Agáta (zařízení)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Agáta (oficiálním názvem IMSI CATCHER) je zařízení, které v kombinaci se speciálním softwarem umožňuje odposlouchávání telefonických hovorů a lokalizaci mobilních telefonů. Cena programu dosahuje podle verze až 20 miliónů korun. Zařízení umožňuje zachytit signál všech mobilních telefonů v širokém okolí, rozeznat čísla SIM, dekódovat šifrované obsahy hovorů nebo číst SMS.

V České republice legálně používá Agátu pouze policie, celní správa a Bezpečnostní informační služba, podle expertů tu však existuje až deset dalších zařízení, patřících především detektivním agenturám nebo velkým finančním skupinám. Začátkem května 2012 byla Agáta nalezena detektivy ÚOOZ v domě Vladimíra Svobody, podle spekulací má zařízení také bezpečnostní agentura ABL (nyní přejmenovaná na Mark2 Corporation Czech).

Zjednodušeně Imsi catcher se stává jakousi "náhradní buňkou operátora (BTS)", na kterou se v okolí působení přeregistrují mobilní telefony. Po přeregistraci vzniká možnost sledovat aktivitu mobilních telefonů pomocí speciálního softwaru. Imsi catcher je možné umístit do vozidla nebo namontovat na podvěs vrtulníku. Z jednou z možností využití Imsi catcheru se nabízí při záchranných akcích v nepřístupném terénu, kdy je možné např. zraněné osoby hledat podle zapnutého mobilního telefonu.