Adobe Flash

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Adobe Flash Player
Adobe Flash Professional CS4 icon.png
Vývojář Adobe Systems (dříve Macromedia)
Aktuální verze 32.0.0.414 (11. srpna 2020)
Operační systém Windows, Mac OS X, Linux
Vyvíjeno v ActionScript
Typ softwaru Interaktivní tvorba webu, vektorová grafika, programování v ActionScript
Licence komerční
Web http://www.adobe.com/flash
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adobe Flash je zastaralá multimediální softwarová platforma, která se používá k produkci animací, bohatých internetových aplikací, desktopových aplikací, mobilních aplikací, mobilních her a videopřehrávačů webového prohlížeče. Flash zobrazuje text, vektorová grafika a rastrovou grafiku a poskytuje animace, videohry a aplikace. Umožňuje streamování zvuku a videa a dokáže zachytit vstup myši, klávesnice, mikrofonu a kamery. Související vývojová platforma Adobe AIR je nadále podporována.[1]

Umělci mohou vytvářet grafiku a animace Flash pomocí programu Adobe Animate (dříve známý jako Adobe Flash Professional). Vývojáři softwaru mohou vytvářet aplikace a videohry pomocí Adobe Flash Builder, FlashDevelop, Flash Catalyst nebo jakéhokoli textového editoru, pokud se používají s Apache Flex SDK.

Koncoví uživatelé mohou prohlížet obsah Flash prostřednictvím Flash Player (pro webové prohlížeče), AIR (pro stolní nebo mobilní aplikace) nebo přehrávačů třetích stran, jako je Scaleform (pro videohry). Program Adobe Flash Player (podporovaný v systémech Microsoft Windows, MacOS a Linux) umožňuje koncovým uživatelům prohlížet obsah Flash pomocí webových prohlížečů. Adobe Flash Lite povolil prohlížení obsahu Flash na starších smartphonech, ale byl ukončen a nahrazen Adobe AIR.

Programovací jazyk ActionScript umožňuje vývoj interaktivních animací, videoher, webových aplikací, desktopových aplikací a mobilních aplikací. Programátoři mohou implementovat software Flash pomocí IDE, jako je Adobe Animate, Adobe Flash Builder, Adobe Director, FlashDevelop a Powerflasher FDT. Adobe AIR umožňuje vyvíjet plně funkční stolní a mobilní aplikace pomocí Flash a publikovat pro Windows, MacOS, Android, iOS, Xbox One, PlayStation 4, Wii U a Nintendo Switch.

Přestože byl Flash dříve dominantní platformou pro online multimediální obsah, pomalu se opouští, protože Adobe upřednostňuje přechod na HTML5, Unity nebo jiné platformy. Flash Player byl ukončen a má oficiální konec životnosti 31. prosince 2020.[2] Adobe však bude i nadále vyvíjet Adobe Animate, který se zaměří na podporu webových standardů, jako je HTML5, místo zastaralého formátu Flash.[3][4]

Alternativní přehrávače[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Creative Cloud pricing and membership plans | Adobe Creative Cloud. www.adobe.com [online]. [cit. 2017-07-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Opinion: When Chrome, YouTube and Firefox drop it like it's hot, Flash is a dead plugin walking. Phys.org. Dostupné online [cit. 2017-07-28]. 
  3. ČÍŽEK, Jakub. A je to tady: Legendární Flash Player končí. Z webu definitivně zmizí v roce 2020. Živě.cz. Dostupné online [cit. 2017-07-28]. 
  4. DOTEKOMÁNIE.CZ. Poslední tečka pro Flash, Google tento obsah již nezajímá [aktualizováno]. Dotekomanie.cz [online]. 2019-10-30 [cit. 2019-11-23]. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Česká fóra o Flashi:

Ostatní fóra o Flashi (anglicky):