MP3

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o kompresním formátu. O přehrávači pojednává článek MP3 přehrávač.
MPEG Audio Layer III
Přípona souboru.mp3
Typ internetového médiaaudio/mpeg, audio/MPA, audio/mpa-robust
TvůrceMoving Picture Experts Group
První verze1993
Standard(y)ISO/IEC 11172-3, ISO/IEC 13818-3
Otevřený formátano
MP3 Logo
Orientační rozdíl velikostí souborů wav a mp3 se stejnou délkou (skutečný rozdíl závisí na datovém toku mp3)

MP3 (MPEG-1 nebo MPEG-2 Audio Layer III) je ztrátový formát kódování audia, založený na kompresním algoritmu definovaném skupinou MPEG (Motion Picture Experts Group). Při zachování poměrně vysoké kvality umožňuje zmenšit velikost hudebních souborů v CD kvalitě přibližně na desetinu, u mluveného slova však dává výrazně horší výsledky.

Formát MP3 se stal oblíbeným při uchovávání a přehrávání hudby na počítačích, vyrábějí se stolní a přenosné přehrávače tohoto formátu.

O vývoj formátu MP3 se zasloužil německý vědec Karlheinz Brandenburg, ředitel pobočky Fraunhoferova ústavu pro mediální komunikaci v Ilmenau, a jeho vědecký tým.

MP3 se snaží odstranit redundanci zvukového signálu na základě psychoakustického modelu. Tedy ze vstupního signálu se odeberou informace, jež člověk neslyší, nebo si je neuvědomuje. Využívá se principů časového a frekvenčního maskování. Komprese zvuku podle standardu MPEG-1 obsahuje 3 vrstvy, jež se liší kvalitou a obtížností implementace.

Slabiny[editovat | editovat zdroj]

Při kompresi mluveného slova jsou výsledky výrazně horší. Popsané maskování a potlačování tónů způsobuje, že u mluveného slova může být ve slově potlačena počáteční nebo koncová slabika. Mohou být také zkracovány pauzy mezi jednotlivými slovy. To působí u mluveného slova značně rušivě. Pro kompresi hlasu jsou vhodné jiné metody např. AMR, G.729, Vorbis, Speex nebo Opus.

Výsledná kvalita závisí nejvíce na zvoleném datovém toku, znatelně ji ovlivňují i ostatní parametry volitelné při kompresi.

MP3 a Internet[editovat | editovat zdroj]

Přenosný přehrávač na MP3 soubory

Díky svým vlastnostem se formát MP3 stal velice populárním nástrojem k šíření hudby i mluveného slova na internetu (viz sdílení aplikací Napster od roku 1999). Mnoho umělců publikuje svoji tvorbu mimo využití klasických distribučních kanálů také pomocí svých www stránek. Toto platí zejména pro začínající autory, kteří si nemohou dovolit využít jiný druh distribuce. V souvislosti s tímto trendem vznikla řada specializovaných MP3 vyhledávačů, které indexují obsah internetových stránek přičemž se zaměřují pouze na formát MP3.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]