Streaming

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek pojednává o internetové technologii zvané streaming, o jejím použití. Možná hledáte: samotný ten počítačový pojem datový proud.

Streaming (z anglického streamproud) je technologie kontinuálního přenosu audiovizuálního materiálu mezi zdrojem a koncovým uživatelem. V současné době se streamingu využívá především pro přenášení audiovizuálního materiálu po internetu (webcasting). Webcasting může probíhat v reálném čase (internetová televize nebo rádio), nebo systémem Video on demand (např. YouTube). Pro streamování videa více uživatelům zároveň musí mít provozovatel k dispozici kromě obsahu také ještě streamovací server, který zajišťuje komunikaci s cílovými počítači a plynulé vysílání dat.

Kvalita videa[editovat | editovat zdroj]

Na přenos audiovizuálního materiálu po internetu je třeba kodeků na zmenšení objemu dat. Ke streamingu se nejvíce využívá flashových kodeků, MPEG-4, Windows Media, Real Time a QuickTime. I tak je přenos záznamu v televizním rozlišení (720×576) velmi náročný. Proto byl nejvíce rozšířený streaming v rozlišení 320×240 bodů při datovém toku 256–512 kbit/s. Dnes se, ale můžeme zcela běžně setkat s extrémy jako je streamování ve 4K, které nabízí například populární služby YouTube nebo Netflix

Kvalita audia[editovat | editovat zdroj]

Ke streamingu audia se využívá především kodeků Windows Media Audio (WMA), MP3, OGG, AAC+ v datových tocích obvykle od 16-256 kbit/s. Audio může být streamováno jako single bitrate, což je jeden konstantní datový tok nebo multibitrate, což je více konstantních datových toků přenášených dohromady v jednom datovém toku mezi kodérem streamu a serverem. Přehrávač přehrávající multibitrate stream ze serveru dokáže potom automaticky měnit kvalitu zvuku v případě zhoršení/zlepšení kvality internetového připojení posluchače.

Streamovací servery[editovat | editovat zdroj]

Ve světě jsou nejznámějšími servery využívající streaming YouTube, Vimeo, Twitch.tv, Netflix, TEDtalks. V Česku pak původní platformy videa na vyžádání Aerovod, Dafilms nebo OBBOD.

V Česku poskytují streaming veřejně dostupné televize: iVysílání (ČT), Voyo (Nova), Prima PLAY, Óčko. Vlastní program nabízí např. i služby Stream.cz, Playtvak.cz, Playo.tv nebo Tyvi.cz. Rozhlasový streaming poskytují např. weby Play.cz nebo ABradio.cz.