Adobe Flash

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Adobe Flash Player
Logo
Adobe Flash Player v11 icon.png
Vývojář Adobe Systems (dříve Macromedia)
Aktuální verze 32.0.0.363 (14. dubna 2020)
Operační systém Windows, Mac OS X, Linux
Vyvíjeno v C++
Typ softwaru Interaktivní tvorba webu, vektorová grafika, programování v ActionScript
Licence komerční
Web http://www.adobe.com/flash
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Flash je grafický vektorový program, momentálně ve vlastnictví společnosti Adobe (dříve Macromedia). Používá se především pro tvorbu (převážně internetových) interaktivních animací, prezentací a her. Rozšíření Flashe na internetu pomohla malá velikost výsledných souborů, protože se uchovávají ve vektorovém formátu, a proto ve většině případů vytlačily flashové bannery ty klasické, dříve používané ve formátu GIF.

Flash má také vlastní implementovaný programovací jazyk ActionScript, který slouží k rozvinutí všech možností interaktivní animace a vývoji robustních aplikací, v aktuálních verzích je ActionScript poměrně vyspělý objektově orientovaný programovací jazyk.

Adobe Flash Professional CS4 umožňuje na rozdíl od předešlých verzí také podporu formátu H.264. Vývojové prostředí nabízí mnoho pokročilejších funkcí pro práci s animacemi a integrace se softwarem Adobe.[1]

Flash exportuje soubory do dvou základních formátů:

  • .swf – v tomto formátu má soubor malou velikost, může být přehrávaný ve webovém prohlížeči, ale k jeho běhu je nutný přehrávač – Adobe Flash Player, který je volně ke stažení na stránkách společnosti.
  • .exe – formát určený pro spouštění ve Windows (není nutný další přehrávač), soubor má větší velikost. Říká se mu také projektor, jelikož má tento soubor v sobě implementovaný FlashPlayer.

Vedle flashových banerů je největší použití flashe u her a u animací. Flash hry a animace jsou velmi populární mezi návštěvníky internetu. Výhodou takových her je malá velikost souboru a možnost hraní přímo v okně prohlížeče, bez nutnosti stahování. Existuje velké množství her a jejich variant. V mnoha případech jsou flashové hry používány jako forma reklamy výrobku, firmy nebo například filmu.

Plugin je však pro bezpečnostní rizika vytlačován a je postupně nahrazován HTML5.[2] Z toho důvodu se Adobe rozhodla ukončit vývoj (včetně vydávání bezpečnostních záplat) Flash Playeru v roce 2020 a většina prohlížečů již teď omezuje jeho využití.[3][4]

Alternativní přehrávače[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Creative Cloud pricing and membership plans | Adobe Creative Cloud. www.adobe.com [online]. [cit. 2017-07-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Opinion: When Chrome, YouTube and Firefox drop it like it's hot, Flash is a dead plugin walking. Phys.org. Dostupné online [cit. 2017-07-28]. 
  3. ČÍŽEK, Jakub. A je to tady: Legendární Flash Player končí. Z webu definitivně zmizí v roce 2020. Živě.cz. Dostupné online [cit. 2017-07-28]. 
  4. DOTEKOMÁNIE.CZ. Poslední tečka pro Flash, Google tento obsah již nezajímá [aktualizováno]. Dotekomanie.cz [online]. 2019-10-30 [cit. 2019-11-23]. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Česká fóra o Flashi:

Ostatní fóra o Flashi (anglicky):