Streaming

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Streaming (z anglického streamproud) je technologie kontinuálního přenosu audiovizuálního materiálu mezi zdrojem a koncovým uživatelem. V současné době se streamingu využívá především pro přenášení audiovizuálního materiálu po internetu (webcasting). Webcasting může probíhat v reálném čase (internetová televize nebo rádio), nebo systémem Video on demand (např. YouTube). Pro streamování videa více uživatelům zároveň musí mít provozovatel k dispozici kromě obsahu také ještě streamovací server, který zajišťuje komunikaci s cílovými počítači a plynulé vysílání dat.

Kvalita videa[editovat | editovat zdroj]

Na přenos audiovizuálního materiálu po internetu je třeba kodeků na zmenšení objemu dat. Ke streamingu se nejvíce využívá flashových kodeků, MPEG-4, Windows Media, Real Time a QuickTime. I tak je přenos záznamu v televizním rozlišení (720×576) velmi náročný. Proto byl nejvíce rozšířený streaming v rozlišení 320×240 bodů při datovém toku 256–512 Kbps. Dnes se, ale můžeme zcela běžně setkat s extrémy jeko je streamování ve 4K, které nabízí například populární služby YouTube nebo Netflix

Kvalita audia[editovat | editovat zdroj]

Ke streamingu audia se využívá především kodeků Windows Media Audio (WMA), MP3, OGG, AAC+ v datových tocích obvykle od 16-256 kbps. Audio může být streamováno jako single bitrate, což je jeden konstantní datový tok nebo multibitrate, což je více konstantních datových toků přenášených dohromady v jednom datovém toku mezi kodérem streamu a serverem. Přehrávač přehrávající multibitrate stream ze serveru dokáže potom automaticky měnit kvalitu zvuku v případě zhoršení/zlepšení kvality internetového připojení posluchače.

Streamovací servery[editovat | editovat zdroj]

Ve světě jsou nejznámějšími servery využívající streaming YouTube, Vimeo, Twitch.tv, Netflix, TEDtalks; v Česku České televize, idnes.cz, Odhaleni.cz, Stream.cz, Play.cz, Alltv.cz, TYVi.cz, playtvak.cz, you.bo a videacesky.cz .

Pseudostreaming[editovat | editovat zdroj]

Protože streamování je ze strany provozovatele streamovacího serveru finančně i technologicky náročné, byla vyvinuta jednodušší alternativa pro streamování audiovizuálního záznamu, která se nazývá pseudostreaming. Pseudostreaming simuluje chování skutečného streamingu, a to zejména na straně serveru. Svými možnostmi a schopnostmi se zdaleka nevyrovná skutečnému streamingu. Cílem použití pseudostreamingu je obvykle dosáhnout s přijatelnými náklady a standardními softwarovými technologiemi, schopnost v přehrávači záznamu na straně klienta, přecházet v časové ose audiovizuálního záznamu na jakoukoliv pozici bez toho, že by uživatel musel čekat na načtení dat celého záznamu.