Chytrý telefon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Samsung Galaxy
Samsung Galaxy
Google Nexus 5 s operačním systémem Android 4.4 KitKat
Palm Treo 750 s operačním systémem Windows Mobile
Nokia Communicator 9000, 9110, 9210, 9500
HTC Cingular 8125

Chytrý telefon (běžně také anglicky smartphone, čti [smartfoun]) je mobilní telefon, který využívá pokročilý mobilní operační systém a aplikační rozhraní, jež umožní instalaci nebo úpravy programů. Takovými operačními systémy jsou například: Android, iOS (iPhone OS), Windows Phone (Windows 10 Mobile), Firefox OS, Symbian OS, BlackBerry OS, Palm OS, YunOS anebo Tizen.

Světové prodeje chytrých telefonů poprvé překročily prodeje klasických mobilních telefonů na počátku roku 2013. Chytré telefony v současnosti[kdy?] dominují trhu s mobilními telefony ve vyspělých zemích, ale v rozvojových zemích se „hloupé“ mobilní telefony stále[kdy?] těší určité popularitě.

Výhody[editovat | editovat zdroj]

 • Operační systémy (např. iOS, Android, Windows Phone, Palm OS, Bada nebo MeeGo) poskytují možnost instalace aplikací třetích stran, které určují možnosti chytrého telefonu.
 • Aplikace lze stáhnout v internetových obchodech společností, které provozují operační systém, např. Apple App Store nebo Google Play, a to buď zdarma, nebo za poplatek. Často je lze také stáhnout přímo ze stránek výrobce, stejně jako v desktopových operačních systémech.
 • Apple povoluje instalaci aplikací pouze ze svého App Store. Pro instalaci aplikací mimo App Store je potřeba provést tzv. jailbreak.
 • K dispozici je velké množství aplikací, např. hry, kancelářské balíky, hudební přehrávače, internetové prohlížeče, mapové aplikace, utility atd. Nejvíce aplikací je k dispozici pro iOS a Android.

Nevýhody[editovat | editovat zdroj]

Kvůli náročným požadavkům na funkce zde hrozí neustálá rizika jak ze strany nedostatečného programového zázemí (software), tak fyzického provedení (hardware). Příklady:

 • Často nelze instalovat aplikace mimo oficiální obchod výrobce, který neumožňuje zpřístupnit k instalaci (např. Adblock – aplikace na blokování reklam).
 • Kapacita baterie se stále zlepšuje, ale zařízení jsou v tomto ohledu stále pod úrovní běžných mobilů kvůli velikosti displeje, který spotřebovává hodně energie. Časová výdrž smartphonu tedy často není lepší.
 • Rozměry – často bývá rozměr kompromisem mezi tím, co lze vyrobit a co lze používat. Vzniká tak několik málo modelů, kde je u nejmenších sice omezena velikost, ale mobil zase například neumožní psát na komfortnější QWERTY klávesnici.
 • Sběr osobních údajů (od NSA, CSEC a dalších),[1][2] sledování rodinných příslušníků či zaměstnanců, zákazníků (například přes ultrazvuk mikrofonu),[3] možná kriminalizace uživatelů,[4] špionáž[5][6] pomocí spyware. Malware umožňuje získat i hesla či PIN kódy. Stačí mu k tomu monitorovat jen senzory zrychlení (běžně se vyskytující ve smartphonech).[7] Častěji se však ke sběru napsaného textu používá keylogger, o kterém uživatel nemusí vědět (může být součástí hardwarové i softwarové klávesnice).

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rovněž také narůstá technická gramotnost uživatelů. Ceny zavedených modelů se pohybují od 2 do 50 tisíc Kč, ale díky velkému nasazení u operátorů je možné většinu modelů koupit s možností úvěrové koupě. V minulosti někteří operátoři takzvaně „dotovali“ některé nabízené přístroje s podmíněným tarifem čerpaných služeb a minimální cenou přístroje (1 Kč apod.), od této praxe však ustoupili.[zdroj?]

Termíny[editovat | editovat zdroj]

 • PDA – digitální asistent
 • MDA – velmi používané obchodní označení od T-Mobile distributora a operátora
 • ActiveSync – program pro synchronizaci Windows Mobile s platformou NT (Active Sync), Vista (Centrum Synchronizace), Internet (Exchange)
 • PCSync – synchronizační platforma pro mobilní telefony Nokia
 • Software pro synchronizaci – Mobilní telefony se systémem Android se synchronizují přes internet (datové připojení nebo WiFi) samy prostřednictvím uživatelského účtu Google (Gmail, Kalendář, Kontakty, Fotky), ale je možné použít i software pro synchronizaci prostřednictvím datového kabelu. Někteří výrobci tento software vyvíjí, příkladem je Kies od Samsungu nebo HTCSync Manager od HTC. Pro chytré telefony s operačním systémem Windows Phone 8 existuje software Windows Phone for Desktop App,

Pojem smartphone byl původně používán pouze pro zařízení, která byla „zvenku“ (tvarem) mobilní telefon a uvnitř PDA + telefon. Smartphone tedy vždy měl hardwarovou numerickou klávesnici, čímž se lišil od komunikátorů/MDA (PDA s integrovanou telefonní jednotkou). Později se pojem smartphone začal používat i pro dotyková zařízení postrádající hardwarovou numerickou klávesnici.

Telefony mohou být také ohebné (například Samsung Galaxy Fold, Motorola Razr 2019 nebo Huawei Mate X).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://pctuning.tyden.cz/component/content/article/1-aktualni-zpravy/29061-snowden-nsa-smiruje-hrace-angry-birds - Snowden: NSA šmíruje hráče Angry Birds
 2. http://www.freepub.cz/2014/kanada-spionaz-cestujici-wifi/ - Kanadská špionáž špehovala cestující pomocí wifi
 3. https://techxplore.com/news/2017-05-discuss-tracking-smartphone-user-habits.html - Researchers discuss findings on tracking smartphone user habits, activities with ultrasonic beacons
 4. http://www.tabletmedia.cz/cz/slidilove-po-digitalni-stope/ Archivováno 12. 5. 2014 na Wayback Machine - Slídilové po digitální stopě: „Jste registrován jako účastník masových nepokojů“
 5. http://www.lidovky.cz/merkelova-pry-odposlechy-usnadnila-pouzivala-bezny-telefon-pro-/zpravy-svet.aspx?c=A131028_135038_ln_zahranici_msl - Merkelová prý odposlechy usnadnila: používala běžný telefon
 6. http://diit.cz/clanek/huawei-odchazi-z-usa-pro-obvineni-ze-spionaze - Huawei opouští americký trh poté, co byla nařčena ze špionáže pro Čínu
 7. https://www.schneier.com/blog/archives/2013/02/guessing_smart.html - Guessing Smart Phone PINs by Monitoring the Accelerometer

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]