Evropská komise

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Evropská unie
Vlajka Evropské unie

Tento článek je o:
Politice a institucích
Evropské unie

 z  d  e 

Evropská komise je nadnárodní orgán Evropské unie, nezávislý na členských státech a hájící zájmy Unie. Pojem je používán ve dvou významech: buď jako kolegium komisařů nebo jako kolegium s celým administrativním aparátem. Komise se podílí takřka na všech úrovních rozhodování, má největší administrativní a expertní aparát. Sídlí v Bruselu, její ústřední budovou je palác Berlaymont, některé části jsou dislokovány v Lucemburku. Člení se na množství generálních ředitelství a služeb.

Komise je především „strážkyní smluv“, tzn., že dbá na dodržování zakládajících smluv Evropské unie a z úřední povinnosti podává žaloby v případě zjištěného porušení. Důležitou pravomocí je účast na tvorbě legislativy, právo předkládat návrhy legislativních předpisů má výhradně Komise. Další pravomoci jsou vydávání doporučení a stanovisek, Komise vykonává i pravomoci v přenesené působnosti (delegovaná legislativní pravomoc). Komise se podílí na jednání Evropské unie navenek[zdroj?], včetně udržování diplomatických styků a sjednávání mezinárodních smluv. Spravuje z převážné části rozpočet EU.

Kolegium komisařů zasedá jedenkrát týdně.

Složení, ustanovení a odpovědnost parlamentu[editovat | editovat zdroj]

Komise (kolegium komisařů) je složena z komisařů. Komisaři pocházejí z členských států a jsou těmito státy do své funkce navrhováni. Jsou zcela nezávislí, nesmějí přijímat instrukce od státu, ze kterého pocházejí, ani od jakéhokoliv jiného státu a jsou povinni prosazovat výhradně zájmy unie. Komise má rovněž sedm místopředsedů.

Současný předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

V čele stojí předseda navržený Evropskou radou a následně schválený volbou Evropským parlamentem, v níž musí získat prostou většinu hlasů poslanců. Ostatní členové (komisaři) jsou společně jmenováni Radou Evropské unie a předsedou Evropské komise, který zcela sám přiděluje komisařům resorty, následně komisaři předstupují před výbory parlamentu a parlament jako celek, kde je poslanci zkoumána jejich kompetentnost, nakonec je komise jako celek schválena volbou Evropským parlamentem.

Komise je odpovědná Parlamentu. Poslanci Evropského parlamentu mají právo komisaře i předsedu komise interpelovat a interpelovaní mají povinnost písemně nebo osobně odpovědět, zpravidla je k tomu vyhrazeno každé úterý. Komise musí parlamentu pravidelně předkládat zprávy o svojí činnosti. Jediný způsob, jakým může být komise odvolána, je vyhlášení nedůvěry Evropským parlamentem dvoutřetinovou většinou jeho poslanců.

Počet komisařů[editovat | editovat zdroj]

Počet komisařů prodělal od roku 2004 několik změn:

 • Před vstupem deseti nových členských států měla Evropská komise 20 komisařů: Pět největších států - Francie, Itálie, Německo, Španělsko a Spojené království - mělo v EK po dvou komisařích, zbylých 10 členských zemí Evropské unie po jednom.
 • Po vstupu nových zemí 1. května 2004 se zvýšil počet komisařů na 30 (přibylo po jednom komisaři z každé nové členské země).
 • 18. listopadu 2004, kdy se ujala vlády nová Evropská komise, se počet komisařů snížil na 25 - každá členská země má již jen jednoho komisaře.
 • Od 1. ledna 2007 do 30. června 2013 měla Komise celkem 27 členů (po přistoupení Bulharska a Rumunska).
 • Od 1. července 2013 čítá Komise 28 komisařů (po přistoupení Chorvatska).

Poznámka: Podle Lisabonské smlouvy měl od 1. listopadu 2014 počet členů Komise původně odpovídat dvěma třetinám počtu členských států, ovšem v květnu 2013 Evropská rada rozhodla, že se Komise bude nadále skládat z počtu členů, který se rovná počtu členských států.[1]

Generální ředitelství[editovat | editovat zdroj]

Komisař spravuje jeden nebo několik resortů (generálních ředitelství), běžně označovaných zkratkou DG (nebo v češtině GŘ). Generální ředitelství jsou odborné úřady, z nichž každý má na starosti jednu z oblastí, do kterých zasahují unijní politiky (např. energie, životní prostředí, daně a cla, výzkum). Ředitelství zaměstnávají úředníky, překladatele, tlumočníky, ale též odborníky, kteří zajišťují odborné posudky a analýzy legislativních návrhů, které se Komise chystá předložit. Jedním z ředitelství je i Generální sekretariát Evropské komise, zajišťující každodenní chod Komise, její komunikaci s veřejností a také kontrolu uplatňování evropských právních předpisů.[2] Generální ředitelství mají strukturu podobnou ministerstvům a v jejich čele stojí generální ředitelé, kteří jsou kariérními úředníky.

Přehled komisí[editovat | editovat zdroj]

Prodiho komise[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Prodiho komise.

První Barrosova komise[editovat | editovat zdroj]

První Barrosova komise působila v letech 2004–2010. K jejímu zvolení došlo 18. listopadu 2004 a činnost zahájila 22. listopadu téhož roku.

Předseda a místopředsedové:

Ostatní komisaři:

Druhá Barrosova komise[editovat | editovat zdroj]

Druhá Barrosova komise působila v letech 2010–2014. Úřad pustila 1. listopadu 2014.

Druhá Barrosova komise (2010–2014)
osoba funkce působnost nominující stát
José Manuel Barroso předseda Portugalsko PT
Catherine Ashtonová místopředsedkyně vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Spojené království UK
Viviane Redingová místopředsedkyně spravedlnost, základní práva a občanství Lucembursko LU
Joaquín Almunia místopředseda hospodářská soutěž Španělsko ES
Siim Kallas místopředseda doprava Estonsko EE
Neelie Kroesová místopředsedkyně digitální agenda Nizozemsko NL
Antonio Tajani místopředseda průmysl a podnikání Itálie IT
Maroš Šefčovič místopředseda meziinstitucionální vztahy a administrativa Slovensko SK
Janez Potočnik komisař životní prostředí Slovinsko SI
Olli Rehn komisař hospodářské a měnové záležitosti Finsko FI
Andris Piebalgs komisař rozvoj Lotyšsko LV
Androulla Vassiliou komisařka vzdělávání, kultura, mnohojazyčnost a mládež Kypr CY
Michel Barnier komisař vnitřní trh a služby Francie FR
Algirdas Šemeta komisař daně a celní unie, audit a boj proti podvodům Litva LT
Karel De Gucht komisař obchod Belgie BE
Tonio Borg komisař zdravotnictví Malta MT[3]
Máire Geogheganová-Quinnová komisařka výzkum a inovace Irsko IE
Janusz Lewandowski komisař finanční plánování a rozpočet Polsko PL
Maria Damanakiová komisařka rybolov a námořní záležitosti Řecko GR
Kristalina Georgieva komisařka mezinárodní spolupráce, humanitární pomoc a řešení krizí Bulharsko BG
Günther Oettinger komisař energetika Německo DE
Johannes Hahn komisař regionální politika Rakousko AT
Connie Hedegaardová komisařka opatření v oblasti změny klimatu Dánsko DK
Štefan Füle komisař rozšíření a politika sousedství Česká republika CZ
László Andor komisař zaměstnanost, sociální věci a sociální začlenění Maďarsko HU
Cecilia Malmströmová komisařka vnitřní věci Švédsko SE
Dacian Cioloș komisař zemědělství a rozvoj venkova Rumunsko RO
Neven Mimica komisař spotřebitelská politika[4] Chorvatsko HR

Junckerova komise[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Junckerova komise.

Junckerova komise je úřadující komise Evropské unie, která nastoupila 1. listopadu 2014. Pětiletý mandát vyprší v roce 2019. Předsedou se stal lucemburský politik Jean-Claude Juncker, jenž vede orgán, do nějž po jednom zástupci vyslal každý z dvaceti osmi členských států.[5][6] V čele nahradil Portugalce Josého Manuela Barrosa. Vedle předsedy má komise sedm místopředsedů.

Seznam českých eurokomisařů[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Foto Osoba Portfolio Období Komise   Strana
1. No portrait cs.svg Pavel Telička Zdraví a ochrana spotřebitele 1. května 200411. listopadu 2004 Prodiho komise nestraník
2. Vladimír Špidla Vladimír Špidla Zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti 22. listopadu 20049. února 2010 Barrosova komise I. ČSSD
3. Štefan Füle Štefan Füle Rozšíření a politika sousedství 10. února 201031. října 2014 Barrosova komise II. nestraník
4. Věra Jourová Věra Jourová Spravedlnost, ochrana spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví od 1. listopadu 2014 Junckerova komise ANO 2011

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.europarl.europa.eu/ftu/pdf/cs/FTU_1.3.8.pdf
 2. Evropská komise [online]. [cit. 2016-04-15]. Dostupné online.  
 3. Mezi roky 2010 a 2012 zastával pozici komiseře pro zdravotnictví a spotřebitelskou politiku John Dalli. Dne 1.7.2013 došlo k rozdělení oblasti působnosti tohoto komisaře do dvou oddělených komisariátů - zdravotnictví, které stále zastává Tonio Borg, a spotřebitelská politika, které se ujal Chorvat Neven Mimica.
 4. Mr Neven Mimica named as Commissioner-designate for consumer protection [online]. Europa - press releases, [cit. 0203-07-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. European Commission(15 July 2014),"A new start for Europe: My agenda for Jobs, Growth, Fairness and Democratic Change",Press release, http://europa.eu/rapid/press-release_SPEECH-14-546_en.htm, retrieved 15 July 2014 
 6. "MEPs elect Jean-Claude Juncker to head EU Commission",BBC News, 15 July 2014, http://www.bbc.com/news/world-europe-28299335, retrieved 15 July 2014 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]