BlackBerry OS

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
BlackBerry OS
VyvíjíBlackBerry (dříve Research In Motion)
Rodina OSmobilní operační systém
Aktuální verze10.3.3. / 2016
Způsob aktualizaceOTA aktualizace
Podporované platformyBlackBerry smartphony
Typ jádraQNX (do verze 7.1 Java)
Výchozí uživatelské rozhraníGrafické
Licenceproprietární software
StavPodpora ukončena k 4.1.2022
Oficiální webblackberry.com

BlackBerry OS je proprietární mobilní operační systém, vyvinutý firmou Research In Motion (RIM) pro užití v jejich smartphonech BlackBerry. Systém podporuje multitasking a vícero specializovaných vstupních zařízení, přizpůsobené firmou RIM pro použití s jejich handheldy. Jmenovitě trackwheel, trackball a poslední dobou trackpad a touchscreen.

Platforma BlackBerry je pravděpodobně nejvíce proslulá díky svojí implicitní podpoře firemní korespondence. Dříve díky aplikačnímu rozhraní MIDP 1.0, ale nyní spíše díky novější verzi 2.0, která podporuje kompletní bezdrátovou aktivaci a synchronizaci e-mailů, úkolů, kalendáře, poznámek a kontaktů skrze Microsoft Exchange, IBM Lotus Domino nebo Novell GroupWise, za podmínky že se používají společně se serverem BlackBerry Enterprise Server. Systém samozřejmě podporuje WAP 1.2.

Operační systém také podporuje automatické aktualizace, které jsou přístupné díky službě BlackBerry OTASL (over the air software loading), kterou ovšem musí podporovat místní operátor.

Vývojáři třetích stran mohou při programování své vlastní aplikace pro BlackBerry OS využít proprietární BlackBerry API. Aplikace, které chtějí mít potvrzenou funkčnost musí obsahovat digitální podpis.

Současná verze[editovat | editovat zdroj]

I když RIM, pro plnou podporu jejich zařízení, stále vyvíjí a vydává aktualizované verze svého operačního systému, je jen na mobilním operátorovi jestli novou aktualizaci uvolní a zpřístupní svým uživatelům. V dubnu 2010 RIM oznámil novou verzi svého operačního systému, označenou jako BlackBerry OS 6.0, jenž následně vyšel v srpnu 2010 s novým smartphonem BlackBerry Torch 9800. 30. září 2013 byl představen nový systém blackberry os 10 který běží na telefonech Q10, Q5, Z10, Z30, Z3, Leap, Passport, Clasic a na modelech Porsche design.

Blackberry začalo ukončovat podporu svého OS v roce 2019. Dále oznámilo ukončení veškeré uživatelské podpory ke 4.1.2022. Týká se to veškeré běžné funkcionality vč. Wifi, mobilního internetu, sms a všech zbylých aplikací.

BlackBerry Tablet OS[editovat | editovat zdroj]

27. září 2010, firma RIM oznámila nový operační systém postavený na platformě QNX, nazvaný BlackBerry Tablet OS. Tento operační systém poběží na ohlášeném tabletu BlackBerry PlayBook.

Systém postavený na QNX nahradil také mobilní BlackBerry OS od verze 10.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku BlackBerry OS na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]