Adblock

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Adblock je obecné označení pro různá rozšíření webových prohlížečů, která umožňují blokování částí obsahu webové stránky, zejména reklam.

Blokováním se může snížit velikost přenášených dat, což by v důsledku zrychlilo načítání stránky uživateli. Některé reklamy jsou ale adblockem pouze skrývány pomocí stylů, takže se stejně do prohlížeče načítají. Webová stránka se bez reklam může stát přehlednější, protože neobsahuje potenciálně rušící prvky. Někteří lidé považují používání těchto rozšíření za amorální, protože provoz stránek je většinou hrazen z výdělků ze zobrazovaných reklam.

V současnosti (květen 2015) existují dvě různá rozšíření podobného jména, totiž AdBlock a Adblock Plus [1].

AdBlock[editovat | editovat zdroj]

AdBlock je rozšíření pro prohlížeče Google Chrome, Apple Safari, Mozilla Firefox a Opera. Ačkoli je rozšíření AdBlock bezplatné, uživatelé mohou vývojářům přispět libovolnou částkou. AdBlock uvádí, že jeho rozšíření používá více než 40 miliónů uživatelů [2].

Adblock Plus[editovat | editovat zdroj]

Adblock Plus vyvíjí společnost Eyeo GmbH. Kromě desktopových prohlížečů nabízí rozšíření i pro operační systém Android. Adblock Plus nabízí některým velkým společnostem, že jejich reklamy zařadí na výchozí whitelist, aby se jejich reklamy uživatelům nadále zobrazovaly [3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://getadblock.com/adblock-is-not-adblock-plus
  2. https://getadblock.com
  3. http://techcrunch.com/2013/07/06/google-and-others-reportedly-pay-adblock-plus-to-show-you-ads-anyway/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]