Přípona souboru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Přípona souboru nebo správněji přípona názvu souboru (angl. file name extension) je část názvu souboru, zpravidla oddělená tečkou (.) od vlastního názvu souboru. Přípona názvu souboru má zpravidla délku 1 až 4 znaky. Její význam je v určení typu a obsahu souboru (viz formát souboru).

Ve starších typech souborových systémů byla přípona pevnou součástí názvu souboru a formát názvu souboru se udával ve tvaru N+M kde N je max. počet znaků v názvu souboru a M je počet znaků přípony. Např. v operačním systému MS-DOS má souborový systém FAT počet znaků v názvu souborů 8+3.

V modernějších typech souborových systémů již většinou není přípona samostatnou součástí názvu souboru, ale je přímou součástí názvu souboru, tj. není omezena její délka a název souboru může obsahovat i více oddělovacích znaků přípony.

V některých operačních systémech (například ve Windows) pomocí přípony souboru rozpozná příslušný systémový proces automaticky, o jaký typ souboru se jedná. Pomocí asociovaného programu k příponě souboru vyvolá operační systém příslušný program, kterým lze soubor spustit jako program (ve Windows přípona EXE a COM), prohlížet soubor nebo jej editovat, případně provádět jiné definované akce.

Příklady přípon[1][editovat | editovat zdroj]

txt 
Txt se používá pro vytváření jednoduchých textových dokumentů. Txt soubory se používají také pro generování reportů a protokolů programů.
doc, docx 
Jedná se o textové dokumenty aplikace Microsoft Word, která nabízí širokou nabídku psacích nástrojů. Přípona docx je výchozím formátem pro verze MS Word 2007, 2010 a 2013. Docx používají kompresi ZIP pro nižší velikost souboru.
pdf 
Soubory s pdf (zkratka pro Portable Document Format) jsou spojené především s programem Adobe Acrobat. Soubory reprezentují především dvourozměrný dokument. S příchodem programu Acrobat 3D PDF zobrazuje i trojrozměrné dokumenty.
png, gif, jpg, bmp 
PNG (Portable Network Graphics) je bitmapový grafický formát, který používá kompresi obrazu. Je velmi podobný souboru s příponou .gif. Bezztrátový formát PNG nabízí 16,7 milionů barev, index barvy, stupeň šedi a průhlednost. GIF soubor (Graphics Interchange Format) je standardní bitmapový grafický formát, který nabízí 240 úrovní barev. JPG je spojován s formátem JPEG. Používá ztrátovou kompresi, která výrazně sníží jak velikost obrázku, tak také jeho kvalitu. Podporuje 16,7 milionů barev. BMP soubory jsou nekomprimované bitmapové obrázky.
mp3, ogg, wma 
MP3 je komprimovaný zvukový soubory je nejpoužívanějším formátem pro ukládání hudby. Je podporován mnoha softwary jak na počítačích a multimediálních přehrávačích tak i na smartphonech či tabletech. OGG se také řadí mezi komprimované soubory. Oproti jiným formátů se jedná o otevřený zvukový soubor.
wav 
Nekomprimovaný zvukový soubor WAV je jeden z nejběžněji využívaných audio souborů. WAV je pouze kontejner pro zvukový obsah. Zvukový obsah je komprimován řadů kodeků a uložen v souboru wav, který lze přehrát například v programu Windows Media player.
js 
Tyto soubory obsahují skript v jazyce JavaScript. Především se používá pro skriptování webových stránek.
php 
Přípona php se používá pro soubor, který je napsaný v jazyce PHP. PHP Hypertext Preprocessor se používá pro vývoj webových stránek s dynamickým obsahem a integrací s databázemi.
zip, rar, arj 
Jedná se o komprimované archivy souborů. Zip soubor je výchozím formátem pro WinZip archivátor. Rychle zazipuje a rozbalí soubory. Komprimovaný archiv zip může být vytvořen různými programy. RAR souborje výchozím souborem WinRAR archivátoru. Soubory mohou být komprimovány v jednom souboru nebo i ve více. V programu WinRAR můžete velký archiv rozdělit do několika měnších souborů neboli svazků. Archiv je možné ochránit heslem. ARJ soubor se využívá v programu ARJ Archiver pro vytváření komprimovaných archivů souborů. ARJ (Archived by Robert Jung) je spolehlivý a rychlý, nabízí správu verzí souborů a maximální ochranu dat.
exe 
Exe je spustitelný binární soubor, který se používá už od éry DOSu. Slouží ke spuštění programů. Tyto soubory mohou být v 16-bitové, 32-bitové i 64-bitové verzi.
lnk 
LNK soubor je používá pro zástupce programů, soubor nebo adresářů ve Windows. Odkazuje na soubory, které se nacházejí v jiné složce.:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. File-extensions.org [online]. File-extensions.org, [cit. 2016-03-09]. Dostupné online.