Přípona souboru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Přípona souboru nebo správněji přípona názvu souboru (angl. file name extension) je část názvu souboru, zpravidla oddělená tečkou (.) od vlastního názvu souboru. Přípona názvu souboru má zpravidla délku 1 až 4 znaky. Její význam je v určení typu a obsahu souboru (viz formát souboru).

Ve starších typech souborových systémů byla přípona pevnou součástí názvu souboru a formát názvu souboru se udával ve tvaru N+M kde N je max. počet znaků v názvu souboru a M je počet znaků přípony. Např. v operačním systému MS-DOS má souborový systém FAT počet znaků v názvu souborů 8+3.

V modernějších typech souborových systémů již většinou není přípona samostatnou součástí názvu souboru, ale je přímou součástí názvu souboru, tj. není omezena její délka a název souboru může obsahovat i více oddělovacích znaků přípony.

V některých operačních systémech (například ve Windows) pomocí přípony souboru rozpozná příslušný systémový proces automaticky, o jaký typ souboru se jedná. Pomocí asociovaného programu k příponě souboru vyvolá operační systém příslušný program, kterým lze soubor spustit jako program (ve Windows přípona EXE a COM), prohlížet soubor nebo jej editovat, případně provádět jiné definované akce.

Příklady přípon[editovat | editovat zdroj]

txt 
jednoduchý textový dokument
doc, docx 
textový dokument aplikace Microsoft Word
pdf 
dokument programu Adobe Acrobat
png, gif, jpg 
komprimované bitmapové obrázky
bmp 
nekomprimované bitmapové obrázky
mp3, ogg, wma 
komprimované zvukové soubory
wav 
nekomprimovaný zvukový soubor
js 
skript v jazyce JavaScript
php 
skript v jazyce PHP
zip, rar, arj 
komprimované archivy souborů
exe 
spustitelný binární soubor (v DOSu nebo Windows)
lnk 
zástupce aplikace (ve Windows)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]