Vodafone Czech Republic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vodafone Czech Republic
IČO 25788001
Založeno 1999[1]
Zakladatelé TIW, IPB, Priority Telecom[2]
Sídlo Praha, ČR[1]
Rozsah působení Telekomunikace
Obrat 13 mld. Kč[3]
Výsledek hospodaření 650 mil. Kč[3]
Celková aktiva 18,8 mld. Kč (III/2016)[3]
Vlastní kapitál 4,6 mld. Kč (III/2016)[3]
Zaměstnanci 1 482 (2016)[3]
Mateřská společnost Vodafone Europe B.V.[3]
LEI 213800BK4RVHF9F2TI85
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vodafone Czech Republic a.s. je česká telekomunikační společnost. Patří mezi největší české firmy podle tržeb. Byla založena jako Český Mobil v roce 1999, ve kterém jí vláda Miloše Zemana udělila bezplatnou licenci na provoz třetí mobilní sítě GSM.[2] Svou mobilní síť nazvala Oskar, samotná společnost byla v září 2004 přejmenována na Oskar Mobil.[4] V roce 2005 se stala jediným akcionářem firmy Český mobil mezinárodní společnost Vodafone.[5] Vodafone v listopadu 2005 schválil zatím poslední změnu názvu společnosti z Oskara na Vodafone.[3] Aktuálně má český Vodafone přes 3,7 miliony zákazníků.[6] Ředitelem je od února 2018 Petr Dvořák.[7]

Historie společnosti[editovat | editovat zdroj]

V září roku 1999 probíhalo vyhodnocení tendru na třetí licenci pro provozování telekomunikačních služeb v pásmu GSM 1800 MHz. Z přihlášených čtyř zájemců (Český Mobil, Orange, CrysTel, Vlna+) nejlépe vyhověly požadavkům tendru společnosti Český Mobil (148 bodů ze 150 možných) a Orange (132 bodů ze 150)[8].

Při porovnání zkušeností s provozováním sítě v pásmu 1800 MHz (100 % versus 0 %) a počtu uživatelů (3,5 mil. versus 456 tis.) vítězila společnost Orange, zatímco kanadská Telesystem International Wireless (TIW, majoritní akcionář Českého Mobilu[9]) na rozdíl od konkurenta provozovala mobilní síť v Rumunsku (tj. měla zkušenost s provozem sítě ve východoevropské zemi) a nabízela spuštění sítě tři měsíce od ukončení tendru, tj. při plánovaném ukončení tendru koncem září 1999 měla být spuštěna síť Českého Mobilu koncem prosince 1999. Orange deklarovala spuštění sítě až počátkem března 2000. V tendru zvítězila společnost Český Mobil.

8. října 1999 byla se společností Český Mobil uzavřena smlouva. Její součástí byla klauzule o spuštění sítě do tří měsíců[10]:

Český Mobil se zavazuje zahájit poskytování mobilních telekomunikačních služeb a provoz telekomunikačních zařízení do 3 měsíců od udělení Pověření při pokrytí přibližně 37 % obyvatelstva, za předpokladu technické dostupnosti propojení s SPT TELECOM, a.s.

Původní plán spustit síť do Vánoc 1999 byl ústy mluvčího společnosti odvolán asi dva měsíce po podpisu smlouvy (listopad 1999)[11] s tím, že síť bude zprovozněna v termínu daném smlouvou s ministerstvem dopravy a spojů - do 8. ledna 2000, ovšem pouze pro pilotní testování. [12]. Oficiálně byl komerční provoz sítě Oskar zahájen až 1. března 2000[10][13].

V roce 2001 došlo ve spolupráci s Ericssonem a Českým vysokým učením technickým k otevření Výzkumného a vývojového centra[14]. V letech 2001 a 2002 získal Oskar 5 nominací na prestižní ocenění World Communication Award pro nejlepšího mobilního operátora[15].

Uzavření partnerství se světovou mobilní rodinou Vodafone se uskutečnilo v roce 2005[16] a o rok později se z Oskar Mobil a.s. stala společnost Vodafone Czech Republic a.s. Během několika měsíců proběhl kompletní rebranding a z Oskar Vodafone později zůstal samostatný Vodafone.

V roce 2007 byla spuštěna konvergovaná služba Vodafone OneNet, která firmám nabízí mobilní a pevné hlasové i datové služby včetně připojení k internetu. Jako první operátor začal nabízet služby zdarma výměnou za zhlédnutí reklamy v mobilním telefonu. V následujících letech probíhala výstavba 3G sítě a na konci roku 2012 bylo pokryto již 73,2% populace ČR. V témže roce Vodafone jako první operátor přinesl účtování po sekundách a první tablet pod vlastní značkou. V listopadu 2013 Vodafone oznámil zahájení výstavby Turbo Internetu (rychlý mobilní internet na 3G a LTE na frekvenci 900 MHz) a v prosinci téhož roku také spustil první vysílače s LTE na 900 MHz. Tím také jako první operátor v ČR začal pokrývat venkovské oblasti LTE. Koncem roku 2013 Vodafone v aukci frekvencí získal spektrum pro výstavbu sítě LTE. Rok 2013 se nesl ve znamení neomezených tarifů, testování LTE sítě a spolupráce s virtuálními operátory.[17]

V polovině roku 2014 pokrýval Vodafone všechny hlavní tahy v zemi Turbo Internetem. Ve stejném roce začal spouštět LTE na frekvenci 800 MHz, kterou získal v rámci aukce frekvencí. V témže roce pokryl sítí LTE hlavní město. Ve městech Vodafone spustil LTE na 2 100 MHz a stal se podle ČTÚ nejrychlejší a zároveň nejrozšířenější mobilní sítí v České republice. Následně operátor spustil nejprve v Karlových Varech, a pak i v Praze, LTE-A (LTE-Advanced) mobilní připojení, které pomocí funkce Carrier Aggregation umožňuje rychlost stahování až 350 megabitů za sekundu. V rámci testu kvality hlasových služeb a datových přenosů společnosti P3 communications Vodafone získal počátkem roku 2016 certifikát „nejlepší v testu“ (Best in Test).

V červenci 2016 spustil Vodafone volání přes datovou síť LTE pomocí technologie VoLTE a službu Wi-Fi volání. Volání v rámci mobilní datové sítě LTE je možné na telefonech s podporou této technologie a LTE SIM kartou. Služba volání přes Wi-Fi je dostupná na všech telefonech se systémem Android 4.0 a novějším.

V listopadu 2016 Vodafone ve spolupráci se společností Huawei jako první v České republice spustil v testovacím režimu technologii 4,5G, kde došlo ke spojení pásem frekvencí 800, 1800, 2100 a 2600 MHz. Agregace těchto čtyř pásem s plnohodnotnou podporou funkcionality 4x4 MIMO a nový typ modulace 256 QAM umožňují maximální teoretickou rychlost přenosu dat až 1,4 Gb/s. Během testování v laboratoři Vodafonu bylo dosaženo rychlosti až 1,2 Gb/s.

Jako první na světě připojil Vodafone za plného provozu na licencovaném radiovém pásmu 800 MHz a s využitím stávajících 4G základnových stanic standardizovanou technologii NB-IoT (Narrow Band – Internet of Things) do zákaznické sítě. První test proběhl 19. září 2016 v Madridu ve spolupráci s dodavatelskou firmou Huawei a pro Vodafone byl posledním důležitým mezníkem před plánovaným komerčním spuštěním NB-IoT v roce 2017. Na českém trhu byl demo test NB-IoT proveden v říjnu 2016. Testování se uskutečnilo na 3D modelu města, ve kterém byly zabudovány IoT moduly pod parkovací místa.

Vodafone získal za své kampaně a inovátorské přístupy řadu ocenění. Můj Vodafone se stal aplikací roku 2016. Cena bePROUD putovala do Vodafonu za přístup k LGBT komunitě. EFFIE si odnesla kampaň Turbo jízda. Nekonvenční tisková konference ePokladny získala v roce 2016 1. cenu za PR udělovanou sdružením APRA.

Sítě Vodafone[editovat | editovat zdroj]

Komerční provoz sítě byl zahájen v březnu 2000[10][17]. Síť Vodafone aktuálně pokrývá 99,1% populace ČR.[18]

Se spuštěním EDGE Vodafone v roce 2005 představil neomezené datové služby. Provoz 3G sítě byl zahájen v roce 2009. LTE poprvé spustil o 4 roky později. V roce 2016 naplnil Vodafone podmínky aukce z roku 2013 (aukce frekvencí pro rychlý mobilní internet LTE) a s předstihem pokryl všechny požadované regiony rychlým mobilním internetem LTE.

Virtuální operátoři v síti Vodafone[editovat | editovat zdroj]

2. prosince 2013 Vodafone zprovoznil vlastního virtuálního operátora Oskarta[19], který svým názvem navazuje na dřívější službu. Jde o předplacenou kartu, již charakterizuje levné volání.

Síť Vodafonu aktuálně využívá 54 virtuálních operátorů. Patří mezi ně: SAZKAmobil, Oskarta, COOP Mobil, CENTROPOL, DH Telecom, LAMA mobile a Quadruple.[20] Najde se řada dalších operátorů, kteří využívají přístup k síti Vodafone prostřednictvím společnosti Quadruple nebo DH Telecom. Na stránkách Asociace pozorovatelů mobilních sítí můžete nalézt celý seznam aktuálních virtuálních mobilních operátorů.[21]

Udržitelné podnikání[editovat | editovat zdroj]

Vodafone zavedl v roce 2016 strategii udržitelného podnikání, kterou postupně aplikuje do strategických rozhodnutí i každodenní operativy společnosti. Strategie udržitelného podnikání je postavena na principech transparentnosti, anti-korupčního jednání, bezpečnosti, zdraví a životního prostředí. Tři pilíře udržitelného podnikání ve Vodafonu představují inovace v energiích, diverzita a rovnoprávnost, rozvoj a práce mladých.

Vodafone je šetrný k životnímu prostředí a jako první operátor spustil provoz tzv. Zelené sítě[22]. Více než dvě třetiny své telekomunikační sítě napájí z obnovitelných zdrojů (vodní elektrárny, bioplynové stanice, spalování biomasy, vítr, fotovoltaika) a za zbylých 30 % spotřeby energie sází stromy ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Vodafone zavedl unikátní programy podpory žen po návratu z mateřské či rodičovské dovolené (tzv. Global Maternity Policy, spuštěna skupinou Vodafone na jaře 2015), po delší profesní pauze nebo ve věku nad 45 let. Operátor se aktivně věnuje podpoře mladých lidí v jejich profesním rozhodování a směřování, v roce 2016 vytvořil a spustil platformu #jetovtobě.

V roce 2006 společnost Vodafone Czech Republic, a.s. založila Nadaci Vodafone. Nadace je spolufinancovaná Skupinou Vodafone (Vodafone Group) a společností Vodafone Czech Republic a.s. Posláním nadace je podporovat pozitivní společenské a sociální změny prostřednictvím moderních informačních a komunikačních technologií. Nadace Vodafone realizuje akcelerační program Laboratoř Nadace Vodafone pro sociální startupy a sociální podnikatele, zvyšuje kapacity neziskového sektoru a sociálních podniků v rámci programu Rok jinak. Každý rok vyhlašuje Cenu Nadace Vodafone Rafael. Ta oceňuje organizace, které příkladně využívají informační a komunikační technologie ke zlepšení kvality života lidí se zdravotním postižením. V září 2016 se Nadace Vodafone stala generálním partnerem aplikace Záchranka.

Vedení[editovat | editovat zdroj]

 • Jiří Báča – generální ředitel
 • Petr Dvořák – viceprezident pro nefiremní zákazníky
 • Milan Zíka – viceprezident pro technologie
 • Milan Kníže – viceprezident pro finance
 • Jana Žůrková – viceprezidentka pro firemní zákazníky
 • Veronika Ivanović – viceprezidentka pro lidské zdroje

V únoru 2006, po ovládnutí Oskara skupinou Vodafone, se stal generálním ředitelem Grahame Maher, původem Australan ze švédské pobočky operátora, který v červnu 2008 odešel řídit nově založenou pobočku v Kataru.[23][24][25] Jeho následovnice, Kanaďanka Muriel Antonová, působila na ředitelském postu 5 let, u firmy přitom působila od roku 2000 z pozice viceprezidentky pro finance. Po ní se ředitelské funkce ujal dřívější ředitel maltské pobočky, Ind Balesh Sharma, který v ní setrval 3 roky.[26] Od 1. března 2017 jej vystřídal někdejší viceprezident pro péči a prodej Jiří Báča a Sharma odešel na pozici provozního ředitele indické pobočky.[7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Obchodní rejstřik na justice.cz, IČ 25788001, Vodafone Czech Republic a.s.
 2. a b Patrick Zandl, Třetím operátorem se stává Český mobil, 30. září 1999, mobil.idnes.cz
 3. a b c d e f g Účetní výkazy společnosti Vodafone Czech Republic a.s. k 31. březnu 2016, auditor PricewaterhouseCoopers Audit, s.r.o.
 4. Oskar už není Český Mobil, Lupa.cz, zveřejněno 30.9.2004. 9:00, cit. 18.6.2010
 5. České telekomunikace: ve znamení akvizic, eArchiv Jiřího Peterky, Business World, zveřejněno červen 2005, cit. 18.6.2010
 6. Fakta a čísla, Vodafone.cz
 7. a b SLÍŽEK, David; BERÁNEK, Jan. Český Vodafone mění ředitele, Balesh Sharma odchází do Indie. Lupa.cz [online]. 2017-02-03 [cit. 2017-03-16]. Dostupné online. 
 8. Tendr na 3. mobilní licenci: jak si stojí dva nejžhavější kandidáti?, eArchiv Jiřího Peterky, Novinky.cz, zveřejněno 24.9.1999, cit. 19.6.2010
 9. Tisková zpráva, Tisková zpráva Vodafone, plné znění, rok 2000, zveřejněno 9.10.2000 na veletrhu Invex
 10. a b c Oskar slaví první narozeniny, Lupa.cz, zveřejněno 28.2.2001 5:50, cit. 19.6.2010
 11. Český Mobil nebude pod stromečkem, eArchiv Jiřího Peterky cituje Novinky.cz, zveřejněno 12.11.1999, cit. 19.6.2010
 12. Jaké jsou závazky Českého Mobilu?, eArchiv Jiřího Peterky cituje Novinky.cz, zveřejněno 12.10.1999, cit. 19.6.2010
 13. "Předchůdce Vodafonu, operátor Oskar, dnes slaví 10 let", mobil.cz, zveřejněno 1.3.2010 11:18, cit. 19.6.2010
 14. ČVUT-Ericsson-Vodafone R&D Centre (RDC), Fel.cvut.cz
 15. Fakta a čísla, Vodafone.cz
 16. České telekomunikace: ve znamení akvizic, eArchiv Jiřího Peterky, Business World, zveřejněno červen 2005, cit. 18.6.2010
 17. "Předchůdce Vodafonu, operátor Oskar, dnes slaví 10 let", mobil.cz, zveřejněno 1.3.2010 11:18, cit. 19.6.2010
 18. Fakta a čísla, Vodafone.cz
 19. Oskarta je zpátky!, Mobilmania.cz
 20. Přehled virtuálních operátorů, Mobilmania.cz
 21. Seznam poskytovatelů mobilních služeb | APMS. www.apms.cz [online]. [cit. 2017-02-01]. Dostupné online. 
 22. Vodafone je ekologický, síť napájí sluncem, vodou a biomasou, Mobilmania.cz
 23. BOJČEV, Nikola (nib); HROMÁDKA, Martin (dka). Bývalý šéf českého Vodafonu Grahame Maher náhle zemřel. Český rozhlas [online]. 2010-11-03 [cit. 2017-03-16]. Dostupné online. 
 24. FARGHALI, Hany. Zemřel bývalý šéf českého Vodafonu Grahame Maher. iDNES.cz [online]. 2010-11-02 [cit. 2017-03-16]. Dostupné online. 
 25. FATUROVÁ, Marie. Vodafone povede Muriel Antonová. iDNES.cz [online]. 2008-04-22 [cit. 2017-03-16]. Dostupné online. 
 26. VYLEŤAL, Martin. Šéfka českého Vodafonu odchází, vystřídá ji Balesh Sharma. Lupa.cz [online]. 2013-09-24 [cit. 2017-03-16]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]