Smartphone

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Samsung Galaxy
Samsung Galaxy
Google Nexus 5 s operačním systémem Android 4.4 KitKat
Nokia Lumia 925 s operačním systémem Windows Phone 8
Palm Treo 750 s operačním systémem Windows Mobile
Nokia Communicator 9000, 9110, 9210, 9500
HTC Cingular 8125

Smartphone (z angl., čti smártfoun) čili chytrý telefon, je mobilní telefon, který využívá pokročilý mobilní operační systém a aplikační rozhraní, jež umožní instalaci nebo úpravy programů. Takovými operačními systémy jsou například: iOS, Android, Windows Phone (Windows 10 Mobile), Firefox OS, Symbian OS, BlackBerry OS, PalmOS, YunOS anebo Tizen.

Světové prodeje smartphonů poprvé překročily prodeje klasických mobilních telefonů na počátku roku 2013. Chytré telefony v současnosti[kdy?] dominují trhu s mobilními telefony ve vyspělých zemích, ale v rozvojových zemích se „hloupé“ mobilní telefony stále[kdy?] těší určité popularitě.

Výhody smartphonů[editovat | editovat zdroj]

 • Operační systémy jako iOS, Android, Windows Phone, PalmOS, Bada, MeeGo poskytují možnost instalace aplikací třetích stran, které pak určují možnosti chytrého telefonu.
  • Aplikace lze stáhnout v internetových obchodech společností, které provozují operační systém, např. Apple App Store nebo Google Play, a to buď zdarma a nebo za malý poplatek. Často je lze také stáhnout přímo ze stránek výrobce, stejně jako v desktopových operačních systémech.
  • Apple povoluje instalaci aplikací pouze ze svého AppStore a pro instalaci aplikací mimo AppStore je potřeba mobil jailbreakovat.
  • Stejně jako u jiných operačních systémů je k dispozici velké množství aplikací, od her po kancelářský balík, prohlížeče, utility atd. Nejvíce aplikací je k dispozici pro iOS a Android.

Nevýhody smartphonů[editovat | editovat zdroj]

Kvůli náročným požadavkům na funkce zde hrozí neustálá rizika jak ze strany nedostatečného programového zázemí (software), tak fyzického provedení (hardware). Příklady:

 • Často nelze instalovat aplikace mimo oficiální obchod výrobce, který neumožňuje zpřístupnit k instalaci například adblock aplikace na blokování reklam.
 • Kapacita baterie se stále zlepšuje, ale zařízení jsou v tomto ohledu stále pod úrovní běžných mobilů kvůli velikosti displeje, který spotřebovává hodně energie. Časová výdrž smartphonu tedy často není lepší.
 • Rozměry – často bývá rozměr kompromisem mezi tím, co lze vyrobit a co lze používat. Vzniká tak několik málo modelů, kde je u nejmenších sice omezena velikost, ale mobil zase například neumožní psát na komfortnější QWERTY klávesnici.
 • Nebezpečí virů – mobilní operační systémy jsou stejně jako ty desktopové náchylné na viry, protože je možné vytvářet a instalovat vlastní aplikace. S postupným rozšiřováním smartphonů bude toto riziko růst. Přesto je však riziko infikace smartphone virem snížena striktní kontrolou (a omezováním) nabízeného software, a to ze strany výrobců – například Google striktně kontroluje všechny aplikace na portále Google Play, stejně tak pak Microsoft velmi striktně kontroluje aplikace nabízené na jím provozovaném aplikačním portále Windows Store a nápodobně Apple na App Store.
  • U operačního systému iOS je infekci bráněno mj. funkčností operačního systému: každá aplikace, každý jeden proces, pracují ve striktně oddělené části paměti. Proto, i při přítomnosti virem infikované aplikace, nedojde v případě aktivní činnosti viru k žádné škodě[zdroj?] – pouze dojde k násilnému ukončení infikované aplikace v oné uzavřené části paměti a na ostatní software v mobilu nemá takový stav nijak kritické dopady. Stačí poškozenou (infikovanou) aplikaci odinstalovat z přístroje a ten pak restartovat. Jedná se o takzvaný Sandbox.
 • Sběr osobních údajů (od NSA, CSEC a dalších),[1][2], sledování rodinných příslušníků či zaměstnanců, zákazníků (například přes ultrazvuk mikrofonu),[3] možná kriminalizace uživatelů,[4] špionáž[5][6] pomocí spyware. Malware umožňuje získat i hesla či PIN kódy. Stačí mu k tomu monitorovat jen senzory zrychlení (běžně se vyskytující ve smartphonech).[7] Častěji se však ke sběru napsaného textu používá keylogger, o kterém uživatel nemusí vědět (může být součástí hardwarové i softwarové klávesnice).

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

V poslední době[kdy?] se chytré mobilní telefony dostaly do povědomí i mnoha běžných uživatelů, a to především díky výraznému snížení jejich cen a velkému nasazení výrobců a distributorů.[zdroj?] Rovněž také narůstá technická gramotnost uživatelů. Ceny zavedených modelů se pohybují od 2 do 18 tisíc Kč, ale díky velkému nasazení u operátorů je možné většinu modelů koupit s možností úvěrové koupě. V minulosti někteří operátoři takzvaně „dotovali“ některé nabízené přístroje s podmíněným tarifem čerpaných služeb a minimální cenou přístroje (1 Kč apod.), od této praxe však ustoupili.[zdroj?]

Termíny[editovat | editovat zdroj]

 • PDA .. Digitální asistent
 • MDA .. Velmi používané obchodní označení od T-Mobile distributora a operátora
 • ActiveSync .. Program pro synchronizaci Windows Mobile s platformou NT (Active Sync), Vista (Centrum Synchronizace), Internet (Exchange)
 • PCSync .. Synchronizační platforma pro mobilní telefony Nokia
 • Software pro synchronizaci .. Mobilní telefony Android se synchronizují přes internet (datové připojení nebo WiFi) samy prostřednictvím uživatelského účtu Google (Gmail, Kalendář, Kontakty), ale je možné použít i software pro synchronizaci prostřednictvím kabelu micro-USB. Příklady: pro smartphony Samsung existuje software Kies, pro smartphony HTC existuje software HTCSync a HTCSync Manager, pro smartphony s operačním systémem Windows 8 pak software Windows Phone app for desktop. Tedy každý výrobce preferuje ve většině případů svůj vlastní software pro synchronizaci obsahu zařízení

Pojem smartphone byl původně používán pouze pro zařízení, která byla „zvenku“ (tvarem) mobilní telefon a uvnitř PDA + telefon. Smartphone tedy vždy měl HW numerickou klávesnici, čímž se lišil od komunikátorů/MDA (PDA s integrovanou telefonní jednotkou). Později se pojem smartphone začal používat i pro dotyková zařízení postrádající HW numerickou klávesnici.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://pctuning.tyden.cz/component/content/article/1-aktualni-zpravy/29061-snowden-nsa-smiruje-hrace-angry-birds - Snowden: NSA šmíruje hráče Angry Birds
 2. http://www.freepub.cz/2014/kanada-spionaz-cestujici-wifi/ - Kanadská špionáž špehovala cestující pomocí wifi
 3. https://techxplore.com/news/2017-05-discuss-tracking-smartphone-user-habits.html - Researchers discuss findings on tracking smartphone user habits, activities with ultrasonic beacons
 4. http://www.tabletmedia.cz/cz/slidilove-po-digitalni-stope/ - Slídilové po digitální stopě: „Jste registrován jako účastník masových nepokojů“
 5. http://www.lidovky.cz/merkelova-pry-odposlechy-usnadnila-pouzivala-bezny-telefon-pro-/zpravy-svet.aspx?c=A131028_135038_ln_zahranici_msl - Merkelová prý odposlechy usnadnila: používala běžný telefon
 6. http://diit.cz/clanek/huawei-odchazi-z-usa-pro-obvineni-ze-spionaze - Huawei opouští americký trh poté, co byla nařčena ze špionáže pro Čínu
 7. https://www.schneier.com/blog/archives/2013/02/guessing_smart.html - Guessing Smart Phone PINs by Monitoring the Accelerometer

Česká scéna uživatelů smartphonů[editovat | editovat zdroj]

 • SvetAndroida.cz/ - Jeden z největších Android portálu u nás, kde naleznete novinky, recenze, návody ...
 • TeleForum.cz - fórum o mobilních telefonech všech značek a platforem
 • AndroidForum – Velký portál pro Android platformě jeho chytrých telefonech i software.
 • Smartmania – Multi-platformní portál se zastoupením většiny nejpoužívanějších OS v mobilních telefonech (Android, Windows Phone, BlackBerry apod.)
 • CE4you – Velký portál pro Windows Mobile a PDA scénu v české republice, poskytují velmi kvalitní recenze jak strojů, tak programů.
 • PDASoft – Portál zaměřený na programovou podporu dřívějšího PalmOS, ale rozrostl se na portál o všech platformách.
 • jablickar.cz – Web plný novinek týkající se nejen smartphonů od firmy Apple.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]