Youtuber

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Logo platformy YouTube

Youtuber je osoba, která na internetovém serveru YouTube nahrává videa, ale také dlouhodobě sleduje nahrávky ostatních. Pro významné youtubery s mnoha fanoušky je tato platforma díky příjmům z reklamy i živností.[1] Používá se pro ně i termín influenceři[2], vzhledem k tomu, že své fanoušky zasahují a ovlivňují i na jiných sociálních sítích jako je Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat a Pinterest.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

YouTubeři nejsou klasickými celospolečenskými celebritami, ale pro svou cílovou skupinu mívají větší signifikanci než celebrity z tradičních médií.[3] Je to proto, že se mohou prosadit jedině, když produkují vlastní obsah a pouze když vstupují do interakce s fanoušky. Pojítkem mezi celebritou a divákem je právě obsah, proto má vztah médium-divák i reálný obsahový základ, komunikace je více rovnostářská (oba sedí u počítače, youtuberem se může stát každý, pod video lze napsat komentář a u tradičních celebrit je vždy mezi nimi a spotřebitelem nějaký typ bariéry, která zakládá nerovnost). Vzniká kolem nich rozsáhlá komunita a je tak možné tvrdit, že se pomalu stávají tradičními celebritami.[4]

Jedním ze znaků youtubera je také autenticita. Youtubeři si u diváka získají důvěru tím, že ukážou i své špatné stránky, diváci pak poznávají své vlastní životy v těch jejich.[5]

Nejodebíranější youtuber na světě – PewDiePie

Největší podíl mezi youtubery mají mladí Američané,[6] rozrůstá se ale i počet youtuberů komunikujících jiným jazykem.

Často je identita youtuberů neznámá, protože využívají pseudonym.[6]

Nejvíce youtubery sledují teenagerové, kteří je preferují před tradičními celebritami.[5]

Vystupování v realitě[editovat | editovat zdroj]

Youtubeři vystupují na vlastních festivalech jako je americký Vidcon, nebo český Utubering a 4Fans.[7] Pro náhodnější setkání s fanoušky dělají tzv. meetup. Podle úrovně tvorby a počtu fanoušků získávají ocenění v soutěžích Bloger Roku či Utubering Awards. Mívají agentury, které je zastupují, například GetBoost či Tubrr.[8][9] Zúčastňují se také společenských akcí, jako například Zlatý Slavík.[10]

Vydělávání peněz[editovat | editovat zdroj]

Úspěšní Youtubeři, kteří mají dostatek zhlédnutí, mohou na svých videích vydělávat. V nastavení svého kanálu zapnou reklamy ve svých videích.[11] Každé zhlédnutí těchto reklam přináší peníze. Youtubeři v Česku si za zhlédnutí vydělají méně peněz, než například ve Spojených státech. Společnost TubeMogul ve své studii v roce 2010 zjistila, že v roce 2009 jen asi 10 youtuberů vydělalo více než 100 tisíc dolarů.[12]

Youtubeři se používají kvůli své široké, především mladé komunitě také v marketingu. Ti jim za peníze dělají reklamy na různé produkty či služby, někdy je reklama skrytá,[13] nebo jde o product placement. Začínají s nimi spolupracovat také orgány státní správy, které chtějí komunikovat s mladou generací (např. vzdělávání, propagace určitých myšlenek a doporučení jako nebezpečí řízení po požití alkoholu, atd.). V České republice první spolupráci s YouTubery v této oblasti navázala Rada vlády pro udržitelný rozvoj, která spolupracovala s Martinem Rotou při komunikaci Cílů udržitelného rozvoje.[14] Jeho video mělo během několika hodin více zhlédnutí než Obamova řeč na podobné téma v OSN.[15] Za pět videí od DeniseTV, další dvě od Carrie Kirsten a ještě 14 příspěvků na sociálních sítích této dvojice youtuberů zaplatila agentura Czech Tourism 241 tisíc korun.[16]

Někteří youtubeři si nechávají vyrábět také merchandising, jejich loga, tváře a další se otiskují na různé předměty jako trička, kosmetika a další oblečení.

Dělení youtuberů[editovat | editovat zdroj]

Youtubery můžeme dělit podle typů a žánrů jejich videí například na:[17]

 • Video blogger (zkráceně vlogger) vytváří a publikuje videa na různá témata. Glosuje a paroduje různé události a videa jiných.[zdroj?]
 • Tvůrce let's playů (zvaný let's player) komentuje a přidává své poznámky a hlášky k hraní počítačových her. Mezi nimi uživatel s přezdívkou PewDiePie[18] má okolo 50,9 milionů odběratelů (20. prosince 2016). Pro tento typ youtuberů byla vyčleněna platforma YouTube Gaming, která kromě videí podporuje živé vysílání herního obsahu.
 • Beauty youtuberky jsou většinou ženského pohlaví, točí videa s líčením a kosmetikou.[zdroj?] Natáčí například hauly, kde zkouší a ukazují nakoupené zboží. Mezi další typické video beauty youtuberek patří DIY (do it yourself), kde vlastnoručně vyrábí různé výrobky.[19]
 • Pranksters jsou uživatelé natáčející tzv. „pranky“, t. j. videa, ve kterých zkouší vtipným způsobem nějak nachytat ostatní osoby, anebo provádějí různé sociální experimenty.[zdroj?]
 • Stand-up comedy, např. FattyPillow je youtuber, který natáčí videa přes livestream a baví lidi online, hraje hry, povídá příběhy ze svého života (většinou vtipné) a nahrává je na svůj YouTube kanál.

Čeští a slovenští youtubeři[editovat | editovat zdroj]

Média často vytvářejí výběry nejlepších youtuberů. Tak např. časopis ABC vybral v červnu 2014 následujících pět československých youtuberů: vlogger GoGoManTV (podle ABC „jednoznačně nejúspěšnější československý youtuber“), MadBros, let's player PedrosGame, Vidrail a Ňákej McCitron.[20] Časopis Čilichili vybral šest youtuberů, kteří se už po několik let drží na špici světové sledovanosti.[4] Mezi známé youtubery patří i NejFake, který se zabývá natáčením vlogů, vytvářením vyprávěných příběhů s jednoduchou grafikou a natáčením songů. První video zveřejnil na Stream.cz 14. července roku 2008, o šest let později měl na YouTube více jak 300 000 odběratelů.[21][22][23][24]

Časopis Forbes zveřejnil v roce 2015 žebříček nejvlivnějších Čechů na sociálních sítích, v kterém se umístilo také několik youtuberů a youtuberek.[25] Třetí místo obsadili ViralBrothers, páté Jirka Král, osmé Teri Blitzen a deváté místo Hoggy, youtubeři byli i na dalších příčkách žebříčku.

V Česku se každoročně děje několik youtuberských festivalů a akcí. Mezi ně řadíme například Cinetube, 4Fans či Utubering.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. TURČEKOVÁ, Šárka. Fenomén Youtube. Je možné se tím uživit?. ČtiDoma.cz. 2016-03-24. Dostupné online [cit. 2016-12-01].  
 2. https://www.vitalsmarts.com/influencer/
 3. http://ceskapozice.lidovky.cz/vize-youtube-televize-pro-mlade-daj-/tema.aspx?c=A141015_225825_pozice-tema_kasa
 4. a b HOLUBEC, Jiří. Držáci z Youtube. Čilichili [online]. únor 2014. Dostupné online.  
 5. a b SEDLÁČEK, Jakub. Jakub Sedláček: Youtuber je nám mnohem podobnější než jakákoliv jiná celebrita [online]. student.e15.cz, 2017-03-14, [cit. 2017-04-28]. Dostupné online.  
 6. a b SVOBODOVÁ, Markéta. Fenomén YouTube: YouTubeři. FFakt [online]. 2011-11-07. Dostupné online.  
 7. http://www.utubering.cz/
 8. http://www.mediar.cz/tema/get-boost/
 9. VANĚK, Vladan. David Růžička z Get Boost: YouTube už není jen hračka pro děti. Marketing & Media. 2015-09-16. Dostupné online [cit. 2017-05-19]. (cs-CZ) 
 10. http://www.ceskyslavikmattoni.cz/
 11. Jak vydělat peníze na Youtube. Je to jednodušší, než si myslíte - StudentMag. studentmag.topzine.cz [online].  [cit. 2017-05-19]. Dostupné online.  (cs-CZ) 
 12. WEI, Will. Meet The YouTube Stars Making $100,000 Plus Per Year. Business Insider [online]. 2010-08-19. Dostupné online.  (anglicky) 
 13. Kolik vydělají čeští youtubeři? První z nich překonali milionovou hranici. iDNES.cz [online]. 2017-05-16 [cit. 2017-05-19]. Dostupné online.  
 14. https://www.youtube.com/watch?v=WNXQYe7Hbns
 15. https://www.youtube.com/watch?v=kASP2HgXP4U
 16. Youtubery si najímají i státní firmy. Výsledky jsou skvělé, pochvalují si. iDNES.cz [online]. 2017-05-18 [cit. 2017-05-19]. Dostupné online.  
 17. 3×3 YouTubeři, které bys měla znát. Kámoška.cz [online]. 2013-11-30. Dostupné online.  
 18. DOBROVSKÝ, Pavel. Youtubeři: Filmaři internetového věku. ABC [online]. 2014-07-16. Dostupné online.  
 19. KVÍZ: Mluvíte youtubersky? Ověřte si, že rozumíte slovům z YouTube. iDNES.cz [online]. 2017-05-27 [cit. 2017-05-27]. Dostupné online.  
 20. 5 nejzajímavějších československých youtuberů. ABC [online]. 2014-06-10. Dostupné online.  
 21. Fenomén NejFake. TV VONA [online]. 2014-08-01. Dostupné online.  
 22. Poznejte naší YouTube scénu! - NejFake. Grunex [online]. 2014-08-16. Dostupné online.  
 23. VIDEO Máme z vás prd, vzkazuje politikům tajemný muž. A lidé koukají. Parlamentní listy [online]. 2013-07-24. Dostupné online.  
 24. Článek: Tajemný NejFake – filosof okořeněný sarkasmem. Jednoduše Gomi [online]. 2013-04-03. Dostupné online.  
 25. 77 nejvlivnějších Čechů na sociálních sítích

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]