Windows NT 4.0

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Windows NT 4.0
Logo
Vyvíjí Microsoft
Rodina OS Windows NT
Druh Proprietární software
První vydání 24. srpna 1996
Aktuální verze Windows 4.0 / 31. července 1996
Podporované platformy IA-32, Alpha, MIPS, PowerPC
Typ jádra Hybridní jádro
Licence Microsoft EULA
Stav Podpora ukončena 2004

Windows NT 4.0 je preemptivní, grafický operační systém orientovaný na podnikání, určený pro práci buď s jednoprocesorovými nebo se symetrickými multi-procesorovými počítači. Jednalo se o novou verzi systému řady operačních systémů Windows NT společnosti Microsoft, která byla uvedena do výroby dne 31. července 1996. Jedná se o 32-bitový systém Windows, který je k dispozici v pracovní stanici a serverové edici s grafickým prostředím podobně jako Windows 95. Označení v názvu výrobku "NT" původně znamenalo „New Technology“ (tj. nová technologie), ale později se firma Microsoft rozhodla dále toto označení nepoužívat a nyní již nemá žádný zvláštní význam. Po Windows NT 4.0 následoval systém Windows 2000, který byl vydán 17. února 2000. Windows NT 4.0 obsahuje hybridní jádro operačního systému.

Přehled[editovat | editovat zdroj]

Systém Windows NT poskytuje uživateli větší stabilitu a flexibilitu, než Windows pro DOS (např. Windows 95). Stabilita je zajištěna použitím ochrany paměti a hardwarovou abstrakční vrstvou (HAL). Přímý přístup k hardwaru nebyl dovolen a aplikace, které nepracovaly správně, se daly ukončit bez nutnosti restartování celého počítače. Nevýhodou byly vyšší požadavky na množství paměti a výkon systému.

Zatímco téměř všechny programy napsané pro Windows 95 poběží na Windows NT, většina 3D her nepůjde, což je částečně způsobeno tím, že systém Windows NT 4.0 má omezenou podporu pro DirectX. Třetí variantou ovladače zařízení byla alternativa, která by mohla umožnit přímý přístup k hardwaru, ale špatně napsané ovladače se staly často zdrojem „stop chyb“. Tyto nedostatky začaly být označovány jako BSOD a vyžadovaly, aby byl v takových případech systém restartován. Tyto chyby byly vzácné a pro NT servery a pracovní stanice nebylo neobvyklé, aby běžely po celé měsíce bez poruchy.

Ve výchozím nastavení není ve Windows 4.0 podpora Plug-and-play (i když omezená podpora mohla být nainstalována později), který výrazně zjednodušuje instalaci hardwarových zařízení. Mnoho základních DOS aplikací běží, nicméně grafické DOS aplikace nelze spustit z důvodu, jakým způsobem je zpřístupněný grafický hardware.

Rozdíl mezi Windows NT a řadou Windows pro DOS skončil příchodem systému Windows XP. Windows NT 4.0 je poslední hlavní verze operačního systému Microsoft Windows pro podporu Alpha, MIPS nebo PowerPC CPU architektury. Ve firemním se stále používal ještě několik let, navzdory velkému úsilí společnosti Microsoft, aby si zákazníci upgradovali systém na Windows 2000 a novější verze. Bylo to také poslední vydání v řadě Windows NT, které bylo označováno jako Windows NT.

Edice[editovat | editovat zdroj]

Windows NT 4.0 Server byl zahrnut ve verzích 4.0 a 4,5 serveru BackOffice Small Business.

Client[editovat | editovat zdroj]

Servery[editovat | editovat zdroj]

  • Windows NT 4.0 Server, byl vydán v roce 1996 a navržen v malém měřítku pro systémy Business Server.
  • Windows NT 4.0 Server, Enterprise Edition, byl vydán v roce 1997, je předzvěstí Enterprise v řadě Windows server. Enterprise Server byl navržen na základě vysoké poptávky a vysoké návštěvnosti sítí. Windows NT 4.0 Server, Enterprise Edition obsahuje Service Pack 3.
  • Windows NT 4.0 Terminal Server Edition, byl vydán v roce 1998, umožňuje uživatelům se přihlásit na dálku. Stejná funkce v systému Windows 2000 byla nazývána "Terminal Services" a v novější verzi tuto funkci obsahuje funkce Vzdálená plocha, která se poprvé objevila v systému Windows XP.

Embedded[editovat | editovat zdroj]

  • Windows NT 4.0 Embedded (zkráceně NTe) je edice systému Windows NT 4.0, která měla za cíl v počítači pohánět hlavní zařízení.

Limit fyzické paměti RAM[editovat | editovat zdroj]

Windows NT 4.0 podporuje maximální velikost paměti RAM 4GB.

Související články[editovat | editovat zdroj]