Apple Lossless

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Apple Lossless
Logo
VývojářApple
První vydání28. dubna 2004
Typ softwaruformát souboru, audio codec a lossless audio coding format
Licencelicence Apache
Webalac.macosforge.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Apple Lossless (také známý jako Apple Lossless Encoder, ALE případně Apple Lossless Audio Codec, ALAC) je formát kódování audia, vyvinutý společností Apple pro bezztrátovou kompresi hudby.

Pro ukládaní hudby kódované pomocí Apple Lossless je použit kontejner MP4; soubory mají příponu .m4a. Apple Lossless není založen na AAC, ale používá lineární predikci podobně jako ostatní bezztrátové audio kodeky, například FLAC a Shorten. Není použitá žádná metoda DRM, ale díky povaze kontejneru je možné DRM aplikovat na ALAC stejně jako u ostatních souborů využívajících QuickTime kontejnery.

Apple tvrdí, že audio soubory komprimované pomocí ALAC budou potřebovat přibližně polovinu velikosti nekomprimovaných dat. Testy bylo zjištěno, že soubory průměrně dosahují 40–60 % původní velikosti, podobně jako ostatní bezztrátové formáty. Avšak na rozdíl od ostatních formátů není Apple Lossless náročný na dekompresi a je tak použitelný i v přístrojích s omezeným zdrojem energie jako například iPod.

Apple Lossless byl představen 28. dubna 2004 jako součást QuickTime verze 6.5.1, je tudíž použitelný v iTunes verze 4.5. Kodek je také používaný v AirPort Express.

David Hammerton a Cody Brocious analyzovali a dekódovali tento formát bez jakékoli dokumentace. 5. března 2005 Hammerton publikoval jednoduchý open source dekodér, napsaný v programovacím jazyku C. Kodér a dekodér tohoto formátu byly uvolněny 27. října 2011 pod open-source licencí Apache verze 2.0.

Ve starších přehrávačích společnosti Apple lze tento formát přehrát s firmwarem Rockbox, který je poskytován zdarma.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Další srovnatelné bezztrátové audio kodeky:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]