Keylogger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Keylogger (někdy také Keystroke Logger) je software, který snímá stisky jednotlivých kláves.[1] Antivirem bývá považován za virus. V případě software se jedná o určitou formu spyware, ale existují i hardwarové keyloggery.

Keylogger neohrožuje přímo počítač, ale slouží ke zjišťování hesel jiných lidí. Některé z nich bývají v operačním systému Microsoft Windows proti svému zničení chráněny pomocí Archivace a Skrytí souborů, takže je není možné pomocí Průzkumníku najít (je nutné použít vyhledávání).[2]

Existují i takové, kterých si antivirus nevšimne a které nejdou odinstalovat (Trial verze Elite keyloggeru), takže je nutné je jednoduše smazat (ovšem ani to nemusí fungovat vždy).[zdroj?]

Jaký je původ Keyloggerů

Cookies - jsou to textové soubory. Hlavní náplní cookies je ověření serveru a získávání veškerých informací o uživateli.

Adware - tento typ keyloggerů způsobuje, že se samovolně otevírají veškerá okna prohlížeče, která obsahují reklamu.

Phishers - je to spyware, který se snaží donutit uživatele k zaslání osobních dat, např. pin kódu bankovních karet, dále veškerých přístupových jmen a hesel, která máme.

Keyloggers - programy, které sledují veškeré činnosti uživatele napadeného počítače.

Browser Hijackers - mění nastavení internetového prohlížeče.

Softwarový keylogger (může to být spam či trojský kůň atd.) - jde o keylogger, který pomocí systému a odchytávání veškerých systémových zpráv zaznamená stisk všech kláves, aby je potom mohl odeslat svému autorovi.

Hardwarový keylogger - tento druh keyloggeru je malé zařízení, které se připojuje mezi počítač a klávesnici. Hardwarový keylogger je sestaven ze sedmi součástek. Běžný uživatel tento keylogger jen tak lehce neodhalí.

Hardwarové keylogery se dále dělí na:

PS2 keylogger – tento keylogger už v současnosti nepatří mezi příliš používané, protože většina dnešních klávesnic používá USB port.

USB keylogger – patří mezi nejpoužívanější keyloggery.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]