skládají ze dvou vozů, které mají dohromady kapacitu 200 cestujících, z nichž 74 může sedět. Linka byla otevřena v červenci 2009 a původně měřila 22 kilometrů mezi Seattlem a městem Tukwila. V prosinci 2009 byla prodloužena o necelé tři kilometry na mezinárodní letiště.

Popis trasy[editovat | editovat zdroj]

Severní konec linky představuje stanice Westlake nedaleko křižovatky ulic Pine Street a 4th Avenue. Začátek linky se tedy nachází v tunelu Downtown Seattle Transit Tunnel, který sdílí s diesel-elektrickými hybridními autobusy. Central Link zastavuje na čtyřech z pěti stanic umístěných v tunelu (výjimkou je Convention Place) a poté, co jej opustí, zastavuje na zastávce International District / Chinatown. Poté linka následuje ulici SoDo Busway, na kterou vyjíždí z podzemí a na které má přednost na každé křižovatce. Na ulici zastavuje dvakrát než se zvedá, aby jako nadzemní dráha projela čtvrtí SoDo.

Potom linka vstupuje do dalšího tunelu, tentokrát pod čtvrtí Beacon Hill, kde obsluhuje stejnojmennou stanici. Po výjezdu z tunelu běží po malém mostě, na kterém se nachází stanice Mount Baker, po které se vrací na zem, konkrétně na silnici Washington State Route 900 a zastavuje na třech stanicích v oblasti známé jako Rainier Valley.

Po státní silnici pokračuje jako nadzemní dráha až do křižovatky s Washington State Route 518, kde zatáčí na západ a následuje právě tuto silnici. Tam zastavuje na zastávce Tukwila International Boulevard těsně před křižovatkou s Washington State Route 99 a poté pokračuje ve středním pásu North Airport Expressway až do jižního konce, kterým je stanice SeaTac / Airport, jenž se nachází severovýchodně od letištní garáže a západně od ulice International Boulevard.

Stanice[editovat | editovat zdroj]

Název stanice Rok otevření Město / městská čtvrť Umístění Nástupiště Poznámky
Konec linky, v budoucnu napojení na (University Link)
Downtown Seattle Transit Tunnel
Westlake station
Westlake station
Westlake 1989 Downtown Seattle pod křižovatkou 4th Avenue a Pine Street Boční Přestup na Seattle Center Monorail a South Lake Union Streetcar.
University Street station
University Street station
University Street 1989 Downtown Seattle pod křižovatkou 3rd Avenue a University Street Boční
Pioneer Square station
Pioneer Square station
Pioneer Square 1989 Pioneer Square, Seattle pod křižovatkou 3rd Avenue a Cherry Street Boční
Chinatown station
Chinatown station
International District / Chinatown 1989 International District / Chinatown, Seattle pod Union Station na křižovatce 5th Avenue South a South Jackson Street Boční
Budoucí napojení na (East Link)
Pozemní dráha
Stadium station
Stadium station
Stadium 2009 SoDo, Seattle křižovatka SoDo Busway a South Royal Brougham Way Uprostřed Obsluhuje stadiony Safeco Field a CenturyLink Field
SODO station
SODO station
SODO 2009 SoDo, Seattle křižovatka SoDo Busway a South Lander Street Boční
Tunel
Beacon Hill station Beacon Hill 2009 Beacon Hill, Seattle pod křižovatkou Beacon Avenue South a South Lander Street Uprostřed
Nadzemní dráha
Mount Baker station
Mount Baker station
Mount Baker 2009 Mount Baker, Seattle křižovatka Martin Luther King Jr. Way South a Rainier Avenue South Boční
Pozemní dráha (Martin Luther King Jr. Way)
Columbia City station
Columbia City station
Columbia City 2009 Columbia City, Seattle MLK Jr. Way South mezi křižovatkami se South Edmunds Street a South Alaska Street Boční
Othello station
Othello station
Othello 2009 New Holly, Seattle MLK Jr. Way South mezi křižovatkami se South Othello Street & South Myrtle Street Boční
Rainier Beach station
Rainier Beach station
Rainier Beach 2009 Rainier Valley, Seattle křižovatka MLK Jr. Way South a South Henderson Street Uprostřed
Nadzemní dráha
Tukwila station
Tukwila station
Tukwila International Boulevard 2009 Tukwila křižovatka Washington State Route 518 a Tukwila International Boulevard Boční parkoviště P+R s kapacitou 600 vozů
Seatac station
Seatac station
SeaTac / Airport 2009 SeaTac východně od letištní garáže Uprostřed Lávka pro pěší k hlavnímu terminálu Seattle-Tacoma International Airport a ke K+R centru na ulici International Boulevard
Konec linky, budoucí napojení na (South Link)

Doba cesty[editovat | editovat zdroj]

Tramvajím trvá ujet 25,1 kilometrů linky Central Link 36 minut. Doby cest mezi stanicemi se pak liší a pohybují se mezi dvěma a devíti minutami.

Šestatřicetiminutový čas, který zaznamenávají tramvaje Central Link, se nepříliš liší od zrušeného 32minutového autobusového spojení společnosti King County Metro spojujícího Convention Place a mezinárodní letiště. Ve prospěch tramvají hrají kratší intervaly a lepší přístup, jelikož tramvaje jezdí častěji a jsou v provozu každý den déle než bývalé autobusové spojení. Také mezi centrem Seattlu a letištěm zastavují na více stanicích. Tramvaje pak jezdí po svých vlastních trasách, a tak je neovlivní žádné dopravní zácpy. King County Metro autobusovou linku zrušila v únoru 2010 a ti cestující, kteří na ni nastoupili na dálničních zastávkách Kent, Des Moines nebo Star Lake a směřovali na sever, tedy od letiště, nyní musí pomocí autobusů Sound Transit cestovat na letiště, kde využívají přestupu na Central Link. Na druhou stranu společnost Sound Transit zajistila přímé spojení mezi městem Federal Way a centrem Seattlu, které sice nevyužívá tamního P+R, ale jeho doba cesty je o 26 minut kratší.

Počet cestujících[editovat | editovat zdroj]

Od července 2009, kdy byla linka otevřena a zaznamenávala 12 tisíc cestujících každý pracovní den, počet cestujících na lince především roste. V květnu 2010 už vyrostl na téměř 22 tisíc cestujících, k čemuž přispělo dokončení linky k letišti, zrušení autobusového spojení mezi Seattlem a letištěm a připojení autobusových linek k zastávkám tramvaje. Společnost Sound Transit měří počet cestujících v tramvajích senzory zabudovanými do dveří tramvají.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Japonská společnost Kinki Sharyo Mitsui byla zvolena k navržení a výrobě nízkopodlažních rychlodrážních tramvají a k poskytování další podpory a vybavení. 35 vozů rychlodrážních tramvají bylo doručeno mezi listopadem 2006 a zářím 2008; každý z nich je 29 metrů dlouhý, 2,7 m široký, má kapacitu 200 cestujících (z toho 74 sedících) a může cestovat v obou směrech. Z počátku jsou na trase k vidění dvouvozové vlaky, ale při zvýšení počtu cestujících budou tramvaje jezdit ve čtyřvozových soupravách. Před dokončením linky University Link však budou moci výt použity pouze tři vozy na každém vlaku kvůli délce kusých kolejí na severním konci linky. Tramvaje dosahují maximální rychlosti 105 kilometrů v hodině.

Od srpna 2010 bude doručeno 27 dalších vozů, každý měsíc jeden. Nyní je v plánu mít roku 2030 flotilu o 180 vozech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Central Link na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]