Windows 95

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Windows 95
Tlačítko „Start“ se objevilo poprvé ve Windows 95.
Tlačítko „Start“ se objevilo poprvé ve Windows 95.
WebWindows 95 (česky)
VyvíjíMicrosoft
Rodina OSWindows 9x
Druhuzavřený vývoj
Aktuální verzeOEM Service Release 2.5 / 1997
Typ jádramonolitické
LicenceMicrosoft EULA
Stavbez podpory
Podpora do31. prosince 2001

Windows 95 (pracovní název Chicago) je smíšený 16bitový/32bitový grafický operační systém uvedený na trh 24. srpna 1995 společností Microsoft Corporation a je přímým následníkem dříve oddělených produktů firmy Microsoft MS-DOS a Windows.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Windows 95

Podobně jako předchozí verze je Windows 95 stále nadstavba operačního systému MS-DOS. Jeho upravená verze, která obsahuje modifikace pro lepší integraci s prostředím Windows, je ovšem již součástí balení a instaluje se současně se zbytkem systému Windows. Původní verze Windows 95 obsahuje MS-DOS 7.0, ale pozdější revize jej aktualizovaly na verzi 7.1, která přidala podporu FAT32. Ačkoliv je MS-DOS nezbytnou součástí Windows 95, sám o sobě je potřeba pouze k zavedení jádra a ovladačů Windows a pro zajištění kompatibility. Tato skutečnost vedla k soudnímu sporu s vývojáři konkurenčního systému DR-DOS, kteří tuto integraci považovali za protisoutěžní praktiku.

Windows 95 staví na technologii rozšířeného režimu z Windows 3.0 a Windows 3.1x, jehož klíčovou komponentou je 32bitový monitor virtuálních strojů (VMM32) využívající režim virtuální 8086 procesoru Intel 80386, což umožňuje běh 16bitových programů v jinak 32bitovém chráněném módu. Hlavním rozdílem oproti předešlým verzím je podpora 32bitových uživatelských aplikací, avšak jednodušší programy šlo spustit i v Windows 3.1 za použití zvlášť dostupného doplňku Win32s.

Tato verze uvedla zbrusu nové uživatelské prostředí založené na metafoře plochy stolu, které zahrnuje plochu s ikonami, hlavní panel, nabídku Start a průzkumník souborů. Rozhraní prošlo během vývoje rozsáhlým testováním použitelnosti, jehož cílem bylo dosáhnout co nejintuitivějšího prostředí pro nové i zkušenější uživatele. Obměnou prošel i vzhled ovládacích prvků, které jsou po vzoru systému NeXTSTEP ve 3D stylu. S menšími úpravami se toto rozhraní dochovalo do dnešních verzí systému Windows.

Mezi nové technologie ve Windows 95 patří podpora dlouhých jmen souborů, které doplňovaly starší jména kompatibilní se systémem MS-DOS ve formátu 8.3 (8 znaků pro jméno a 3 znaky pro příponu). Tato verze také přidala podporu technologie Plug and Play pro automatickou konfiguraci zařízení, která si ovšem kvůli své nespolehlivosti vysloužila přezdívku Plug and Pray (připoj a modli se).

Dlouhé názvy souborů[editovat | editovat zdroj]

Pro dlouhé názvy souborů je nutný 32bitový přístup k souborům. Windows 95 využívá rozšíření VFAT pro FAT12 a FAT16. Je k dispozici jak pro programy pro Windows, tak i pro DOS, nicméně ty pro jeho využití musely být upraveny. Programy vydané před tímto rozšířením dlouhé názvy zobrazit nemohou.

Prostředí[editovat | editovat zdroj]

S příchodem Windows 95 se objevuje tlačítko „Start“, Správce úloh, Hlavní panel (taskbar) a Plocha, tyto prvky byly zachovány i v pozdějších verzích.

Internet Explorer[editovat | editovat zdroj]

Verze Internet Explorer 1.0 byla distribuována v samostatném rozšíření Microsoft Plus!, které nicméně nedosáhlo takové popularity jako samotný systém.

S pozdějšími verzemi Windows 95 (OSR 2, OSR 2.1, OSR 2.5) byl také dodáván Internet Explorer (IE 3, poté IE 4). Nebyl však úzce integrován do systému jako v následujících Windows 98. Krom této změny přibyla také podpora USB zařízení a nový, vylepšený souborový systém FAT32.

Pozdější verze[editovat | editovat zdroj]

Windows 95 byl nahrazen verzí Windows 98, Windows 98 Second Edition, Windows ME, Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 a nejnovějšími Windows 10. Jádro založené na Windows NT bylo použito v systémech Windows NT, Windows 2000 a Windows XP a v roce 2006 Windows Vista pro svou vyšší spolehlivost. Tam, kde nebyla vhodná velká robustnost a pomalejší odezva systému (Windows 98 a Windows ME), bylo použito jádro Windows 95. Proto se od těchto verzí postupně upouští. Dne 31. prosince 2002 Microsoft ukončil podporu Windows 95.

Systémové požadavky[editovat | editovat zdroj]

  • Procesor Intel 80386 kompatibilní (jakákoli rychlost)
  • 4 MB operační paměti
  • 100 MB místa na disku
  • Disketová mechanika nebo jednotka CD-ROM (pouze pro instalaci)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]