Mobilní bankovnictví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Mobilní bankovnictví je jedním z provedení internetového bankovnictví, založené sice na telefonech, ne však jako telefonní bankovnictví, nýbrž na datově komunikující mobilní aplikaci: přes WiFi nebo mobilní data. Podobně jako e-banking z PC, i na mobilu či tabletu lze provádět stejné operace: ověřování zůstatků, platby, nastavování trvalých příkazů a inkas, ba i objednávat nové služby a komunikovat s bankéři přes interní poštu.

Data[editovat | editovat zdroj]

Základním předpokladem mobilního bankovnictví je připojení k internetu: Tedy je sice možné použít WiFi, podstatnější však jsou mobilní data, tedy mobilní internet. Předpokládá se tedy, že uživatel již má datové připojení v mobilu skrze mobilního operátora jako ISP, dnes typicky 4G, tedy LTE. Přenosovým rychlostem této mobilní komunikace je také přizpůsobena i architektura SW řešení: Předpokládá se, že datový tok již není problém, jakož ani samotná dostupnost signálu.

Bezpečnost[editovat | editovat zdroj]

Velkým tématem je u mobilních zařízení jejich bezpečnost (fyzická bezpečnost, informační, na internetu), například při krádeži mobilu a jeho následnám zneužití ke zpronevěře: Pro ověření práv osoby, její identity, se zavedla tzv. dvoufaktorová autentizace.

Mobilní bankovní aplikace by neměla vyžadovat oprávnění v telefonu, která opravdu nejsou potřeba.[1] Bankovní aplikace ale vyžadují oprávnění přístupu k poloze uživatele, ke kontaktům (například telefonní čísla přátel) či fotoaparátu,[2] byť uživatel odpovídající funkce (nejbližší pobočka podle získané polohy, fotografie faktury atp.) nepoužívá.

Aplikace mobilního bankovnictví sdílí data s třetími stranami, což je bezpečnostní riziko.[3]

Bankovní aplikace může být napadnutá.[4][5] Dvoufaktorová autentizace probíhá na jednom zařízení, což je nebezpečnější než autentizace na dvou zařízeních.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jak je chráněno mobilní bankovnictví, které používáte? Přehled bezpečnostních prvků smartbankingu všech bank. finparada.cz [online]. [cit. 2023-09-18]. Dostupné online. 
  2. Jaká oprávnění vyžaduje aplikace po telefonu a proč? [online]. [cit. 2023-09-18]. Dostupné online. 
  3. Jak mobilní bankovnictví českých bank na platformě Android brání úniku citlivých údajů svých klientů skrze služby pro usnadnění přístupu?. medium.com [online]. [cit. 2023-11-12]. Dostupné online. 
  4. BankBot Android malware sneaks into the Google Play Store - for the third time. www.zdnet.com [online]. [cit. 2023-09-19]. Dostupné online. 
  5. Dangerous Android trojan targets 600 banking apps — and it's draining accounts. www.tomsguide.com [online]. [cit. 2024-01-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]