Mobilní aplikace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mobilní aplikace na chytrém telefonu Samsung Galaxy S s operačním systémem Android. Aplikace běžně využívají specifické vlastnosti smartphonů jako je např. dotykové ovládání, otáčení aplikace, zjišťování polohy pomocí GPS.

Mobilní aplikace (neboli mobile app) je softwarová aplikace vytvořená speciálně pro chytré telefony (neboli smartphones), tablety, emulátory a další mobilní zařízení. Tvůrci takových aplikací se obvykle snaží co nejvíce využít možností intuitivního uživatelského rozhraní a dotykového ovládání, které mobilní zařízení nabízí.

Prvními mobilními aplikacemi byly aplikace od výrobců mobilních operačních systémů, kteří potřebovali pro jejich uživatele vytvořit praktické metody na prohlížení e-mailu, zpráv o počasí, zaznamenávání si do kalendáře a další podobné základní funkce. Časem se ovšem začali lidé poptávat stále více po rozmanitějším spektru aplikací a tak začali programátoři vyvíjet mobilní hry, firemní aplikace, praktické aplikace využívající GPS a také všemožné zábavné aplikace pro děti i dospělé.

Vývoj aplikací[editovat | editovat zdroj]

Vývoj mobilních aplikací vyžaduje zahrnout do plánování samotné aplikace specifické vlastnosti mobilních zařízení. Ta totiž na rozdíl od stolních počítačů fungují na baterii (mají tak omezenou energii na provoz, se kterou se musí šetřit), často se ovládají dotykově, většinou mají menší obrazovku a jsou velmi dobře přenosná. Vývojáři mobilních aplikací se tak snaží vytvořit uživatelsky co nejpříjemnější aplikace, jak co se obsahu týče, tak také ovládání.

Distribuce aplikací[editovat | editovat zdroj]

Mobilní aplikace jsou dostupné přes distribuční platformy, které provozují výrobci jednotlivých operačních systémů pro mobilní zařízení. Mezi hlavní distribuční platformy mobilních aplikací patří App Store, Google Play, Windows Phone Store a BlackBerry App World. Některé aplikace jsou zdarma, jiné jsou placené. Z platby za aplikaci si obvykle odebírá provozovatel prodejní platformy 20-30 %, zbytek připadne výrobci aplikace.

Podle ABI Research bude mít v roce 2013 trh s mobilními aplikacemi hodnotu 27 miliard dolarů.[1]

Aplikace se mohou zviditelnit například pomocí médií, nebo různých soutěží, jako je třeba česká Mobilní aplikace roku 2013.

České mobilní aplikace[editovat | editovat zdroj]

Mezi úspěšné české mobilní aplikace patří:

  • IDOS (informační dopravní systém) - vyhledává spojení různými druhy hromadné dopravy
  • Liftago - agregátor taxi, který vyhledá nejbližší dostupné vozidlo a šetří čas a palivo
  • Spendee - správa osobních a rodinných financí, vítěz Startup roku 2017 v ČR
  • Zmente.to - webová a mobilní aplikace, umožňuje na pražský magistrát posílat podněty, stížnosti a pochvaly
  • Zoner Photo Studio pro Android - populární editor fotografií.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mobile app na anglické Wikipedii.

  1. [1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]